Dünya Tiyatro Günü olan 27 Mart, tüm dünyada kutlanırken; Biga Pegasos Sanat’ta da coşkulu bir kutlama düzenlendi.

Kapılarını öğrencilerine geçtiğimiz ara tatilde açan Pegasos Sanat kurucusu Büşra Köseoğlu, bu anlamlı günü es geçmedi.

Öğrencilerinin katılımı ve Instagram üzerinden canlı yayın ile tiyatroseverlerle buluşan Köseoğlu, öncelikle 2022 Dünya Tiyatro Günü bildirilerinden  ABD Tiyatro ve Opera Yönetmeni, Festival Direktörü Peter Sellars’ın bildirisini okuyarak tiyatroseverlere seslendi.

Sonrasında da ülkemizde tiyatro eleştirmeni ve çevirmen olan Seçkin Selvi’nin yazmış olduğu bildiriyi okuyan Köseoğlu, kendi duygu ve düşüncelerini dile getirerek konuşmasını noktaladı.

Köseoğlu konuşmasında; “Ben çok kısa Pegasos Sanat’ın oluşum sürecinden bahsetmek isterim. Pegasos atı efsanesini duymuşsunuzdur. Ben bu sahneyi kurarken isminin ilhamını Biga’mızın ilk ismi olan Pegasos’tan aldım. Düşündüm ki, bu kapıdan her giren de bu sahneye kapıyı açtıklarında bir ilham alsınlar ve ben de buraya gelen her bir bireyden ilham alayım. Pegasos atı mitolojiye baktığımızda o zamanın inancına göre 'ilham perisi' demekmiş. Pegasos atını gören her bir sanatçıya ilham geldiğine inanılırmış. Ayağının değdiği yerde yaşayan sanatçılar şiirler, şarkılar yazarmış. Ben de istedim ki bu sahneye adım atan her biriniz, bu sahneye çıktığınız andan itibaren yaratıcılığınızı kullanarak ilhamlar aldığınız, ilhamlar alacağınız, gelecek hayatınızda bu sahnede öğrendiğiniz şeylerle gerçekten düzgün karakterlere sahip olmanız. Güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olmanızı ve çevrenize daima ilham vermenizi hedefliyorum. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyor, Dünya Tiyatro gününüzü kutluyorum” dedi.

Bigalı Mehmet Çavuş Güreşlerini minikler başlattı Bigalı Mehmet Çavuş Güreşlerini minikler başlattı

Tüm Pegasos Sanat ailesinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte doğaçlama ve gösterilerle bir kutlama gerçekleştirildi.

(Haber: Ahmet Tunç)

dd97d026-9bff-4434-911a-728fe1c17a2a