Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag'da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından açıklanan Mavi Bayraklı plaj sıralamasında Türkiye, 551 plajı ile dünya 3'üncüsü oldu. Türkiye’nin İtalya ve Fransa’yı geride bırakarak dünyanın en çok mavi bayraklı plaja sahip 3'üncü ülkesi oldu. Türkiye sıralamasında ise; Çanakkale Mavi Bayraklı plajlarının sayısı ile 7’nci sırada yer aldı.

ÇOMÜ'den Biga TSO'ya gururlandıran ödül ÇOMÜ'den Biga TSO'ya gururlandıran ödül

Türkiye’nin dünya üçüncüsü, Çanakkale’nin de Türkiye yedincisi olmasının gurur verici olduğunu açıklayan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası(ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu yayınladığı açıklamasında; “Doğası ve denizi ile turistlerin ilgisini çeken Çanakkale’miz, 12 plajı ile Türkiye’de 7.sırada yerini aldı. Bir dizi sıkı çevre, eğitim, güvenlik ve erişilebilirlik kriterinin karşılanmasıyla hak kazanılan Mavi Bayrak, yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde turizm ve çevre sektörlerini bir araya getiren çok saygın ve tanınmış bir eko-etiket haline gelmiştir. Plajlarımızın ödüllendirilmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, sektör temsilcilerine ve duyarlı vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu açıklamasının devamında; “12 plajımızda, sürdürülebilir turizme ulaşmada önemli bir araç olarak görülen Mavi Bayrak dalgalanıyor olmasının Çanakkale’ye gelecek turistlerin tercihlerini etkileyeceği kanaatindeyim. Muhteşem koylara, uluslararası standartlardaki plajlara ve doğa harikası sulara sahip olan Çanakkale’mizin bu zengin potansiyel ile Mavi Bayraklı plaj sayısını daha da artıracağına inanıyorum. Çanakkale’de yaşayan, burada doyan, bu Kente kıymet verenler olarak doğamızı koruyarak turizmde çıtamızı daha da yükseltmeyi görev edinmeliyiz. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sektör temsilcilerimiz ile birlikte bu yükselişe katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç