Biga Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu ile Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan arasında devam eden gerginlik son meclis toplantısına da yansıdı. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından çaylar gelince toplantı sonrası, Erdoğan; “Çaylarımız geldi. Bu sırada da gündem harici soruları olan varsa, konuşabiliriz” dedi. Bağımsız Meclis Üyesi söz almak isterken, Erdoğan’ın konuşturmak istememesi sonrası salonda gerginlik yaşanırken, ikili arasında ise hakaretler havada uçuştu.

HAKARETLER HAVADA UÇUŞTU

Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesinin tamamlanmasıyla Erdoğan; “Çaylarımız geldi. Bu sırada da gündem harici soruları olan varsa, konuşabiliriz” ifadelerini kullandı. Kısa bir süre sonra söz isteyen Zeki Mutlu, kendisine söz vermediğini söyleyen Erdoğan’a şaşkınlıkla nedenini sordu.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Biga Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu arasında şu diyalog gerçekleşti:

Bülent Erdoğan: Size söz vermedim.

Zeki Mutlu: Neden?

Bülent Erdoğan: Biga Belediye Başkanı olarak öyle istiyorum.

Zeki Mutlu: Kral mı oldunuz? Kral mısınız siz?

Bülent Erdoğan: Biga Belediye Başkanıyım. Konuşmanızı istemiyorum.

Zeki Mutlu: Söz vermek zorundasınız. Ben belediye meclis üyesiyim. Saygılı olmak zorundasınız.

Bülent Erdoğan: Sizin belediye başkanına saygınız olmazsa, belediye başkanının da size saygısı olmaz.

Zeki Mutlu: Sen bizim sayemizde oturuyorsun orada.

Bülent Erdoğan: Bigalı vatandaşlarımızın sayesinde. Senin sayende mi oturduğumu zannediyorsun?

Zeki Mutlu: Onu vatandaş biliyor. Senden büyük Allah var.

Bülent Erdoğan: Toplantımız bitmiştir değerli arkadaşlar. Bu ismini zikretmek bile istemediğim belediye meclis üyemizin bugüne kadar yaptığı saygısızlık, hakaret ve çirkin davranışlardan dolayı, ben bu meclis üyemizin gündem dışı söz almasına müsaade etmiyorum. Konuşmasına izin vermiyorum. Bu benim yasal hakkım. Öncelikle bugüne kadar yaptığı edepsizlik, saygısızlık, hakaretten sonra bir sefer bile burada, meclisin önünde vatandaşlarımızdan özür dilemeyi bile beceremeyen birine burada söz hakkı vermemizin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden söz hakkı vermiyorum.

Zeki Mutlu: Senin hayatın yanlış.

Bülent Erdoğan: Sana göre her şey yanlış.

Zeki Mutlu: Haddini bil.

Bülent Erdoğan: Ben haddimi biliyorum. Allah herkese sağlık, sıhhat versin. Polemik yapmak istemiyorum.

Zeki Mutlu: Belediye başkanı oldun diye kendini bir şey mi zannediyorsun. O ceket 7 ay sonra çıkacak.

ed9e9c4e-54a4-4e89-8915-8c4077d57105

“Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir” “Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir”

GERGİNLİK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

2019 yılı yerel seçimlerinde Ak Parti ve MHP ortaklığında girilen seçimde ittifak meclis üyesi olan Mutlu ile Erdoğan arasında yaşanan süreç Mutlu'nun partisinden istifa ederek bağımsız meclis olmasıyla sonuçlanmıştı. Yaşanan gerginlik; Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu’nun sosyal medya paylaşımlarına da yansırken, Biga Belediyesi’nden servis edilen meclis fotoğraflarında ise Zeki Mutlu’ya yer verilmediği görülüyordu. Öte yandan Zeki Mutlu ile bazı meclis üyeleri arasında ise hakaret ve darp gibi nedenlerle çeşitli dava süreçlerinin yaşandığı biliniyor. 31 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimler öncesi ise yaşanan gerginliğin her geçen gün arttığı görülüyor.

TOPLANTI 10 DAKİKA SÜRDÜ

Toplantı 10 dakika sürerken, plan tadilatı talepleri görüşülerek İmar Komisyonu’na havale edildi. Biga Belediyesi’nin işlettiği kreşlerin ücretlerinin yeniden belirlenmesi kararı Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Biga Belediyesi özel toplu taşıma yönetmeliğinde araçların yaş sınırı 8’den 12’ye çıkarıldı. Biga Belediyesi servis araçları uygulama yönetmeliğinde de araçların yaş sınırı 10’dan 15’e çıkarıldı. Servis aracı olarak çalışacak servis aracı uygunluk belgesi istenmesi halinde başlama tarihi itibariyle 18 koltuk altı araçlarda 12 olan yaş sınırı 15 yaşa, 18 koltuk ve üzeri araçlarda ise 15 olan yaş sınırının 18 yaşa çıkarılması kabul edildi. Öte yandan Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu’nun görüşmelerde gündem maddeleri için ret oyu kullanması dikkat çekti.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç