Emin Et Lokantası sahiplerinden Emin Aktaş'ın torunu Şengül, Bayram Aktaş'ın en küçük kızları Mina yaşından büyük bir başarıya imza attı. Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından 18 Mart Deniz Zaferi sebebiyle Çanakkale'de yapılan yüzme yarışlarında Mina'nın il 3'üncüsü olduğunu öğrendim. Gazete ofisimizde komşu olduğumuz için Emin Et lokantası işletmecilerinden Bayram Aktaş'a giderek Mina'dan röportaj sözü aldım. Biga'dan çok sayıda öğrenci de kendi kategorilerinde özellikle İçdaş Spor Kulübü bünyesinde başarı elde etmişler. Özellikle çocukların bu yaşlardaki başarılarının ödüllendirilmesi gerektiğine inanan biri olarak söylüyorum bunu.

Mina da yarıştığı kulvarda yaş olarak rakiplerinden  küçük olmasına rağmen tebrik edilesi bir başarıya imza atmış. Haftada iki gün Biga’da bulunan kapalı yüzme havuzunda antrenörleri Toprak Akkaya’dan ve Ömer Pazarbaşı'ndan arkadaşları ile birlikte yüzme dersi alıyor. Herhangi bir kulübün sporcusu olmayan Mina, arkadaşlarıyla birlikte yarışmaya kendi imkanlarıyla katıldı. Daha küçük yaşlarda bale, jimnastik ve piano dersleri de almış. Hatta Mina’nın başarısını duyan jimnastik, bale ve piano eğitmenleri sosyal medya hesaplarından duygu dolu mesajlar yayınlamışlar. Onları da sizinle paylaşacağım. Bahçeşehir Koleji ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi Mira Aktaş ile sporu ve yüzme konusundaki hedeflerini konuştuk.

miraaktaş6

Kaç yaşındasın Mina?
8,5 yaşındayım.

Ne zamandır yüzme kursuna gidiyorsun?
Toplamda 1 yıl kadar oldu.

Antrenörün kim?
Toprak Akkaya ve Ömer Pazarbaşı.

Başka bir spor dalı ile ilgileniyor musun?
Evet basketbol kursuna gidiyorum. Daha önce bale, ve jimnastik dersleri de aldım.

Spor hayatında hep olacak mı?
Evet, spor yapmayı çok seviyorum. Yüzme konusunda daha da öğreneceğim. Basketbolda da öyle.

Başarısından dolayı Mina’yı, antrenörleri Toprak Akkaya'yı, Ömer Pazabaşı'nı ve çocuklarının gelişimi için sosyal ve spor alanında da desteğini esirgemeyen Şengül ve Bayram Aktaş’ı tebrik ediyorum.

(Röportaj: Çiğdem Özden Demiray)

miraaktaş10

miraaktaş9

miraaktaş8

miraaktaş7

miraaktaş5

Biga'da Geleneksel Çocuk Oyunları İlçe Finali Yapıldı Biga'da Geleneksel Çocuk Oyunları İlçe Finali Yapıldı

miraaktaş4

Editör: Ahmet Tunç