Türk sanayisinin önemli yapı taşlarından biri olarak bugün 40.000’e yakın üreticisi olan ve dünya sıralamasında 7.sırada bulunan Mobilya sektörü, bugünlerde alışverişlerde kredi kartına yapılan taksit sayısının düşürülmesinden ötürü dert yanıyor.

Evlilik sezonu tüm hızıyla devam ederken bu yıl 1 milyona yakın çiftin dünya evine girmesi bekleniyor. Ancak sadece mobilya, beyaz eşya ve ev kiralamak için ortalama ayrılması gereken bütçe toplamda 300 bin TL’ye ulaştı. Durum böyle iken BBDK tarafından son yapılan düzenleme ile mobilya alışverişlerindeki taksit sayısının 12’den 9’a düşürülmesi birtakım tartışmaları da beraberinde getirdi.

“YUVA KURACAK GENÇLER ZOR DURUMDA KALACAK”

Sektörün önde gelen derneklerinden biri olan Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği Başkanı Davut Doğan, bu düzenlemenin özellikle evlenme çağına gelmiş yuva kuracak gençleri çok zor durumda bıraktığını söyledi.

Üreticiler olarak taksit sayısının yeniden 12’ye çıkarılmasını istediklerini söyleyen Doğan, “Bu enflasyon ortamında fiyatlar arttı, alım gücü düştü. Bu açıdan gençlerin evlenmesine destek olmak amacıyla taksitlerin uzatılması son derece faydalı olacak. Sektörün beklentisi en azından 12 ay. Biz MOYSAD olarak hem Ticaret Bakanlığı’na hem de BDDK’ya başvurumuzu yaptık” diye konuştu. Sektör temsilcileri de BDDK tarafından konunun yeniden değerlendirileceği ve yeni bir düzenleme yapılacağı beklentisi içinde olduklarının altını çiziyor.

Kelebek ve Doğtaş’ın Yanına İtalyan Marka Geliyor! Kelebek ve Doğtaş’ın Yanına İtalyan Marka Geliyor!

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç