Türkiye’nin en büyük online mobilya üretici Minar Mobilya, Biga başta olmak üzere farklı lokasyonlara açtığı mağazalar ile sektöründe hedefleri büyüttü. Biga Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan üretim tesisi tam otomasyona geçiş yaparak standartları yükseltmek için kolları sıvadı. 2013 yılında başlayan mobilya üretimi ve online satış macerası ise günümüzde Minar Mobilya’yı Türkiye’nin en büyük online mobilya üreticisi haline getirdi.

YENİ BİR SHOWROOM…

Minar Mobilya’dan Operasyon ve E Ticaret Yöneticisi M. Anıl Şahin yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin en büyük online mobilya üreticisi konumundayız. Elbette ki mutfak dolabı modellerine kadar uzanan geniş ürün yelpazesinin bu şekilde anılmasında önemli bir payı var. Genellikle mobilya seçimi yapanların ürün kalitesini belirlerken kullanılan materyale odaklandığı aşikârdır. Tam bu noktada yarım asırdır kereste ve sunta ticaretiyle varlığını sürdüren Güremen Orman Ürünleri bünyesinde hizmet veriyoruz. Yani dilediğiniz tüm kalite standartlarını karşılayabilecek, bunu en uygun fiyatlarla online olarak size sunabilecek bir firmadan söz ediyoruz. Merkezi Biga’da olan markamızın 38.000 metrekarelik devasa bir kapalı alan üretim tesisi bulunuyor. Ayrıca 40.000 metrekare büyüklüğünde bir açık alana da sahip olan firmamız bu sayede lojistik aşamasını sorunsuz bir biçimde tamamlayabiliyor. Türkiye’nin en büyük online mobilya üreticisi olarak artık Biga’dayız dediğimizde her ne kadar üretim tesisinden söz ettiğimiz zannedilse de yeni bir showroom açtığımızın altını çizmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

minar5

“MUTLU MÜŞTERİLER BİRİKTİRDİK”

Biga TSO meclis üyeleri, TOBB'un seminerine katıldı Biga TSO meclis üyeleri, TOBB'un seminerine katıldı

Açıldıkları ilk günden bu yana mutlu müşteriler biriktirdiklerini söyleyen Şahin; “Bir gardırop almak istediğinizde bunu internetten fotoğraflara bakarak ya da bir mağazadan görüp tecrübe ederek satın alabilirsiniz. Gardırop modelinin ne kadar işlevsel bir tasarıma sahip olduğunu, boyutlarını, malzeme kalitesini ve kullanışlılığını test etmeniz fiziksel mağazalarla mümkün oluyor. Minar Mobilya Biga şubesi tam olarak bunu sağlamak amacıyla açıldı. İlk açıldığı günden bu yana online satış deneyimini en iyi seviyeye çıkararak Türkiye’nin 81 ilinde mutlu müşteriler biriktirdik. Şimdi ise yeni açılan ve açılmaya devam edecek Minar Mobilya mağazaları ile fiziksel satış için de aynı müşteri memnuniyetinin yakalamayı hedefleniyoruz” dedi.minar1

“ÜCRETSİZ KARGO SEÇENEĞİYLE…”

Minar Mobilya e-ticaret departmanının başındaki Anıl Şahin; “Ücretsiz kargo seçeneği sayesinde hem hızlı hem de güvenli bir biçimde ülkemizin dört bir noktasına mobilya teslimatları yapıyoruz. Hatta ürün kalitesiyle uygun fiyat bir arada olduğundan ihracat için de ciddi bir potansiyele erişiyoruz. Günümüzde Minar Mobilya etiketine sahip mobilyaları Avrupa ülkelerinde görebildiğimiz gibi Ortadoğu ülkelerinde de görmemiz mümkündür. Üstelik yurtiçi ve yurtdışı satışları online olarak her geçen gün artan bir ivmeyle yükselişini sürdürmektedir. Çanakkale merkezli ve yerli bir mobilya üreticisi olarak ana hedef kitlemizin Türk müşteriler olmasından dolayı beklentileri karşılama potansiyelini gözlemliyoruz” ifadelerini kullanıyor. E-ticaret sorumlusu Şahin özellikle Türklerin bir ürün almadan önce inceleme gereksinimi duyduklarını belirtiyor. İnceleme bazen yalnızca gözle yapılırken bazen ise dokunarak yani hissiyat ile sonlandırılıyor. Bunun internet satışlarında yapılabilmesi henüz imkânsız.

minar3

“KESİNTİSİZ İLETİŞİM, SORUNSUZ KARGO…”

