2014’te Kırım’ı ilhak ettikten sonra uluslararası kamuoyunda tepki çeken Rusya, sabaha karşı yerel saatle 05:50’de Donbas’a askeri harekat için düğmeye bastı. Sabaha karşı ulusa sesleniş konuşması yapan Putin, Ukrayna’ya operasyon düzenlendiğini duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekatı sonrasında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın da acil olarak güvenlik zirvesini toplayacağı belirtildi. Toplantı saat 11.00'de Beştepe'de yapılacak.

Rusya'nın Ukrayna'ya işgal için düğmeye basmasıyla birlikte bölgede bir insanlık dramı yaşanıyor... Kiev'den kaçış başladı. Ukrayna lideri Zelenskiy’nin ulusa sesleniş konuşmasında “mümkün olduğu kadar evlerinizde kalın” çağrısına rağmen Ukraynalılar panik içinde yollara düştü.

Rusya'nın başlattığı askeri operasyonun ardından başkent Kiev'de patlama sesleri duyulurken, halk da kenti terk etmeye başladı. Ayrıca akaryakıt istasyonları ve bankamatikler önünde de kuyruklar oluştu.

Rusya'nın Ukrayna'ya dönük askeri harekatının başlamasıyla birlikte Avrupa'da doğalgaz fiyatlarında 35'lik çok sert artış görüldü.

Rusya'nın Ukrayna'ya dönük askeri operasyonuyla birlikte tüm dünyada dolar güçlenirken, dolar/TL 14,21'i gördü. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne yüzde 7'yi aşan kayıpla başlarken devre kesiciler çalıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya dönük işgal harekatının başlamasının ardından küresel piyasalarda deprem olurken, dolar/TL’de de yükseliş görüldü.

Tacizci Öğretim Görevlisi Güvenliğe Yakalanmış! Tacizci Öğretim Görevlisi Güvenliğe Yakalanmış!

BORSA İSTANBUL SERT DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Dün gece 13,80 civarında hareket eden dolar/TL’de bu sabah 14 seviyesi aşıldı ve 14,22 seviyesi görüldü. Dolar/TL’de Aralık 2021 sonrasında ilk kez 14 seviyesi görülmüş oldu. Dün gece 15,65 seviyelerinde olan euro/TL’de de bu sabah 16,12 seviyesi görüldü. Dünü 848 TL’den kapatan gram altın da 887 TL’yi aştı.

Borsa İstanbul’da vadeli işlemlerde açılışta yüzde 5’in üzerinde düşüş görüldü. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 7,6’lık çok sert düşüşle açıldı. Devre kesiciler çalıştı, işlemler durdu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada “Saat 09:55:19 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur” denildi.

İşlemler 10.30 tekrar başlarken, saat 10.48 itibarıyla BIST 100 endeksi yüzde 6,4 oranında ekside.

Editör: Ahmet Tunç