Dolar başta olmak üzere tüm para birimleri karşısında değer kaybeden Türk Lirası’nın durumu, artan enflasyona ilaveten Pandemi salgınının yarattığı hayat pahalılığı aylardır vatandaşlara zam olarak dönüyor. İğneden ipliğe hemen her şeye zam gelirken bir zam da Servis araçlarına geliyor.

ÇTSO 14 No’lu Meslek Grubu içinde bulunan taşımacılık ve servis hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren firmalar ve servis şoförleri ile ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde bir araya gelinerek motorin, benzin ve LPG’ye yapılan zamlar, araç lastik ve bakım giderleri ile asgari ücretteki artışın servis ücretlerine nasıl yansıyacağı konuları hakkında istişare toplantısı gerçekleştirildi.

PANDEMİ VE ARTAN MALİYETLER

Çanakkale Ser-Tur Ltd. Şti sahibi ve ÇTSO 14 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Sezer Güner, “Sayın Meslektaşlarım, Ülkemizin şirin ve çok güzel, her köşesi tarih kokan şehri Çanakkale’de olmak ve bu şehirde ticaret yapmak benim için gurur ve onur vericidir. Covid-19 salgını nedeniyle okulların kapanması, taşımacılık sektörünü zor durumda bırakmıştır. Özellikle Çanakkale gibi küçük şehir konumunda olan yerlerde taşımacılık sektörü farklı iş kollarında faaliyet gösterememiş sadece okul bazlı çalıştıkları için salgından iki kat fazla etkilenmiştir. 2020-2021 yılında okulların açılma durumunun belirsizliği, açıldıktan sonra hibrit sistemde eğitime devam etmesi, bizlere daha çok darbe vurmuştur. Hem taşıdığımız öğrenci sayısının azalması hem de taşıdığımız öğrencilerin farklı günlerde okula gitmeleri bize zarar vermiştir” ifadelerine yer verdi.

“PANDEMİ MASRAFLARIMIZI KATLADI”

14 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Sezer Güner, açıklamalarının devamında; “Pandemi döneminde olduğumuz için masraflarımız da bir o kadar artmıştır. Para kazanamadığımız gibi olağan giderlerimize maske, kolonya ve dezenfektan giderleri de eklenmiştir. Motorlu taşıt vergisi, sigorta, koltuk sigortası, güzergâh belgesi, muayene gibi standart giderler zaten her yıl artmaktadır” dedi.

“İKİNCİ DARBE ÜST ÜSTE GELEN ZAMLAR OLDU”

Pandemi salgınına rağmen eğitimin başladığına ancak bu sefer de altından kalkmakta güçlük çekilen zamlarla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken 14 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Sezer Güner; “2021-2022 eğitim yılında okulların açılmasını sabırsızlıkla beklerken hizmet vermeye başladıktan sonra gelen zamlar nedeniyle servisçilik sektörü bir darbe daha almıştır. Araç parçalarının fiyatlarına üst üste gelen zamlar, araç sigortalarına gelen zamlar, asgari ücrete gelen zam ve sigortalar çalışma koşullarımızı güçleştirmektedir” dedi.

Taksi ve servis ücretlerinde zamlı tarife başlıyor Taksi ve servis ücretlerinde zamlı tarife başlıyor

“VELİ VE ÖĞRENCİLERİMİZİ ZOR DURUMDA BIRAKMAK İSTEMİYORUZ”

Geçinmekte bile güçlük çektiklerine dikkat çeken 14 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Sezer Güner; “Velilerimizi, öğrencilerimizi zor durumda bırakmamak adına kontak kapatmak istemiyoruz. Türkiye’nin çeşitli İllerinde servisçilerimiz artan zamlardan dolayı kontak kapatmak zorunda kalmıştır ve öğrencilerimiz okullarına yürüyerek gitmişlerdir. Biz Çanakkale İli olarak bu duruma düşmemek için elimizden geldiğince özverili çalışıyoruz. Servisçilik karşıdan bakıldığı gibi kolay değil. En ufak detayları düşünmek zorundayız. Servis araçlarında 3 noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensorlu koltuk ve araç takip hizmeti olması gerekmekte olup ayrı ekonomik gideri vardır. Ayrıca sabit işletmelerde denetimler yılda en fazla 2 kez yapılırken servisçiler her gün denetleniyor ve trafik cezası da bu giderlere ekleniyor” dedi.

“YÜZDE 25 ARTIŞ YAPILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

TUİK tarafından açıklanan 2021 yılı enflasyon oranlarının altında bir zam yapılması gerektiğine dikkat çeken 14 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Sezer Güner; “Tüm bunlara istinaden 2021-2022 yılı için 2. dönem Şubat ayından itibaren geçerli olmak üzere öğrenci fiyat tarifesinde değişiklik yapılması şart olmuş olup, Yüzde 25 oranında artış yapılması gerektiğini düşünüyorum. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi. Toplantı da söz alan firma sahipleri de artan maliyetlerin faaliyetlerini sürdürmelerini zorlaştırdığını ifade ederek kimsenin mağdur olmayacağı bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Editör: Ahmet Tunç