SMA Tip 1 hastası Ahmet Alp bebek için yapılan kampanyanın tamamlanmasının sevinci yaşanırken; Biga’da ikinci bir SMA Tip 1 hastası bebek daha tespit edilmişti. SMA Tip 1 ölümcül kas hastası Melisa İnal bebeğin kampanyasında da sona yaklaşılıyor. Melisa bebeğin kampanyası 22 ayda yüzde 94’e ulaştı. Kalan kısmın tamamlanmasında Biga TSO Başkanı Şadan Doğan da devreye girdi.

“KAMPANYA İÇİN ÜÇÜNCÜ İZİN ÇIKMAYACAK”

Biga Kent Konseyi Başkanı: Ergün Erkap Biga Kent Konseyi Başkanı: Ergün Erkap

Melisa bebeğin gönüllülerinden Medine Yılmaz; “Melisa SMA Tip 1 ölümcül kas hastası. Biga’da yaşıyor. 2 aylıkken tanısı koyuldu. Şu an 24 aylık, yani 2 yaşında. 22 aydır kampanyamız devam ediyor. Melisa şu an 9 tane cihaza bağlı yaşamak zorunda. Eğer bu cihazları kullanmazsa maalesef nefes alamıyor. Melisa gökyüzünü sadece evden ambulansa giderken görebiliyor. Melisa’nın bir tedavisi var, maalesef Türkiye’de değil, Dubai’de. Biz toplamamız gereken bedelin yüzde 91’ini topladık. Yani sona geldik. Melisa’nın çok fazla zamanı kalmadı. Haziran’da kampanyamız bitiyor ve 3’üncü bir valilik iznini devlet vermiyor. Haziran son bizim için yani. Biz Haziran’dan önce yaklaşık 1 ay içinde çok insanın az parasıyla kampanyamızı bitirmek istiyoruz” dedi.

“BİR ANDA NABZI DÜŞEBİLİYOR”

Melisa bebeğin evde olduğunu dile getiren Yılmaz; “Melisa şu an evde. Tabi bu süreçte Melisa 6-7 ay yoğun bakımda, bilinci açık bir şekilde, anne ve babasından ayrı bir şekilde, Bursa’da hastanede geçirmek zorunda kaldı. Şu an sağlık durumu iyi. Ama tam iyi diyoruz, bu tür bebeklerde belli olmuyor. Bir anda gece nabzı düşebiliyor, ambulansla hastaneye kaldırılabiliyor. Son durum bu. Son yüzde 10’a ihtiyacımız var” dedi.

SON YÜZDE 10 İÇİN BAŞKAN DOĞAN DA DESTEK VERDİ

Melisa bebeğin kampanyasının bir canlı yayınla tamamlanmasının planlandığını dile getiren Yılmaz; “Şadan beye de çok güveniyoruz. Şadan beyle konuştuk. Şadan bey ‘evet’ dedi. Yüzde 94’den sonra bağış yayını olmasa da bağışın toplanması için destek olacaklarını söylediler. Şadan beyin kapısını çaldık. Son yüzde 10'un tamamlanması için Şadan beyin de desteğiyle kampanyamız hızlıca tamamlanacak. Sağ olsun kaymakam beye, eşine, milli eğitim müdürümüze, belediyemize çok çok teşekkür ediyoruz. Onlar da bu uzun süreçte bizleri hiç yalnız bırakmadılar” ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç