2022 yılbaşı itibariyle Türk halkı iğneden ipliğe kadar her üründe zam ile karşılaştı. Doğalgaz, Akaryakıt ürünleri ve Elektiriğe yapılan zamların yanı sıra 1 ay içerisinde iki kere zam yapılan tütün...

2022 yılbaşı itibariyle Türk halkı iğneden ipliğe kadar her üründe zam ile karşılaştı. Doğalgaz, Akaryakıt ürünleri ve Elektiriğe yapılan zamların yanı sıra 1 ay içerisinde iki kere zam yapılan tütün mamulleri ile alkol ürünlerine de zam geldi. Ekonomistler özellikle elektriğe yapılan zamlardan sonra hemen her ürüne önümüzdeki günlerde daha da zam geleceğini açıklıyorlar. Zam yağmurunun ne kadar süreceğini kimse kestiremezken; TUİK aralık ayı zam şampiyonunu açıkladı. Ülke genelinde aralık ayında en yüksek zam Yazım ve Çizim kâğıtları olurken; Çanakkale’de ise zam şampiyonunun Salatalık olduğunu açıkladı!

SALATALIK YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE ZAMLANDI!

TUİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü Çanakkale-Balıkesir bölgesinin Aralık ayında önceki aya göre fiyatı en çok artan ve azalan 5’er ürünü açıkladı. Yapılan il sunumunda göre Aralık ayında en çok zamlanan ürün Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından birisi olan Salatalık oldu. Önceki aya göre Salatalığın kilogram fiyatı yüzde 52,74 oranında zamlandı.

UN, KAZAK, SÜT VE YUMURTA ZAMDAN PAYINI ALDI

TUİK verilerine göre; Çanakkale bölgesinde en çok zamlanan ikinci ürün ise Buğday Unu oldu. Yüzde 42,80 oranında önceki aya göre zamlanan unun kilogram fiyatını ise üçüncü sırada olan Erkek Kazağı oldu. Erkeklere uygun kazak fiyatı yüzde 31,66 oranında zamlandı. Süt teşviklerine yapılan zamma rağmen üreticiler isyan ederken; market raflarında yer alan süt ve süt ürünleri de korkunç bir şekilde zamlanmıştı. “YOĞURT KAPLARININ FİYATLARI UÇTUĞU İÇİN..”

Süt ürünleri arasında yer alan Yoğurt fiyatları ise son iki aydır rekor üstüne rekor kırıyor. Öyle ki Çanakkale’de 2 kilogramlık yoğurt almak için 32 TL’yi gözden çıkartmak gerekiyor. Yoğurdun yanı sıra peynir çeşitleri de zamlandı. Şarküteri sahipleri ise süt üreticilerine yapılan sütbaşına teşviklerin yanı sıra yoğurt kaplarının da aşırı derecede pahalandığını bu sebeple yoğurda zam yapmak zorunda kaldıklarını açıkladılar. Peynir çeşitlerine ise neden zam yapıldığını ise açıklamadılar. Aralık ayında dördüncü sırada zamlanan süt’ün litre fiyatı ise yüzde 25,67 oranında zamlandı. TUİK’e göre Çanakkale ve bölgesinde en çok zamlanan beşinci ürün ise yüzde 22,92 oranında artışla Yumurta oldu. Yumurta üreticilerinin de yem fiyatlarına gelen fahiş zamlar nedeniyle yumurta adetlerine zam yaptıkları biliniyor.

FİYATI EN ÇOK DÜŞEN ÜRÜNLER

Aralık ayında fiyatı en çok düşen beş ürünün zirvesinde ise yüzde 13,58 oranında düşüşle kış meyvesi olarak bilinen Portakal geliyor. Önceki ara göre en çok düşüş görülen ikinci ürün ise yüzde 13,49 oranla Karnabahar, üçüncü sırada yüzde 5,50 erkek kabanı, dördüncü sırada yüzde 5,28 düşüşle limon, beşinci sırada ise yüzde 2,59 oranla kadın botları oldu.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK ZAMLANAN ÜRÜN KÂĞIT!

Promosyon trafiği... Promosyon trafiği...

Basılı yayın organlarının maliyetlerini en çok arttıran ve yurtdışından ithal edildiğinden döviz kurları ile de artışı engellenemeyen kâğıt ürünleri de zamdan nasibini aldı. Aralık ayında yaşanan kur artışları nedeniyle Türkiye’de yazılı ve çizgi amaçlı kullanılan kâğıt ürünleri yüzde 64,48 oranında zamlandı. Patlıcan fiyatı yüzde 59 oranında zamla ülke genelinde en çok zamlanan ikinci ürün olurken; Çanakkale’de rekor artış gösteren Salatalık, Türkiye geneline göre ise yüzde 49,76 oranla en çok zamlanan üçüncü ürün oldu! Buğday unu ise Türkiye genelinde yüzde 44,08 zamla dördüncü olurken; margarin çeşitleri de ülke genelinde yüzde 43,87 oranla en çok zamlanan beşinci ürün oldu.