Çarlık Rusyası’nın, 21 Mayıs 1864’te topraklarını işgal edip Çerkes halkını sürgüne göndermesinin üzerinden 158 yıl geçti.

Resmi olmayan rakamlara göre 1,5 milyona yakın Çerkes bir ay içinde sürgüne tabi tutulurken, yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetti.

Uluslararası Kafkas Derneği Çanakkale İl Başkanı ve Aşağıdemirci Köyü Muhtarı Enver Sağlam da sürgünün 158'inci yıldönümünde yazılı bir açıklama yaparak; "Tarihin gördüğü en büyük katliamlardan biri Kafkasya'da yaşandı. Büyük Kafkas Sürgünü ve Soykırımı" dedi.

"308 YIL SÜREN DİRENİŞİN SONUNDA SOYKIRIM..."

Sağlam 308 yıl süren direnişin, Çarlık Rusya'sının yayılmacı politikaları ve orantısız güç kullanımı ile bir soykırımla karşı karşıya kaldığını söylediği açıklamasında; "1556'da başlayan Rus işgaline karşı, 308 sene direnen Kafkasya halkları, binlerce yıllık o bölgenin yerli halkı olmasına rağmen Çarlık Rusya'sının uygulamaya koyduğu yayılmacı politikalar ve kullandığı orantısız güç ile anavatanlarında soykırıma uğradılar, sürgün edildiler. 21 Mayıs 1864, 308 yıl süren direnişin, milyonlarca şehidin, soykırımın ve sürgünün sembol tarihidir. Yaşanan Büyük Kafkas Sürgünü ile ağırlıklı Osmanlı coğrafyası olmak üzere, dünyanın dört bir yanında dağıldılar. Bu vatan mücadelesinde, sürgün ve soykırımda milyonlarca can yitip gitti, aileler parçalandı. Sürgün yollarında, Karadeniz'de açlık ve hastalıktan yüz binlerce insanımız şehit oldu" ifadelerini kullandı.

"ACILAR DİNMEDİ"

Dinmeyen acılarını dünya kamuoyu önüne bir kez daha sereceklerini ifade eden Sağlam; "Ama Kafkasya'nın vatansever çocuklarının torunları bizler, 21 Mayıs 1864 Büyük Kafkas Sürgün ve Soykırımı'nı tarihsel hafızalarımıza kaydettik. Her 21 Mayıs'ta olduğu gibi bu yıl da kanayan yaralarını dünya kamuoyunun göz önüne bir kez daha serecek ve dinmeyen acılarını haykırmaya devam edeceğiz" dedi.

"SAYFA KAPANMADI"

Çerkes Sürgünü'nün 160'ıncı yılı... Çerkes Sürgünü'nün 160'ıncı yılı...

Sürgünün 158'inci yıldönümünde de yaşadıkları acıyı unutturmayacaklarını ifade eden Sağlam; "Sürgünün 158'inci yılında da, hadisenin tarihsel mirasçısı Rusya Federasyonu'nu bir kez daha telin edecek ve bu sayfanın kapanmadığını haykıracağız. Bu uğurda kaybettiklerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Biz Kafkasya'nın çocukları Adigeler, Abhazlar, Çeçenler, Osetler, Karaçaylar, Kumuklar, Mağrullar, bu zulmü unutmadık, unutmayacağız. Dostlarımıza, çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağız, unutturmayacağız" ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet Tunç