Dün düzenlenen Biga Belediyesi Ekim ayı Meclis toplantısında; Ak Parti'li Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, İyi Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircan'a söz hakkı vermeyerek, Meclis'ten zorla çıkartmaya çalıştı. Erdoğan, “Konuşmanızı istemiyorum, konuşma hakkı vermiyorum. Konuşamazsanız. Devam edersen de toplantıdan çıkartırım sizi, çıkartın arkadaşlar” diye konuştu.

Biga Belediyesi Ekim ayı Belediye Meclis Toplantısı dün yapıldı. Biga Belediye Başkanı Ak Parti'li Bülent Erdoğan, kendisinden gündem maddeleri ile alakalı bilgi isteyen İyi Parti Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircan'a söz hakkı vermedi. Demircan, bilgilendirme konusunda ısrar edince Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Demircan'ın Meclis toplantı salonundan dışarı çıkartılması talimatı verdi.

"TOPLANTIDAN ÇIKARTIRIM SİZİ"

Belediye Başkanı Erdoğan'ın bu sırada, "Konuşmanızı istemiyorum, konuşma hakkı vermiyorum. Konuşamazsanız. Devam edersen de toplantıdan çıkartırım sizi, çıkartın arkadaşlar" diye konuşması dikkat çekti. Erdoğan, resmi toplantı yaptıklarını; meclis başkanının istediğine konuşma hakkı verip vermeyeceğini de sözlerine ekledi. 

Yine Satışa Çıktı.. Bu Sefer İhaleyle! Yine Satışa Çıktı.. Bu Sefer İhaleyle!

ÇIKARTIN DIŞARI TALİMATI

Bunun üzerine Meclis Üyesi Demircan, Erdoğan’a itiraz ederken, Belediyenin özel güvenlik görevlilerinin kendisini dışarı çıkartmaya çalışması nedeniyle kısa süreli gerginlik yaşandı.

Olay sonrasında belediye önünde açıklama yapan İyi Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircan, duruma tepki göstererek şunları söyledi:

"Biga tarihinde ilk defa yaşanan çok çirkin bir olay ile karşı karşıya kaldık. Halkın iradesini temsilen bulunmuş olduğumuz mecliste özel güvenlik görevlileri tarafından dışarı atılmak istendik. Bizi emekçi kardeşlerimiz ile karşı karşıya getirdiler. Konuyu kısaca özetlemek gerekirse dün 5 gündem maddesini konuşmak üzere toplandık. 4 tanesini oyladık. 5’inci gündem maddesine geldiğimizde bizi bilgilendirmeden belediye başkanı bu konuyu kapattığını söyledi. Biz de bu konuyla alakalı bilgi istediğimizde başkan demagoji yaparak halkı yanlış yönlendirdi. Halkı yanlış yönlendirmesine müsaade etmemek adına tekrardan söz isteyip doğru bilgi vermek istediğimizde bize söz vermeyeceğini söyleyerek susturmaya çalıştı. Ben de tekrardan konuşmam gerektiğini istediğimde dışarı atmak şeklinde tehdit etti. Atın bunu diyerek talimat verdi. Dün yaşadığımız bu çirkin olay demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir."

İYİ PARTİ VE CHP'DEN TEPKİ

Meclis üyesi Demircan'a dönük bu tavra İyi Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar ve CHP Biga İlçe Başkanlığı, İyi Parti Biga İlçe Başkanlığı ve belediye meclis üyeleri tepki gösterdi.

Başkan Erdoğan'ın yaptığı hareketi kınayan Yıldızlar, "Biga Belediye Meclis Üyemiz İbrahim Demircan'ın demokratik bir şekilde sorduğu sorulara yanıt vermek yerine, meclis üyemizi belediye meclis toplantısından attırmaya çalışan, demokrasiyi özümseyememiş Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ı şiddetle kınıyoruz. Herhangi bir küfür yok. Herhangi bir hakaret yok. Herhangi bir saygısızlık yok. Tüm bunlara rağmen halk tarafından seçilmiş bir meclis üyesini Biga tarihinde olmamış şekilde, meclis salonundan attırmaya çalışarak susturabileceğini sananlar, şunu iyi bilsinler ki, halkın iradesini savunmaya devam edeceğiz. Biga'da siyaseti geren, meclis üyelerinin seslerini kısmaya çalışan, meclis üyelerini susturmaya çalışan, halkın iradesini yok sayan, aldığı kararları topluma açıklamak yerine, soru soran halkın temsilcilerini salondan dışarı attırmaya çalışan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ı meclis üyemiz İbrahim Demircan'dan ve Biga halkından özür dilemeye davet ediyoruz. İyi Parti Çanakkale İl Başkanlığı olarak yaşananlardan dolayı üzgünüz. Ak Parti'de yaşanan gerginliği, stresi bu örneklerle daha iyi bir şekilde görüyoruz. Şiddet, hakaret, elindeki kamu gücünü kullanarak haklıymış gibi görünmeye çalışma acizliği için de belediye yönetimini kınıyoruz. Bundan sonra sesimizi daha da yüksek çıkaracağımızdan, halkımızın taleplerini daha yüksek sesle anlatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Biga CHP İlçe Başkanlığı'ndan da konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

"Biga Belediye Meclisi Olağan Meclis Toplantısı’nda yaşanan olayları hassasiyetle takip ettik. Halk tarafından seçilen bir meclis üyesini susturamaz, isteğe göre konuşma hakkını elinden alamaz, özel güvenlik ile dışarıya attırmak gibi umursamazlığa sahip olamazsınız. Bu yapılan, halkın iradesine karşı çıkmaktır. Demokrasiyi yok saymaktır. Biga Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyemiz İbrahim Demircan’a yönelik yapılan bu saldırıyı kınıyor, demokrasiyi yok sayan bu hareketi sahiplenen kişilerin, Biga halkından özür dilemelerini bekliyoruz.” 

ZEKİ MUTLU'DAN DA TEPKİ

Toplantı sonunda bağımsız meclis üyelerinden Zeki Mutlu da Belediye binası önünde tepki göstererek; "Geçmiş dönem borçlarını belediye binasına asarken, makam aracını yeniledi. Böyle bir şey olabilir mi! Gerçekleri konuşan meclis üyelerini kimse susturamaz" diyerek tepki gösterdi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç