Biga’da su kesintisi sorunuyla ilgili Medya Lokum’a açıklamalarda bulunan İyi Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve yönetimini beceriksizlikle ve vizyonsuzlukla suçladı. Demircan öte yandan Erdoğan’ın mevzuat bilmediğini iddia ederek, borçlanma konusunda hata yaptığını söyledi ve; “Bu sonuca göre sayın başkan bu krediyi iddialı söylüyorum, çekemeyecek ve önümüzdeki ay yine borçlanma talebiyle meclisi meşgul edecek. Ben sayın başkana bir daha sıkıntı yaşamaması için sizin aracılığınızla doğru yöntemi anlatayım” dedi.

“BİR MECLİS ÜYESİ OLARAK HABERİM YOK”

Meclis üyesi olarak suların kesileceğinden haberinin olmadığını, suya yüzde 186 zam yapıldığını ve Biga’nın ileriyi göremeyen bir yönetim tarafından yönetildiğini söyleyen İyi Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircan; “Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın Biga’ya verdiği zararları her defasında halkımıza anlatmaya, halkımızın terazinde tartmaya çalışıyorum. Bizler seçilmiş meclis üyeleri olarak halkımıza karşı sorumluyuz. Bu sorumluluğun verdiği bilinçle de hareket etmek zorundayız. Ancak her geçen gün yaşanan sorunlara bir yenisi daha ekleniyor. Ne kadar vizyonsuz, ileriyi göremeyen bir yönetim tarafından Biga’nın son 4 yılda getirildiği hal ortada. 2022 yılının sonuna geldik. Daha geçen meclis toplantısında sayın belediye başkanının talebiyle ve biz muhalefet olarak ret vermemize rağmen suya yüzde 100 zam yapıldı. Geçmiş zamları da sayarsak, sadece bu yıl suya yapılan zam yüzde 186’yı buldu. Bu zam kararının hemen sonrasında ise belediyeden vatandaşa suların kesileceği haberi verildi. Bir meclis üyesi olarak benim bile haberim yok. Vatandaşlarımız bize soruyor ve biz meclis üyeleri olarak cevap veremiyoruz. Şeffaf bir yönetim anlayışından bahsediyor sayın başkan her defasında. Soru sorduğumuzda yalan atan, mikrofonu kapatan, bizi güvenliklere talimat vererek meclisten atmaya çalışan sayın başkan halka dürüstçe davranmıyor. Meclis üyelerini dahi bilgilendirmeden birden suların kesileceği söyleniyor. Belediye meclis toplantısında canlı yayında da açıklanabilirdi böylesi önemli bir karar. Ama biz soru sormayalım diye, o sorulara cevap veremeyecek diye sayın başkan birkaç gün sonra suların kesileceğini söylüyor. Ne hikmetse de hemen ardından sular kesiliyor. Bu nasıl bir vizyonsuzluktur? Vizyon demek, geleceği görmektir, planlamaktır ve öncelikleri belirlemektir. Kentin önceliği aydınlatma direği olan yere yeni aydınlatma direği dikmek midir? Kentin göbeğine beton dökmek midir vizyon? Daha acısını sorayım. Yoksa suların kesileceğinden sayın başkan da mı habersiz? Kuraklık bir tek Biga’ya mı vurdu? Başka hiçbir ilçede suların kuraklık yüzünden kesileceğini söyleyen bir yönetici gördünüz mü? Biga’nın bugün yaşadığı bu durum, hem de 2022 yılının sonlarında, hepimiz utanç verici. Bir bu kalmıştı. Bu utancı da Biga’ya yaşatan sayın başkana ne desek azdır” ifadelerini kullandı.

“DAHA ÖNCEKİ YÖNETİMLER 7 TANE KUYU AÇMIŞLAR. SEN DE 2 TANE AÇSAYDIN!”

Vatandaşların ihtiyaçlarını gideremediğini, kombilerin çalışmadığını, bozulan kombilerin zararlarının vatandaşın bütçesinden çıkacağını söyleyen Demircan; “Vatandaşlarımız evlerinde temizliklerini yapamıyorlar. Çamaşırlarını yıkayamıyorlar. Kombiler çalışmıyor, küçücük çocuklar evde soğukla karşı karşıya kalıyorlar. Bozulan kombilerin parası da ekonomik krizle boğuşan vatandaşın cebinden çıkacak. Herkes perişan. Bu yüzyılda böyle bir beceriksizlik olur mu? Oluyor işte. Bizim dinimiz temiz olmayı öğütlüyor. Bu vizyonsuz ve beceriksiz belediye başkanı ve yönetimi yüzünden insanlarımız ibadetlerini yaparken bile zorlanmaya başladılar. Seçimlerin üzerinden 4 yıla yakın süre geçti. İcraat makamında oturduklarının farkında bile değiller. Bahane üretmek dışında bir şey yapmıyorlar. Sorsanız ‘açıyoruz’, ‘yapıyoruz’, ‘yapacağız’ diyorlar. Ama ortada elle tutulur bir iş yok. Daha önceki yönetimler 7 tane kuyu bırakmış. Sen de 2 kuyu daha açsaydın. Sular kesilene kadar hiç mi kimse uyarmadı bu yönetimi? Bu nasıl basiretsizliktir böyle? Kültür sanat etkinlikleri olan, yolları yapılan, çarşısı düzenlenen, çeşmelerinden sular akan, tertemiz Biga’dan geldiğimiz noktaya bakın. İnanılır gibi değil. İşin ehli olmayan, kendi gölgesiyle bile kavga eden, çevresinde dostu kalmayan, meclis üyelerinin konuşma haklarını bile bilmeyen, meclis üyelerinin en basit sorularına bile tahammül edemeyen, her yapamadığına bahane üreten, Biga’da yapılmış her işi kendi yapmış gibi davranan, sosyal medyada çektirdiği fotoğraflarla Biga’yı geleceğe hazırlamaya çalışan, gelecek nesiller için değil, gelecek seçimler için çalışan, Biga’ya zarar vermekten, Biga’yı her gün daha geriye götürmekten başka bir yapmayan bir belediye başkanı var karşımızda ne yazık ki” dedi.

dem2

“Buğday ve arpa fark ödemeleri” meclis gündeminde “Buğday ve arpa fark ödemeleri” meclis gündeminde

“BU NASIL İŞBİLMEZLİKTİR?”

Erdoğan’ın sorumluluk kabul etmediğini ve iş bilmediğini iddia eden Demircan; “Sel sularında taşkın sahasındaki araçlar suya kapıldı. Vatandaşları suçladı. Kaymakam beyi suçladı. Köprüye kaymaz diye döşediği kalebodurlardan düşen düşene. İnönü Caddesi’ndeki taşları kaldırıp, kaldırımları söküp, altyapısını yapmadan, kış günü daha zemin oturmadan yolu düzleyip yeni taş koymak mıdır vizyon sahibi olmak? Önce beton yolu öve öve bitiremedi. Biga’nın göbeğine beton yol döktü. Yazın toz, kışın su birikintisi yüzünden esnaflar sıkıntı yaşıyor. Beton bloklar her araba geçişinde oynuyor, geceleri ses çıkarıyorlar. Beton yol madem iyiydi, şimdi neden İnönü Caddesi’ne taş döşeniyor? Beton yol madem kötüydü, doğrusu taş döşemekti, o zaman niye aylarca beton yolu övdüler, kentin göbeğine beton yol döktüler? Bu nasıl işbilmezliktir? Bu, Biga’ya yapılan bir ihanettir. Hizmet yaptığını iddia ederken bile Biga’ya ihanet edebilmeyi başarıyor bu belediye başkanı ve yönetimi! Biga yamalı bohça gibi bir sağa sallanıyor, bir sola sallanıyor. Biga’yı sahipsiz bıraktı. Biga’nın geleceğinden çalıyor bu basiretsiz yönetim. Kendi hataları yüzünden mecliste üstünlüğü kaybetti, ‘borç alamıyorum’ diyerek isyan etti. Şimdi türlü oyunlarla mecliste üstünlüğü tekrar alınca da yaptığı ilk iş suya zam ve belediyeyi borçlandırma talebi oldu” ifadelerine yer verdi.

“MEVZUAT DA BİLMEYEN BİR BAŞKAN VAR”

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın son meclis toplantısında gündeme getirdiği borçlanma konuyla ilgili de iddiada bulunan Demircan; “Bir başkan düşünün. Krediyi nasıl çekeceğini dahi bilmeyen, bilenlerle çalışmayan, bir bilene sormayan… Son meclis toplantısında yaşadıklarımız da bunun ispatı. 28,5 milyon lira borçlanma talebiyle geldi sayın başkan. Oylamada mecliste 13-13’lük eşit sonuç çıkınca, başkanın ikinci oyuyla kredi talebi oy çokluğuyla kabul edildi. Ancak 5393 sayılı belediye kanunun 68’inci maddesinin E fıkrasına göre İller Bankası’ndan kredi çekebilmek için belediye meclisinin salt çoğunluğunun oyuna ihtiyaç vardı. Yani en az 14 meclis üyesinin oy kullanması gerekiyordu. Bu sonuca göre sayın başkan bu krediyi iddialı söylüyorum, çekemeyecek ve önümüzdeki ay yine borçlanma talebiyle meclisi meşgul edecek. Ben sayın başkana bir daha sıkıntı yaşamaması için sizin aracılığınızla doğru yöntemi anlatayım. Bundan sonrası için de bilmediği konularla ilgili her zaman Biga yararına olacak şekilde destek olmak isterim. Belediyenin bütçesini belediye meclisi olarak önümüzdeki yıl için 300 milyon lira şeklinde onayladık. Belediyeler bütçelerinin yüzde 10’u kadar borçlanabiliyorlar. Yani Aralık ayında değil de Ocak ayında borçlanma talebi gelseydi, rahatlıkla borçlanma kararı çıkacaktı. Dolayısıyla 30 milyon liralık borçlanma Ocak ayında salt çoğunluk aranmaksızın kolaylıkla meclisten geçebilir. Mevzuatı bilmediği için sayın başkan bu borçlanmanın geçeceğini ve sorun olmadığını ve İller Bankası müdürüyle görüştüğünü söyledi. Ben İller Bankası müdürüyle görüşmeden söyleyeyim. Bu iş böyle, bu ay olmaz sayın başkan!” dedi.

“BU VİZYONSUZLUKLA…”

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı vizyonsuzlukla suçlayan ve alınan borcun Biga’nın öncelikli sorunlarının çözümünde ve Bigalıların yararına olacak şekilde harcanmayacağını iddia eden Demircan; “Borç alınca iş bitecek mi? Gerçi borçlanmayı bile beceremeyen bir başkan var karşımızda… 4 yılda nasıl bir vizyonsuz yönetime maruz kaldığımızı herkes görüyor. Mesele borçlanma meselesi değil. Bu parayı alabilirse bile Biga’ya hiçbir katkısı olmayacak. Çünkü parayı Biga’nın geleceğine harcayabilecek bir vizyon görebiliyor musunuz? Siz söyleyin. 4 yılda bir arpa boyu yol alamayan Bülent Erdoğan, kalan 1 yılda mı Biga’yı geleceğe hazırlayacak? Biga’nın ikinci yüzyılını boşverin, Biga’nın ertesi gününü planlamaktan aciz bir başkan var Biga’da. Biga, altın çağını yaşayacakken, bugün Gönen’in bile gerisi düşecek vaziyete geldi. Ben halkın oylarıyla göreve gelmiş bir meclis üyesi olarak, 100 yıllık Biga tarihinde böylesi basiretsiz bir döneme denk geldiğim için çok üzgünüm” şeklinde konuştu.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç