escort bayan

Ağustos 1, 2021

SAĞLIK

Çanakkale’de Vaka Düşüş Hızı Azaldı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerde 100 bin nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren haritanın güncel halini paylaştı. “Vaka sayılarının düşüş hızı azalsa da düşme eğilimi devam ediyor” diyen Bakan Koca, vaka sayısı en çok azalan 10 şehrin ismini de paylaştı.

Hava Kirliliğinde Limiti Aştık!

TMMOB ve ÇMO Dünya Çevre Günü’nde yaptığı online toplantıda artan hava kirliğine dikkat çekti. Termik santrallerin bulunduğu illerde güvenli veri sağlanmamış olmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü, AB ve Ulusal Limit Değerlerinin aşıldığını belirtti. Çanakkale de Avrupa Birliği ve DSÖ limitini aşan iller arasında bulunuyor.

Kapatıldığı Söylenen Santraller Zehir Saçarak Çalışıyor

Zehir saçtıkları için yasa gereği 2019’da kapatılmaları gereken 13 kömür santralinin tamamının 1.5 yıldır çalışmaya devam ettiği ortaya çıktı. Raporu hazırlayan İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu, “İnsanlar zehirleniyor. Çevre Bakanlığı felç olmuş, denetim yapamıyor” dedi.

“Salgını Yönetmek Yerine Algıyı Yönetiyorlar”

Türk Tabipleri Birliği Çanakkale Tabip Odası Başkanlığı, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Tüm Radyoloji, Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ve Türk Hemşireler Derneği üyeleri İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı. İktidarın uyguladığı salgın politikalarının çözüm olmadığını ifade eden sağlıkçılar; iktidarı algı yönetmekle suçladılar.