1 ay ara ile Çanakkale’de yaşanan ve hastane ile üniversiteye kadar ulaşan alevler sonrasında vatandaşlar büyük panik yaşamıştı. Günlerce süren orman yangınlarını daha hızlı söndürmeye yönelik çeşitli önerileri hayata geçirilirken bir teklif de CHP İl Genel Meclis Grubundan geldi.

İMAR PLANLARINA “SU DEPOSU” EKLENSİN

Valilik Uyardı: "Hava Sıcakları Yangın Riski Oluşturuyor" Valilik Uyardı: "Hava Sıcakları Yangın Riski Oluşturuyor"

CHP grubu tarafından meclis başkanlığına verilen teklifin gerekçesi olarak; “Çanakkale’de özellikle yaz aylarında orman yangını riski yüksek olmaktadır. Bölgemizin rüzgarlı hava karakteristiği, orman ağaçlarımızın yapısı ve orman florası gereği yangınların yayılma hızı oldukça yüksektir. Bu nedenle yangına müdahalenin hızlı ve etkin olması ciddi önem taşımaktadır” ifadeleri yer aldı.

CHP Grubu yaptıkları teklifte ise; “Yangına müdahale esnasında yetkili birimlerin; kırsal alanlarda ve ormanlık alanlarda suya erişebilmesinin kolaylaştırılması adına, Ekoturizm/Kırsal turizm alanı amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları ile Enerji Üretim Alanı Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planlarına yangın esnasında acil durumlarda kullanılmak üzere hazır su kaynağı sağlamak maksadıyla su deposu yapılması hususunda usulüne uygun olarak plan notu eklenmesini öneriyoruz” önerisinde bulunuldu.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç