CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Sağlık Bakanlığı tarafından Çanakkale’den çekilen ambulans helikopterlerle ilgili soru önergesine verilen cevapta coğrafya yapısı, ulaşım şartları, nüfus yoğunluğu, hakim meteorolojik şartlar bahane edilerek iki adası bulunan stratejik öneme sahip il için “Çanakkale Bölgesi’nde ambulans helikoptere ihtiyaç halinde aksaklığa sebebiyet vermeyecek şekilde ivedilikle İstanbul ve İzmir’den destek verilecek şekilde plan yapıldı” denildi.

Özgür Ceylan, “Yeni ihale ile en az 13 ambulans helikopter ile hizmet sunumu başlatılmıştır diyor sağlık bakanlığı. Siz kaç helikopter kiraladığınızı bilmiyor musunuz? Siz 85 milyon vatandaşa 13 helikopterle mi hizmet vereceksiniz?” diye sordu.

Sağlık Bakanlığı Özgür Ceylan’ın soru önergesine verdiği cevapta coğrafya yapısı, ulaşım şartları, nüfus yoğunluğu, hâkim meteorolojik şartları bahane ederek, Çanakkale’den ambulans helikopterleri geri çektiğini itiraf etti. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplanmak üzere Meclis Başkanlığı’na soru önergesi vererek, Çanakkale’den çekilen ambulans helikopterler hakkında bilgi istedi. Özgür Ceylan soru önergesinde Türkiye’nin coğrafi yapısı, ulaşım şartları, nüfus yoğunluğu, meteorolojik şartlar, stratejik önemine de dikkat çekerek ambulans helikopterlerin konuşlandırıldığının bildirildiğini belirtirken, “Ambulans helikopter hangi gerekçe ile Çanakkale’mizden alınmıştır?” diye sordu. Özgür Ceylan, ana karadan bağımsız olarak Gökçeada ve Bozcaada’nın da deniz yolu ile bağlantı kurabildiğini hatırlatırken,“Acil durumlarda hastayı en yakın hastaneye, olabilecek en kısa sürede ulaştırmak hayati öneme haizken Çanakkale’den ambulans helikopterin kaldırılmasının kur farkından kaynaklandığı doğru mudur?” diye sordu.

 “SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK ÖNEMİ HİÇE SAYDI”

Özgür Ceylan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın Çanakkale’den ambulans helikopter çekilirken bölgenin stratejik öneminin ve adaların göz ardı edildiğini itiraf ettiğini belirtirken, “Verilen cevaptan da görülüyor ki, konuşlandırma kriterlerinde bulunduğu halde Çanakkale’nin stratejik önemi göz ardı edilmiş ve adalar yok sayılmıştır. Bu kabul edilemez” diye konuştu.

85 MİLYONA 13 HELİKOPTER Mİ?

Yine Satışa Çıktı.. Bu Sefer İhaleyle! Yine Satışa Çıktı.. Bu Sefer İhaleyle!

Verilen cevapta “İlerleyen dönemlerde ihtiyaca göre yeni İHAM’ların (İl Hava Ambulans Merkezi) açılması için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir” ifadelerinin yer aldığını kaydeden Özgür Ceylan, “Yeni ihale ile en az 13 ambulans helikopter ile hizmet sunumu başlatılmıştır diyor sağlık bakanlığı. Siz kaç helikopter kiraladığınızı bilmiyor musunuz? Siz 85 milyon vatandaşa 13 helikopterle mi hizmet vereceksiniz? Çanakkale ile aralarında kuş uçuşu 200 kilometreden fazla uzaklık olan İstanbul ve İzmir’den hangi ivedilikle ve aksaklık ortaya çıkmadan helikopter göndereceksiniz? Buna çocuklar bile güler” dedi. 

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç