Biga Belediyesi’nde Alper Şen başkanlığındaki ikinci meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Meclis toplantısında roller değişirken; geçtiğimiz dönem CHP grubunun gündeme taşıdığı başkan yardımcısı maaşı ve belediye taşınmazlarının satışı konuları, bu kez Ak Parti grubu tarafından gündeme getirildi. Biga Belediyesi yeni döneme 10 adet taşınmaz satışı için Encümen'e yetki verilmesi kararıyla başladı. Öte yandan  toplantıda alınan kararla Biga’nın 11’inci mahallesi Şehitlik Mahallesi oldu. Mahallenin tam adı ise komisyonda netleşecek.

Encümen'e satış yetkisi kararlarının gündemdışı meclise taşınmasına karşı görüş bildiren Ak Parti Grup Sözcüsü Halil Yağan’a yanıt veren Biga Belediye Başkanı Alper Şen; “Bundan sonrakilerde aynı noktadayız. Birlikte konuşarak, planlayarak devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek isterim. Hani derler ya, ilk elin günahı olmaz diye. O şekilde değerlendirirseniz mutlu oluruz” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ MALLARI MUKAREBE HEYETİ SEÇİLDİ

Biga Belediye Meclisi'den Çiftçi Malları Murakabe Heyeti’ne üye seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylama sonucunda CHP Grubu’nun önerdiği Levent Özcan, Ergün Liman, Pınar Karabıyık, Hüseyin Türköz, Özgür Yılmaz asil üyeliklere; Rahmi Yılmaz, Nurettin Yılmaz, Ahmet Arslan, Murat Ceylan ve Mehmet Ali Çimen seçildiler.

442453869 322259377558860 4168354531400803115 NBAŞKAN YARDIMCISI MAAŞI GÖRÜŞÜLDÜ

Biga Belediye Başkanı Alper Şen'in görevlendirmesiyle, Biga Belediye Meclis Üyesi Ergün Tulnay, belediye başkan yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Mayıs ayı belediye meclisinin önemli konularından biri de Belediye Başkan Yardımcılarına ödenecek aylık ücretin tespiti görüşülmesi oldu.

Ak Parti Grubu adına söz alan Grup Sözcüsü Halil Yağan; "Bu durum sizin ve Ergün beyin görev aldığı meclislerde de birkaç kez üst üste gündem olmuştu. Şu an önümüze gelen gündemde başkanın aldığı maaşın 3’te 2’si var. Bizim geçen dönem itibariyle de tavrımız buydu ve bu şekilde uygulama yapılmıştı. Ancak tarafınızca ve Ergün bey tarafından bir direnim olmuştu. Türkiye’de çalışan insanların geçim durumunun asgari ücret olduğu ve bu işe atanan kişinin de bir belediye meclis üyesi de olduğu düşünüldüğünde tabiki gönüllülük esası olacaktır elbette. Bizim açıkçası 3’te 2 noktasında bir direncimiz yok ama meclisimize de geçen dönem itibariyle hem tarafınızdan hem de Ergün beyden asgari ücret konusunda bir direnç olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Sizin seçim çalışmanızda da siyasetle değil adaletle yöneteceğinizi söylemiştiniz. Geçen dönem asgari ücret, şimdi ise 3’te 2, adalet bunun neresinde diye soruyoruz. Biz her iki teklife de açığız. Tam zamanlı, normal memur arkadaşlar gibi bir çalışma olacaksa bu makul olabilir" ifadelerini kullandı.

Biga Belediye Başkanı Alper Şen ise Yağan'ın ifadelerini dikkate alacaklarını söyleyerek; "Teklifin içeriğinde zaten 3’te 2’sini aşmamak üzerine değerlendirme yapılıyor. Farklı bir oylamayı yapmaktansa bu, bunun içerisinde kalıyor. Biz de bu durumun tespitiyle alakalı yetkiyi aldıktan sonra değerlendirip, aynı zamanda sizin görüşlerinizi de dikkate alacağımızı ifade etmek istiyorum" yanıtını verdi.

Teklif oyçokluğuyla kabul edildi.

442407363 322259577558840 3236292219465534328 N

“EKONOMİK ANLAMDA MALİYET GETİRDİĞİ…”

2021 yılı Ocak ayında yapılan Belediye Meclis Toplantısı'nda dönemin CHP Grubu Sözcüsü Ergün Tulnay; "Bizler Millet İttifakı olarak ilk belediye başkan yardımcıları gündeme geldiğinde fikirlerimizi o zaman açıkça ifade etmiştik. O doğrultuda aynı fikirdeyiz. Bu yöndeki sorumlulukların belediyeye ekonomik anlamda ciddi bir maliyet getirdiği, bu sebeple de bu statünün işleyişe de bir faydasının olmadığı kanaatindeyiz. Öncelikle 2020 yılında belediye başkan yardımcılarını brüt ve net olarak ne kadar maaş aldığının bize aktarılmasını talep ediyoruz. Bizim önerimiz bu arkadaşların gönül belediyeciliği iktidarında asgari ücretle görevlerini icra etmeleri yönünde” şeklinde konuşmuştu.

441492210 322259567558841 1568982251676459508 N

MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU

Biga Belediyesi'nde Mezarlıklar Müdürlüğü kurulmasına oybirliğiyle karar verildi.

Konuyla ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Biga Belediye Başkanı Alper Şen; "Bigamız değişiyor, gelişiyor ve büyüyor. Bünyemizde 4 mezarlığımız var. Karaçayır, Çiçeklidede, Yeniceköy, Çavuşköy. Bir de bizim şehitliğimiz var. Bence 60 bin nüfusa gelmiş bir kentte mezarlıklar müdürlüğünün kurularak cenaze işlerinin artık çok daha kaliteli bir şekilde takip edilmesi elzem. Şu an cenaze işlerimizi farklı müdürlüklerden görevli personelimizle çözüyoruz. Güçlü bir yapıya kavuşturacağız. Hizmet kalitesini arttırmayı öngörüyoruz" dedi.

KIYI EGE BELEDİYELER BİRLİĞİ'NE ÜYE OLUNACAK

Kıyı Ege Belediyeler Birliği’ne üye olunmasına oybirliğiyle karar verildi. Belediye Başkanı Alper Şen'in doğal üye olduğu birliğe CHP Grubunu'nun önerdiği Şerif Engin, Hakan Arslantürk, Ergün Tulnay asil üyeler; Levent Şahin, Samet Taşkın ve Onur Gelmez ise yedek üyeler olarak seçildiler. Oyçokluğuyla teklif kabul edildi.

Kadro değişikliği yapılarak şehir plancısı kadrosunun inşaat mühendisi, yapı kontrol müdürlüğünün ise mezarlıklar müdürlüğü olarak değiştirilmesine oybirliğiyle karar verildi. Biga Belediyesi’ne inşaat mühendisi ve jeoloji mühendisi alınacak.

441464727 322259600892171 7941467074614713915 N

BİGA'NIN 11'İNCİ MAHALLESİ KURULACAK

Biga Belediyesi Bünyesinde Ahşap Atölyesi Kuruldu Biga Belediyesi Bünyesinde Ahşap Atölyesi Kuruldu

Biga Belediye Başkanı Alper Şen ve CHP Grubu'nun önerisiyle şehitlik bölgesi Biga'nın 11'inci mahallesi olacak. Mahallenin adı ve süreç İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nde ve ilgili komisyon görüşmeleri sonucunda netleşecek. Hamdibey Mahallesi, Turan Mahallesi ve Gazikemal Mahallesi'nden ilgili bölgeler, bu mahalle adı altında birleştirilecek.

Konuyla ilgili Ak Parti Grup Sözcüsü Halil Yağan'ın sorusunu yanıtlayan Biga Belediye Başkanı Alper Şen; "Meclis gündemimizde Bigamızın birçok alanda bir miktar geç kaldığını düşündüğümüz konularını bir arada halletmiş olmanın öncelikle mutluluğunu yaşıyorum. Bu konu da bunlardan bir tanesi. Bence çok öncesinden olması gereken bir durumdu. Ne faydası olacak. Öncelikle Biga’nın tarihi kadar eski olan bu mahallenin bir tüzel kişilik olarak Biga’nın gündelik ve sosyolojik hayatı içerisinde temsil edilmesini sağlayacağız. En önemli konu şu. Bundan sonraki yapılacak tüm doğru işlerin ilk adımı bu mahallenin teşkili. Yani bu mahallede yaşayan hemşehrilerimiz, kendi insanlarıyla Biga’da kendilerini ifade etmiş olacaklar. Muhtarlarımızın katılımıyla mahallelerimizin sorunlarına daha etkin katılımla biz de çözümler uygulamaya devam edeceğiz. Bu çalışmaların etkinliğini arttıracaktır. İlerleyen dönemlerde bu bölgede yapılacak her türlü çalışmada bu konular muhataplarıyla birlikte çok rahat bir iletişim zemininde yer bulacak" ifadelerini kullandı.

Karar oybirliğiyle alındı. İmar Komisyonu’na havale edildi.

 441745448 322259387558859 3714807876790168336 N

ARSA VE TARLA SATIŞI İÇİN ENCÜMEN'E YETKİ VERİLDİ

Biga Belediye Meclisi gündemine gündemdışı olarak getirilen Encümen'e satış yetkisi verilmesi kararına istinaden konuşan Biga Belediye Başkanı Alper Şen; "Prensip olarak ilk meclis toplantımızda gündemdışı madde getirmeme konusunda mutabakata varmıştık. Şu an devam eden işlerimizin yılsonuna kadar temininin yapılması... Özellikle isale hattıyla alakalı kaynak arayışımız devam etmekte. Bunun gerçekleşebilmesi adına daha önceki dönemde bazı gayrimenkullerimizin satışıyla alakalı bizim de yeni kararlarımız olacak. Finans kaynaklarımız için değerlendirme konusu. Bundan sonraki çalışmalarımızda emin olunuz ki, prensip kararlarımıza uyacağız" ifadelerini kullandı.

Biga Belediyesi'nde ait Çavuşköy Mahallesi’ndeki 9 adet tarla vasfındaki taşınmazlar ile İstiklal Mahallesi'ndeki 1 adet arsa vasfındaki taşınmazın satışlarının yapılması için belediye encümenine yetki verilmesi CHP Grubunu'nun oylarıyla, oyçokluğu ile kabul edildi.

ŞEN, YAĞAN’A YANIT VERDİ

Ak Parti Grup Sözcüsü Halil Yağan ise satış ve benzeri konuların Plan ve Bütçe Komisyonu'nda değerlendirildikten sonra meclis gündemine getirilmesi konusunda görüşlerini ifade etti.

Gündemdışı konularla ilgili Halil Yağan'a yanıt veren Biga Belediye Başkanı Alper Şen; "Halil bey kesinlikle aynı fikirdeyim. Prensiplerimizin, almış olduğumuz ortak kararların haricinde ekstrem bir durum olduğunu ifade ederek konuşmama başladım. Bundan sonraki çalışmalarımızda emin olunuz ki, aynı bir önceki mecliste almış olduğumuz prensip kararların hepsine uymuş olacağız. Burada fark yaratan konu şu. Bir önceki dönemde almış olduğumuz taşınmazlarla ilgili zaten bir karar var. Önümüzdeki günlerde 2 kere bunla ilgili satış ilanına çıkma durumumuz olursa, bunlar ayrı ayrı yapmaktansa hepsini bir paket haline getirebilmek adına açıkçası zamanı etkin kullanmak için biz de bunları ekleyelim dedik. Bundan sonrakilerde aynı noktadayız. Birlikte konuşarak, planlayarak devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek isterim. Hani derler ya, ilk elin günahı olmaz diye. O şekilde değerlendirirseniz mutlu oluruz” ifadelerini kullandı.

441458846 322259554225509 4997695902262337579 N

S PLAKASI KARARI İPTAL EDİLDİ

Biga Belediyesi'nin geçmiş dönemlerde alınan S Plakası'na ait kararı'nın tüm Türkiye'de yapılan uygulama gereği iptal edilmesinin ardından Biga'da meclis kararı ile düzenleme gerekmesiyle gündeme gelen konuda Biga Belediye Meclisi oybirliğiyle karar verdi. Geçmişte alınan meclis kararı iptal edildi. Biga Belediye Başkanı Alper Şen, S plakası devirlerinde esnafların sorun yaşamaması için kararın gündemdışı getirildiğini açıkladı.

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Duygu Tekin Elbi mazaret dilekçesi vererek meclis toplantısına katılmadı. Biga Belediye Meclisi’nin Mayıs ayına ait toplantısının ikinci birleşimi 13 Mayıs Pazartesi günü saat 16:00’da gerçekleştirilecek.

(Haber: Ahmet Tunç-Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç