Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk ile CHP Biga İlçe Başkan Yardımcısı Cemal Mantar Medya Lokum’u ziyaret ettiler. Ziyarette konuşan CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, son belediye meclis toplantısında açıklanan 68 milyon liralık çalışma planını gündeme getirerek Biga Belediye yönetimini eleştirdi.

Kültür ve sanat festivali, belediyenin yol işleri ile ilgili açıkladığı bütçe başta olmak üzere çeşitli eleştirilerde bulunan Öztürk; belediye başkanının belediye meclis toplantılarında muhalefete yaptığı ‘Bizi çalıştırmıyorsunuz’ sözlerine de sert yanıt verdi. Haziran ayı belediye meclis toplantısı sonunda Belediye fen işleri müdürünün açıkladığı 68 milyon liralık yol bütçesini de eleştiren Başkan Öztürk; “Bir proje açıklanırken, bunun finansmanını da açıklamaları gerekiyordu. ‘Birlikte yönetelim’ diyorlar, ama önümüze bütçesi dahi hazır bir çalışmayı sunuyorlar” ifadelerini kullandı.

Geçmişte belediye başkanlığı yapan Şükrü Kemerli, Mehmet Özkan ve İsmail Işık’a da değinen Başkan Öztürk; “Şükrü Kemerli, Mehmet Özkan, İsmail Işık, bugünü saymazsak son 3 belediye başkanımız. Siyasi görüşlerinin bir önemi yok. Geçmişte belediye başkanlığı yapmış, vizyonu olan, Biga’ya değer katan isimlerdi. Hepsi Biga’da iz bıraktılar. Bir de şu ana bakın. Biga için kayıp bir dönem yaşıyoruz. Biz belediye meclisinde 4 defa borçlanma yetkisi verdik. Ortada ne var? Zaten aydınlatma direği olan caddeye aydınlatma direği koymak nasıl bir vizyondur? Geçmişte ağaçlara takılan 3-5 led ışığa laf edenler yapıyor bunu. Belediye Meclisi’nde 5 yıl sessiz sedasız oturup belediyenin borçlanma taleplerine olumsuz oy kullananlar yapıyor bunu. Seçimde satmaya değil yapmaya geldiklerini söyleyenler yapıyor bunu. Biga’nın vizyon projesi yol, kanalizasyon, su hattı mı olmalı Allah aşkına? 3 yıldır Biga’ya neden eziyet çektirdiniz? Biga’nın bütçesinin çarçur edilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

“GOOGLE’DAN ARATSANIZ BİLE…”

Biga Belediyesi’nin geçmiş dönemlerde belediye başkanlarının projeleri ve yaptıkları icraatlarla anılırken, bu dönemde yol yapmakla övünüldüğünü ifade eden Başkan Öztürk, “Sadece yoldan ibaret bir proje ile Biga’ya bir yol haritası çizilmesi Biga için çok normal bir durum değil. Biga, yıllardır belediye başkanlarının, sadece CHP dönemi için de geçerli değil bu, bundan önceki belediye başkanları döneminde de projeleriyle, yeni yapılan binalarıyla, yeni yapılan köprüleriyle anılan Çanakkale’nin en büyük ilçesidir. Bugün Google arama motorunda bile belediyenin göreviyle ilgili bir arama yapsanız; kanalizasyon, su, ışıklandırma, yol yapımı gelir. Bunlar belediyelerin asli görevleridir. Bunu bir proje olarak açıklamak, Biga Belediyesi’nin yıllar geçen sürelerde oluşturulmuş Çanakkale’deki öncü vizyonuna ters düşen bir organizasyondur. Çok fazla borcu olduğunu öne sürerek, icraatlarına bahane sunan belediye yönetiminin, bir anda 68 milyon liralık bir proje açıklaması bizleri çok şaşırttı. Anladığımız kadarıyla borcun ödendiği, üstüne de 68 milyonluk bir proje üretildiği izlenimi çizilmeye çalışılıyor. Bu gerçekten böyleyse biz Biga halkı olarak belediye yönetimine teşekkür ederiz. Bundan yaklaşık 2 ay önce Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programdaki açıklamalarda belediyenin ve şirketin borçlarında bir azalma olmadığı görülüyordu” dedi.

Osman Öztürk açıklama ofis 2

“BU FİNANSMANIN KAYNAĞI NE?”

Projenin finansman kaynağının net olmadığını söyleyen Öztürk; “Bir proje açıklanırken, bunun finansmanının da açıklanması gerekiyordu. Bizim önümüze gelen bir şey yok. Bizim de bildiğimize göre Biga Belediyesi’nin esnafa da borçları var. Özellikle ülkemizdeki ekonomik kriz de dikkate alınırsa; Biga’mızın elektrik direğinden ve yoldan önce esnafımıza ödeme yapılması ve ekonominin canlandırılması gerekiyor. Eğer böyle bir para varsa ve bunla da yol yapıp, elektrik direği dikeceksek, demek ki, Biga Belediye yönetimi ekonomik krizin çok farkında değil” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYENİN GELECEĞİNİ İPOTEK ETTİRMEYİZ”

Biga Belediyesi’nin geleceğini ipotek ettirmeyeceklerini söyleyen Öztürk; “3 yıldır ‘Biga’yı beraber yönetelim’ ve ‘Bizi çalıştırmıyorsunuz’ ifadeleri kullanılarak bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Biz bugüne kadar 4 kereden fazla oldu sanırım, belediyenin borçlanmasına sesimizi çıkarmadık. Pandemi süreci vardı. Olağanüstü bir durum vardı. Bu olağanüstü durumda hep beraber olunması gerekiyordu. Bunun için de yapılması gereken borçlanmalara ‘evet’ dedik. Yine bir borçlanma gelirse, Biga’ya yakışacak bir proje yapılacağına da inanırsak, ya da bir başka olağanüstü durum olmasında, halkımızın hayatının sekteye uğrayacağı başka sorunlar çıkarsa, biz borçlanmaya karşı değiliz. Ama biz 3 yıldır belediye yönetiminin borçlanma taleplerine ‘evet’ dedik. Ayrıca belediye yönetimine ‘Böyle plansız hareket ederseniz, elinizdeki paracı çarçur ederseniz, gün gelir Biga’ya yol bile yapamayacak duruma gelirsiniz’ dedik. En sonunda dönüp dolaşıp dediğimiz yere geldi. Altyapıyı bile onaramadan, yarım, delik deşik yolları bile yapamayacak duruma geldiler. Bunun üstüne hala 68 milyon lira civarında bir yatırım yapacaklarını söylüyorlar. Tamamı taş, yol olan, buna karşılık belediyenin asli görevleri arasında yer alan böylesi bir çalışmaya belediyenin geleceğini ipotek ettirmeyiz. Biz öneriler getirdik. Kemer sıkma politikaları yapmaları gerektiğini söyledik. Ellerindeki imkanlarla bir şeyler yapmaları gerektiğini söyledik. Zamanında bize köprünün üstünü kapattırmayan zihniyet, şu anda bizim köprünün üstüne koymaya çalıştığımız demirleri, sanki bir anıtmışçasına paslanmaya bıraktırıyor. Biga’nın aydınlatma direklerinin yerine yeni aydınlatma direği takılsın diye var olan parke taşlarının yerine yenisini koyamadıkları için beton döksünler diye, Biga halkının daha fazla çıkmaza girmesi taraftarı değiliz. Belediye Meclisi’nde 5 yıl sessiz sedasız oturup belediyenin borçlanma taleplerine olumsuz oy kullananlar yapıyor bunu. Seçimde satmaya değil yapmaya geldiklerini söyleyenler yapıyor bunu. Biga’nın vizyon projesi yol, kanalizasyon, su hattı mı olmalı Allah aşkına?” şeklinde konuştu.

“ŞÜKRÜ KEMERLİ, MEHMET ÖZKAN, İSMAİL IŞIK… SİYASİ GÖRÜŞLERİNE BAKMADAN…”

Geçmiş belediye başkanlarından Şükrü Kemerli, Mehmet Özkan ve İsmail Işık’ı örnek gösteren Başkan Öztürk, siyasi görüşlerine bakmaksızın Biga’da iz bıraktıklarını ve son dönemin ise bir kayıp dönem olduğunu söyledi. Yol çalışmasının vizyon projesi olarak sunulduğuna dikkat çeken Başkan Öztürk; “Beton yolun daha ne olduğunu bilmiyoruz. Çarşı içindeki sonuçlarının ne olacağını bilmiyoruz. Belki biz böyle bir borçlanmaya onay verirsek, o parayı da sokağa atmış olacaklar. Çarşıya yapılan beton yolun akıbetini görelim. Bir kış atlatsın bakalım. Belediye öz kaynaklarıyla bile yapsa, bir deneyelim bakalım. İlk defa yapılan bir çalışma. Çok kötü sonuçları olur, diyemem. Çarşı içinde uygulanan bir şey değil. Biga’nın bütün yollarını betondan yaparsak, olumlu bir sonuç da alamazsak ne olacak? Ülkemiz belki de en ağır ekonomik krizlerden birinden geçiyor. Var varlık dönemimiz değil. Zaten ışıklandırması olan bir yola, daha devasa bir elektrik direği takmanın döneminde değiliz. Biz 'hayır' demiyoruz. Belediyenin borçları ödenir, ülke refaha ulaşır. O zaman nereyi ışıklandıracaksak ışıklandıralım. Düne kadar CHP belediyesinin çarşı içindeki bazı ağaçlara taktığı led lambalara bile demediklerini bırakmayıp, paranın çarçur edildiğini anlatanlar; yaşadığımız en ağır ekonomik krizlerden birinin içindeyken, direk olan yere yeni direk koymayı zafer diye anlatıyorlar. Bu da yetmiyormuş gibi yol yapmayı da Biga’nın vizyon projesi olarak tanıtıyorlar. CHP döneminde, İsmail Işık döneminde yapılanlar ortada. Şehir Parkı’nı görüyorsunuz. Avcılar Köprüsü’nü görüyorsunuz. Atatürk Kültür Merkezi’ni ve yapılan etkinlikleri görüyorsunuz. Ak Partili Mehmet Özkan döneminde de Tepe Restaurant’ı görüyorsunuz. Bilgi evlerini görüyorsunuz. Yapılan köprüler ortada. CHP'li Şükrü Kemerli başkanımız efsane başkan olarak anılıyor. Bunu herkes biliyor. Öncekiler de elbette iyidir. Bu başkanlar vizyonu olan isimlerdi. Hepsi kendinden öncekinden daha fazla iş yaptı. Bu dönemlerde yapılan yollar, köprüler her şey ortada. Bunlardan sonra bakıyorsunuz, ekonomik kriz var, yol projesi vizyon projesi olarak sunuluyor” dedi.

“EVRAKLARI İSTEDİK, GELMEDİ”

Biga Belediyesi’nin borçlarının azalmadığını savunan Başkan Öztürk; “Bülent Erdoğan, meydanlardan bağırıyordu. Mehmet Özkan döneminde yapılanları bile tamir edemediğimizi söylüyordu. Siz yolların deliklerini bile örtemez hale geldiniz. Hala daha ortada bizim kaynağını bilmediğimiz bir paranın üzerinden yatırım programı açıklanıyor. Borçlanma olmadan yapılacaksa Biga halkı adına teşekkür ederiz. Ama kusura bakmayın da belediyenin bu dönemde kalan son canını da biz Biga’ya takılacak 3 tane lamba, 5 tane parke taşı için harcatmayız. Biz Biga Belediyesi’nin borçlarını sorduk. Evrakları istedik. ‘Asmayacaksanız, biz asalım’ dedik. Bize bir şey gelmedi. Bizi ‘Çalıştırmıyorlar’ noktasına çekmeye çalışabilirler. Biga halkı da biz de bunu yemeyiz. Biz halkın içindeyiz. İnsanlarla konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi

“ÖZKAN DA, IŞIK DA BORÇLANDI AMA…”

Bir önceki dönem motosiklet alımına bile onay verilmediğini hatırlatan Öztürk; “Siyaset eskiden kolay yapılıyordu. Sosyal medya yoktu. Paylaşım alanları yoktu. Bir önceki dönem motosiklet alımına bile 'hayır' diyen bütün belediye meclis üyelerini biliyoruz. Aynı belediye meclis üyeleri, 3 sene sonra; belediyeyi çalıştırmamakla bizi suçluyor. Biz 4 defa borçlanmaya onay verdik. Şimdi bizi suçlamak yerine herkes şapkasını önüne koyacak, geçmişini bir hatırlayacak. Biz halkın yararına olan her şeye onay verdik. Yol yapmak bir proje değildir. Bunun için ekstra borçlanılmasına gerek yok. 100 yıldır Biga Belediyesi’nin parası, Biga’nın yollarına, ışıklandırmasına yetti. Mehmet Özkan borçlandı mı? Evet borçlandı. Belediye yaptı. Köprü yaptı. Bilgi evi yaptı. İsmail Işık borçlandı mı? Evet borçlandı. Atatürk Kültür Merkezi yaptı. Şehir Parkı yaptı. Köprü yaptı. 3 yılda 3 tane park yapanlar, yatırım anlatıyor. Ortada bir şey yok. Ortada icraat yok. Kalmış 2 yıl. 68 milyon lira ile önümüze çıkıyorlar. Bizim tavrımız net olacak bu konuda. Bu konuyu tartışmayacağız bile” diye konuştu.

“OTOPARKI BİLE İŞLETEMEDİLER, YİNE DE ONAY VERDİK”

İsmail Işık döneminde inşa edilerek açılışı yapılan katlı otoparkın bile işletilemediğini, CHP grubu olarak sadece iş üretilsin diye belediye yönetiminin teklifine onay verdiklerini söyleyen Öztürk; “Biz İsmail Işık döneminde bir otopark yaptık. Bu otoparkı bu arkadaşlar çalıştıramadılar. Üstüne atıl bıraktılar. Burası için proje geliştirdiklerini söyleyerek bize geldiler. Biz de esnafla görüştük. 'Burayı madem çalıştıramayacaklarsa ekonomik kriz var, bıçak kemiğe dayandı, ne yapacaklarsa yapsınlar da bu sokakta insan olsun’ dediği için esnafımız, biz buna da ‘evet’ dedik. Yeter ki halkın yararına olsun. Halka rağmen değil halkla beraber siyaset yapabilme adına buna da onay verdik. Ben eminim ki, kimsenin beton yollarda kışın kaydırak yapar gibi gezmek isteyeceğini sanmıyorum. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki o EDS’lerle, kesilen o cezalarla, zaten insanları o caddeden soğuttular. Önce o insanları o caddeden geçmeye alıştırın. Evlerde 10’ar, 20’şer ceza varken, o kırmızı ışıkta ceza yemeden nasıl geçerim diye insanlar düşünürken…” dedi.

287150686_344145804539840_1988667809507903858_n

PANAYIR ELEŞTİRİSİ

Biga Belediyesi’nin kültür ve sanat festivali olarak geçtiğimiz hafta düzenlediği etkinliği de eleştiren Öztürk, “Bu esnafı kandırmaktan vazgeçsinler. Adını panayır koymayınca, başka bir şey mi oluyor. Seçimden önce panayır yapmamaya söz verdikleri için panayır yapmamış mı oldular şimdi. Adını kültür şenliği koydukları bir panayır bu. Ekonomik krizle hiç ilgileri yok mu bunların? Esnafla konuşmuyorlar mı? Bu esnafı bitirmek için mi çalışıyorlar! Pazar esnafı da memnun değil, halk da memnun değil. Pazar esnafı 3 günlük festival için 2 haftalık pazarını boş geçirecek. Çarşı içindeki esnaf da bu durumdan çok rahatsız. Kimi kandırdınız şimdi! Dükkanını kapatıp da stant açan arkadaşlar bile dükkanlarının camına ‘3 gün panayırdayız’ yazdı. Orada bir kültür sanat festivali olduğuna kimse inanmadı. Çarşamba pazarından farkı ne oldu? Alışverişler iyi değildi. Ekmeğinin peşinde olan insanlar da mağdur oldu. Dışarıdan, köylerden insanlar AVM arkasında araçlarını park ettiler, Pazar alanını gezdiler ve gittiler. Çarşı içinde insan yoktu. Özgür Ceylan vekilimizle gezdik çarşı içinde. İsmail Işık döneminde bunlar sokak aralarında yapılırdı. O şenliğe katılan, katılmayan herkes dükkanların önünden geçerdi. Her şeyi kopyalıyorlar ama yanlış kopyalıyorlar. Bir mantığı yok. Bizim istediğimiz belediyenin ayarlarıyla artık oynamasınlar. Tıkır tıkır giden bir belediye vardı. Şu anda asli görevlerini bile yapamayacak duruma getirdiler belediyeyi. Sadece bir şey yapmış olmak için iş yapıyorlar. Tiyatro yapsınlar, konser yapsınlar. Bunlara karşı olan yok” ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç