Çanakkale'nin yanı sıra Marmara ve Ege bölgesi başta olmak üzere Türkiye ekonomisine de büyük katkılar sunacak olan 160 futbol sahası büyüklüğündeki Ezine Gıda İhtisas OSB'sindeki 91 parselde 52 fabrika inşa edilecek. Temeli atıldığı günden bu yana yatırımcıların yoğun ilgisini gören Ezine Gıda İhtisas OSB’sinde 52 firma’dan 8 bin kişiyi istihdam etme taahhüdü alındığı ve bunların yüzde 65’inin de kadınlardan oluşacağı açıklandı.

TÜRKİYE’NİN EN HIZLI KURULAN VE EN ÇOK İLGİ GÖREN OSB’Sİ

AK Parti İl Başkanı Naim Makas, yönetim kurulu üyeleri ve gazeteciler, Ezine Gıda İhtisas OSB'yi ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. İlk olarak OSB'nin idari binasında yapılan sunumda OSB'deki altyapı, üstyapı çalışmaları hakkında genel bilgiler aktarıldı. Daha sonra ilk temeli atılan kedi köpek maması üretecek olan fabrikanın inşaatı gezildi. Başkan Makas'a Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, il ve ilçe yöneticileri eşlik etti. Türkiye’nin en hızlı gelişen Ezine Gıda OSB’sinde bulunuyoruz. Ezine Gıda OSB müdürümüz Alper Altınok’tan gelişmeler hakkında bilgi aldı. 91 parselden oluşan Ezine Gıda OSB’sinde 52 firma fabrika kuracak. Şuanda yavaş yavaş tahsis yapılan firmalar kuracakları fabrikalar için çalışmalara başladılar. Yapı ruhsatı izni aşamasında olan firmalarda en kısa sürede temel atmaya başlayacaklar” dedi.

“KAPASİTESİNİN 6-7 KAT ÜZERİNDE TALEP GÖRÜYOR”

Ezine Gıda İhtisas OSB’sinin kurulduğu alan ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Naim Makas; “Bu bölge 160 futbol sahası büyüklüğünde olan bir alan. Bu arazi OSB olmadan önce tarıma elverişli olmayan, orman vasfı da olmayan, kullanılamayan atıl bir alandı. Bu arazinin böylesi kıymetli bir OSB’ye, sadece bölgenin değil Türkiye’deki bu anlamda ticareti destekleyecek, katma değer üretecek alana dönüşmesini son derece önemli buluyoruz. Ezine Gıda İhtisas OSB’sinde ilimizin, bölgenin tarımsal ürünlerini, etini sütünü tarımsal ürünlerini işleyebilen, sadece bunları işleyip pazara sunmakla değil de; buradan çıkacak atıkları Biokütle enerji santrali ile değerlendirebilen, santralden çıkacak buhar ile fabrikalarda kullanıma sunarak enerji sarfiyatını azaltan, Çevreci bir Gıda OSB’si haline gelecek. Ezine, Bayramiç, Ayvacık gibi tarımsal ve hayvansal üretimiyle ön plana çıkmış ilçelerimizin tam ortasına yapılması ile birlikte Çanakkale’den, komşu il ve Türkiye’nin çeşitli illerinden buraya gelerek yatırım yapmak isteyen, kendi ürünlerini burada işlemek isteyen birçok yatırımcı ile adeta doldu taştı Ezine OSB. Kendi kapasitesinin 6-7 kat üzerinde talep görüyor” dedi.

“KADININ EMEĞİ ÖN PLANA ÇIKACAK.. ÇANAKKALE LEVEL ATLAYACAK”

Kelebek ve Doğtaş’ın Yanına İtalyan Marka Geliyor! Kelebek ve Doğtaş’ın Yanına İtalyan Marka Geliyor!

Bölgenin Marmara ve Ege’ye yakınlığına dikkat çeken İl Başkanı Naim Makas, Ezine OSB’nin sadece ticari yönüyle değil istihdam edilecek kadınlar açısından da değerli bir yatırım olduğunu söyledi.

Çok kısa süre önce 1915 Çanakkale Köprüsünün de açılması ile birlikte hem de Temmuz ayında açılışı gerçekleştirilecek olan Küçükkuyu’da ki Assos ve Troia tünelleri ile burası adeta bir ticaret koridoru haline gelecek. Burada bölge halkının ürünlerinin değerlendirilmesini çok değerli buluyoruz. Ezine ve civardaki ilçelerimizden 8000 kişiye istihdam sağlanacak. Bunların yüzde 65’ide kadın işçilerden oluşacak. Türk Kadının el emeğine değer veren ve OSB’de kadın emeğinin ön plana çıkacak olması da ayrıca memnuniyet verici. Türk kadının ekonomideki yerini, iş dünyasında ki yaşamını önceleyen Ezine OSB yönetimine ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ezine Gıda İhtisas OSB’sinin kurulmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’a, Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’na çok çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu yatırım Çanakkale’ye bir level daha atlatacaktır. Artık Çanakkale, ulaşım ağıyla, üretim alanlarıyla, fabrikalarıyla çok daha değerli bir hale geldi” dedi.

SIFIR ATIKLA EN ÇEVRECİ OSB OLACAK

Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürü Alper Altınok ise yaptığı açıklamada; Ezine Gıda İhtisas OSB’sinde kurulacak olan Biokütle Enerji Santrali ile OSB içerisindeki tüm atıkların ekonomiye kazandırılacağına dikkat çekti.  Altınok açıklamasında; “Diğer OSB’lerimizin hakkını yemek istemem, çok gelişmiş OSB’lerimiz var ama bizim yeni kurulan bir OSB olarak sıfır atık olsun, yenilenebilir enerji olsun, katı atık yönetimi olarak olsun baştan itibaren oluşturacağız. Bunların hepsini başlangıcından itibaren uygulayarak gerçekten çevreci bir alan yaratacağız. Ezine Gıda İhtisas OSB’nin kurulduğu alan kayalık bir zemine sahip olduğundan; biz burada Orman Bölge Müdürlüğü ile de görüştük; bu seneki fidan dikimini burada gerçekleştireceğiz. Bilindiği gibi Sanayi Bölgelerinde üretimden kaynaklı Karbon üretimi meydana geliyor. Karbon emisyonu ile ilgili ihracat yapan firmalar ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Bu sebeple burada yapılacak ağaçlandırma çalışmaları ile Karbon emisyon sorununun da önüne geçmiş olacağız” dedi.

“8 FİRMA İNŞAAT ÇALIŞMALARINA BAŞLADI. 22 FİRMA İZİN AŞAMASINDA”

Ezine Gıda İhtisas OSB’sinde yürütülen inşaat çalışmaları hakkında da bilgi veren OSB Müdürü Alper Altınok; “Geçtiğimiz aylarda Kedi ve Köpeklerimiz için mama üreten bir firmanın fabrikasının temelini atmıştık. Temeli atılan fabrika yükselmeye başladı. Şuanda 8 firma daha temel atma ve kazı çalışmalarını yürütüyorlar. 21-22 adet firma da inşaat çalışmalarına izin alma aşamasındalar. Tahminimizce 2-3 yıl içerisinde Ezine OSB’de banttan ürünler çıkmış, paketlenmiş ve yurtdışına ihraç edilmeye başlanmış olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç