TBMM Genel Kurulu'nda, Sayıştay'a 5 yeni üye seçimi yapıldı. Sayıştay'ın yeni üyeleri Erdoğan Durkut, Selim Erdem, Ramazan Selek, Mahmut Kazan ve Muhterem İnce oldu. Çanakkale doğumlu Muhterem İnce, İçişleri Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu ve Bigalıların da özellikle çok sevdiği bir isim olarak dikkat çekiyordu.

Biga heyeti geçtiğimiz Şubat ayında Ankara'ya bir dizi ziyaret gerçekleştirmiş ve ziyaret edilen isimler arasında dönemin İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce de yer almıştı. Ziyaret sonrası konuşan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, Muhterem İnce ile olan yakınlıklarını ve İnce'nin Biga'yla ilgili isteklere kayıtsız kalmadığını anlatmıştı.

Sayıştay üyeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun belirlediği 10 aday arasından gizli oylamayla seçildi.

Seçim sonucuna göre, meslek mensupları kontenjanından Erdoğan Durkut, Selim Erdem ve Ramazan Selek, Hazine ve Maliye Bakanlığı meslek mensupları kontenjanından Mahmut Kazan ve diğer adaylar kontenjanından Muhterem İnce, Sayıştay'ın yeni üyeleri oldu.

CHP, HDP ve İyi Parti, "Sayıştay Başkanlığına seçilecek adayların belirlenmesinde muhalefetin görüşünün alınmadığı, adayların belirlenmesinde hangi kriterlere göre hareket edildiğinin açıklanmadığı" gerekçesiyle oylamaya katılmadı.

BAKAN SOYLU DA TEBRİK ETTİ

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Muhteren İnce'yi tebrik eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; "Kıymetli çalışma arkadaşım ve kardeşim; devlet ve memleket sevdasıyla kritik zamanlarda ve her daim, devlet adamlığı şuuruyla yürüttüğü görevinde, yol ve dava arkadaşlığı için sayın Muhterem İnce beyefendiye şükranlarımı sunuyorum. Sayıştay üyeliğini görevini de aynı şuurla yürüteceğine inancımız tamdır. Kendisine, ailesine, milletimize ve devletimize hayırlı uğurlu olsun. Allah yardımcısı olsun" ifadelerini kullandı.

23 Nisan bayramı, çelenk sunumuyla başladı 23 Nisan bayramı, çelenk sunumuyla başladı

MUHTEREN İNCE KİMDİR?

Muhterem İnce, 30 Ağustos 1970 tarihinde Çanakkale'de doğdu.
 
İlk, orta ve lise (İHL) öğrenimini Balıkesir İli’nin Edremit ilçesinde yaptı. 1993 yılında İstanbul üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 2000 yılında Kırıkkale Üniversitesi-Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sırasıyla 1994 ile 1997 yılları arasında Edirne Valiliği Kaymakam Adayı,  1997 ile 2000 yılları arasında Kırıkkale-Sulakyurt Kaymakamlığı,  2000 ile 2002 yılları arasında Adıyaman-Samsat Kaymakamlığı,  2002 ile 2005 yılları arasında Erzurum-Narman Kaymakamlığı, 2005 ile 2009 yılları arasında Çanakkale-Eceabat Kaymakamlığı, 2009 ile 2011 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürlüğü, 2011 ile 2013 yılları arasında Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, 23 Temmuz 2013 ile 02 Ağustos 2013 tarihleri arasında Personel Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı, 2013 ile 2016 yılları arasında Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 1 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Artvin Valiliği görevine, 7 Eylül 2016 tarih ve 9158 sayılı kararname ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na atanmıştır. 7 Ağustos 2018 tarihine kadar Müsteşarlık görevini sürdüren İnce, 8 Ağustos 2018 tarihli ve 30503 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Muhterem İnce İngilizce bilmektedir.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç