Biga Belediye Meclisi’nde Atatürk Kültür Merkezi arkasındaki Biga Belediyesi’ne ait bir taşınmazla ilgili imar düzenlemesi, meclis üstünlüğünün muhalefete geçmesi nedeniyle onaylanmadı. Kararın oy çokluğuyla onaylandığını söyleyen Erdoğan’a itiraz gelirken, yeniden sayım yapıldı. Şehir dışında olduğu için toplantıya katılamayan CHP’li Ergün Tulnay’ın yokluğuna rağmen, bağımsız meclis üyelerinin de desteğiyle karar olumsuz çıktı.

Karar sonrası Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın çok kızdığı gözlenirken, İl Sağlık Müdürlüğü’nün arsası ile ilgili örneğine muhalefetten itiraz geldi.

Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen, Erdoğan’ın kararla ilgili karşılaştırmasına itiraz ederek; “Öncelikle o maddeyle bu maddenin teknik anlamda en ufak bir benzerliği yok. Bunu bir kere net bir şekilde açıklayalım” sözleriyle yanıt verdi.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen arasında ise şu diyalog geçti:

t6-1

Bülent Erdoğan:

Bu gündem maddesindeki konu. Tabi merak eden arkadaşlarımız vardır. Bir önceki aile sağlığı merkezi konusunu içeren gündem maddesinden hiçbir farkı yok. İl Sağlık Müdürlüğü Biga’daki arazisiyle ilgili imar artışı ile alakalı talepte bulunmuş. Bunu imardaki arkadaşlarımız görüşmüş. Uygun görmüş. Hep beraber kabul ettik. Bu gündem maddesi de mülkiyeti belediyemize ait Atatürk Kültür Merkezi’nin yanındaki kendi yerimiz. Burada da aynı diğer kurumların istediği gibi biz de burasını daha da kıymetlendirerek güzel bir ticaret, turizm ve konut alanı olacak şekilde plan tadilatı yapılmasını talep ettik. Komisyonda arkadaşlarımız görüşmüş. Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerimizin itirazı, diğer meclis üyelerimizin kabulüyle meclise bu şekilde gelmiş. Biz de bunu kabul etmedik. Sefer bizden, zafer Allah’tan. Hedefe varmayan mızrak utansın. Ne diyelim. Hayırlısı olsun.”

Alper Şen:

“Siz önceki maddeden örnek verdiğiniz için söz almak zorunda kaldım. Öncelikle o maddeyle bu maddenin teknik anlamda en ufak bir benzerliği yok. Bunu bir kere net bir şekilde açıklayalım. Bu maddede 8-10 tane parselin olmuş olduğu bir yapı adası içerisinde tekrar bir yapı adası oluşturulması adına bir düzenleme geldi komisyonda. Bu değişiklikler için gönderilen komisyon raporlarının arkasına neyin ne olduğunu gösteren krokinin de eklenmesi bence elzem. Bunu dikkatinize sunuyorum. Bir de bir maddi hatanın düzeltilmesini istiyorum. O günkü toplantıya katılmayan Sıtkı arkadaşımızın da imzası ve görüşü var. Katılmamış bir kişinin görüşlerinin o komisyon raporunda olması hiç doğru değil.”

Bülent Erdoğan:

“Birçok arkadaşımız birçok defa komisyon toplantılarına gelmedi. Görüşleri alındı ve raporlara geçti. Bu konuyla alakalı imar komisyonu başkanımızın ve imar müdürümüzün de söyleyecekleri çok şey var. Burada bizim istediğimiz hepimiz Bigalı hemşehrilerimizin oylarıyla görev almışız ve Biga Belediyemize ait olan yerlerin nasıl daha değerlendirip, Biga Belediyemize gelir elde ederiz, bunun peşindeyiz. Tabi size göre teknik anlamda farklı değerlendirme sonucu olumsuz gelmiş olabilir. Buna saygı duyarız. Biga hepimizin diyorsak, Biga’daki hemşehrilerimizin oyu sayesinde bu sıralarda oturuyorsak hepimiz de Biga menfaatine, Biga Belediyesi’nin menfaatine olan konularda birlikte hareket etmemiz gerekiyor.”

t8-1

Cumhur İttifakı içinde yaşanan sorunlar, bazı meclis kararlarının oylamasında sonuçları etkilerken, geçtiğimiz ay encümen seçimlerinde yaşanan tartışmalar, MHP'li iki meclis üyesinin de bağımsız meclis üyesi olarak Zeki Mutlu'nun bulunduğu bölüme geçmeleriyle sonuçlanmıştı. Zeki Mutlu, Yahya Bulan ve Gökhan Demirkol ilk kez bağımsız meclis üyeleri grubunda meclis toplantısına katıldılar. MHP'nin tek belediye meclis üyesi ise Sıtkı Keçeci kaldı. Bu sonuçla belediye meclisinde Cumhur İttifakı'nda olan üstünlük muhalefet grubuna geçmişti.

İKİ MÜDÜRLÜK TEK MÜDÜRÜN YETKİSİNE VERİLDİ

Muhtarlık İşleri Müdürlüğü kadrosunda bulunan ve Hal Müdürü olarak görev yapan Zeynep Engin Tavus’un kadrosu Hal Müdürlüğü kadrosuna geçirildi. Genel İdare Hizmetleri Temizlik İşleri Müdürlüğü kadrosunda istihdam edilen Nurettin Yaşar’ın kadrosu ise Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne geçti. Temizlik İşleri Müdürlüğü ise Zabıta Müdürü Necmi Şencan’ın yetkisine verildi.

t7-1

YENİ MÜDÜRLÜK KURULDU

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü kadrosu oluşturuldu. Bu konuyla ilgili Millet İttifakı Sözcüsü Alper Şen bilgi istedi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise; “Nüfusu 50 bini geçen ilçelerde bakanlığın aldığı karara istinaden bu müdürlüğün kurulması isteniyor. Zorunlu yani. Buradaki hem sıfır atık sürecini takip edecek, hem de ilçemizin yeni süreçteki iklim değişikliği ve çevre düzeni için çalışmalarını sürdürecek bir müdürlüğümüz olacak. 1 çevre mühendisimiz var. Kurulduğu zaman bir çevre mühendisi daha istihdam edilecek” dedi.

KEPÇE KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ’NE DEVREDİLECEK

Biga Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptı Biga Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptı

Biga Kaymakamlığı Biga Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne verilmek üzere Türkiye Belediyeler Birliği’nden gönderilen ve Belediye Meydanı’nda sergilenen iş makinasının devri için oybirliğiyle Encümen’e yetki verildi.

t9-1

t5-1

t4-1

t3-1

t2-1

Editör: Ahmet Tunç