Minar mobilya Biga mağazası gibi showroom konseptinin tüm Türkiye’ye genişletilerek sunulacağını söyleyen Şahin’e göre Türkiye’de müşteri memnuniyetini sağlamanın temel kriterleri arasında bazı unsurlar öne çıkıyor. Bunlardan birisi kesintisiz iletişim iken diğeri sorunsuz kargo süreci oluyor. Burada kargo süreci mobilyanın sipariş sonrasında hızlıca kargoya verilmesini, kargo ile hedef ile ulaşma süresini, hedef ilde adrese teslim edilme sürecini ve hasarsız bir biçimde ulaştırılmasını kapsıyor. Bu adımların tamamı müşteri memnuniyetinde önemli bir yer teşkil ediyor. Dolayısıyla Minar mobilya mağazaları ile fiziksel olarak satışı mümkün kılarak pek çok müşterisini memnun etmeyi hedefliyor. Bulundukları şehirden ya da komşu şehirlerden mağazaya gelerek seçtikleri baza başlık yatak seti için en ve boy ölçülerini teyit edebiliyorlar. Ürün kalitesini gerek dokunarak gerekse görerek teyit etme şansına erişebiliyorlar. Bu direkt olarak müşteride şeffaflık algısını yaratıyor. Türkiye’nin en büyük online mobilya üreticisi olması dışında yakın gelecekte Türkiye’nin en büyük mobilya markası olarak anılma hedefleri bulunuyor.

minar2

E TİCARETTEN GELENEKSEL TİCARETE…

Hizmet kalitesini sürekli olarak arttıran ve bunu teknolojiden faydalanarak yapan Minar mobilya aslında e-ticaretten ziyade geleneksel fiziksel ticarete neden yöneliyor sorularını ise şirketin satış ve pazarlama departmanında çalışan Murat Demirhan yanıtlıyor. Murat Demirhan Türkiye’de online mobilya üretimi ve satışı için çok ciddi bir pazar payını Minar Mobilya’nın üstlendiğini vurguluyor. Müşteri analizini çok net bir biçimde yapabildiklerini söyleyerek talepleri bu doğrultuda değerlendirdiklerini duyuruyor. Kargo süreci problemsiz bir biçimde tamamlanmış olan mobilyalarda bile iade sürecinin oldukça sancılı olduğuna ilişkin tecrübeler aktarılıyor. Ölçüleri uymayan ve aynı zamanda istediği niteliği işlevsellik anlamında karşılamayan mobilyaları anında iade etmek isteyen ciddi boyutlarda bir kitle var. Minar Mobilya satış ve pazarlama müdürü bu konuyla alakalı yüzde 100 müşteri memnuniyetine eriştiklerinin altını çiziyor.

minar4

“YERLİ VE MİLLİ…”

Müşteriler herhangi bir sebeple ürünü iade etme şansına sahip olabildikleri gibi yedek parça temini, ürün değişimi ve montaj gibi aşamalarda da her zaman destek alabiliyor. Murat Demirhan’ın en çok vurguladığı nokta banyo dolabı gibi demonte olmasına karşın hazır modelleri de içeren ürün grupları oluyor. Demirhan’a göre bu tarz ürünlerde direkt olarak montajlanmış halini gören müşterilerde satın alma arzusu çok daha yüksek oluyor. Demirhan; “Dolayısıyla bunu sağlayabilecek ana faktörün de Minar Mobilya Biga mağazası gibi fiziksel satış showroomları olduğunu söyleyebilirim. Firmamızın bu alanda yaptığı atılımlar ise tıpkı üretim aşamasında yaptığı teknolojik atılımlara benziyor. Günümüzde tasarımdan CNC ve otomasyon sistemlerine kadar her detayı en ince ayrıntısına kadar kavrayan ve buna uygun şekilde kendisini geliştiren bir firmayız. Yerli ve milli üretime yarım asrı geride bırakan bir süredir devam ediyoruz. Kaliteden asla ödün vermeyerek, herkesi memnun edecek fiyat politikaları uyguluyoruz. Yatak odası takımı almak isteyen birisi için komodinden pufa, gardırop ve yataktan makyaj masasına kadar her ürünü ayrı ayrı seçme şansını da sunmuş oluyor. Bunun sunulabilir bir opsiyon olması Minar Mobilya’nın uzun yıllardır mobilya üretim sektöründe var olmasından kaynaklanıyor. Hali hazırda zaten aktif bir biçimde ürünlerin üretimi gerçekleştiriyoruz. Yeni mobilya trendleri göz önüne alınarak eşsiz tasarımlar ortaya koyuyoruz. Köşe koltuk takımınızı değiştirirken uyumlu bir TV ünitesi ile tüm salona yeni bir renk katabiliyorsunuz. Zaten modern ve minimalist tasarım çizgileri evlerin her noktasına yayılmış durumda. Bunun getirisi olarak da genel bir dekoratif çizgiye sahip olmak kolaylaşıyor” ifadelerini kullandı.

minar5

“YENİ YILA DAMGA VURMAYA HAZIRLANIYORUZ”

Demirhan; “İşte bu yüzden Türkiye’de en çok satılan mobilya markası olarak müşteri memnuniyetini önemseyen ve buna göre aksiyon alan Minar Mobilya daha da parlayabiliyor. Türkiye genelinde yeni açılacak olan mağazalarımız ile çok daha geniş bir kitleye hitap edeceğimizden ise şüphemiz yok. Hatta Biga bilhassa üretim tesisinin de bulunduğu lokasyon olduğu için yoğun ilgi görüyor. Zaten Çanakkale ve civarında yıllardan beri süregelen popülerliğimizden söz etmek gerek. Büyük şehirlerde başlayarak tüm Türkiye’ye yayılacak olan fiziksel mobilya mağazalarımızın açılışları ile yeni yıla damga vurmaya hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç