Çanakkale İl Özel İdaresi'nden aylarca 4 gemi almak için kredi kefalet talebinde bulunan GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç, CHP'li meclis üyelerinin taleplerini üç kez red etmesi sonrasında harekete geçti. 2 ay önce 2 adet gemi almak için ihale açan GESTAŞ A.Ş. bugün kamuoyuna 6 adet gemi satın aldığını duyurdu.

NASIL YAPTIĞI MERAK KONUSU OLDU!

CHP'lilerin aylarca red ettiği kefillik talebi sonrasında GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç'in 6 gemi açıklaması büyük şaşkınlık yarattı. Şirketin mali durumu yıllardır büyük eleştiri konusuydu. Fahiş zamlar nedeniyle eleştirilen GESTAŞ A.Ş. Genel Müdürü Mahir Sevinç, 5 gemiyi şirketin öz sermayesi aldıklarını açıklarken; 1 gemiyi ise 8 taksit ile almayı başardıklarını açıkladı.!

GEMİLERİN ÜÇ'Ü DAHA ÖNCE KİRALANAN GEMİLER

Lapseki'de düzenlenen basın açıklamasında gazetecilere açıklamalarda bulunan GESTAŞ Genel Müdürü Mahir Sevinç gemi alımları ile ilgili olarak şu bilgileri verdi; "Şirketiniz kronik sıkıntıları vardı. Kazancınımiz büyük bölümü gemi kiralarına gidiyordu. Borçlanma yetkisi için il genel meclisine başvurduk, kabul edilmedi. Kendi metodlarımızla hareket ettik. Gemilerin beş tanesini öz kaynaklarımızla peşin parayla aldık. Bir gemimin bedelini ise bir yıl içinde  8 taksitle ödeyeceğiz. 10 yıldır kira ödediğimiz 3 gemiyi satın alarak filomuza kattık. Böylelikle yıllık 20 milyon 800 bin TL kira giderinden kurtulmuş olduk" dedi.

Belediyenin kum eleme tesisi uzun bir aradan sonra yeniden faaliyette Belediyenin kum eleme tesisi uzun bir aradan sonra yeniden faaliyette

"6 DEĞİL 10 GEMİ ALACAKTIK AMA YETKİ.."

İl Genel Meclisinde defalarca red edilen kefillik talebine de atıf yapan Mahir Sevinç; "Satın alma işlemleri devam ettiği için satın alma bedellerini paylaşmayacağız ama çok uygun fiyata aldığımızı söyleyebiliriz. Ekibime minnettarım bu süreçte çok çalıştılar. Gecelerini gündüzleri ne kattılar. Bu şirketin sahibi Çanakkale halkı, borçlanma yetkisi verilseydi 6 değil 10 gemi alacaktık. 4 gemi daha alırsak Çanakkale ve şirketimizin sıkıntısını çözmüş oluruz" dedi.

Editör: TE Bilisim