Tacizci Öğretim Görevlisi Güvenliğe Yakalanmış! Tacizci Öğretim Görevlisi Güvenliğe Yakalanmış!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan çatışmaların sonucunda Ukrayna’da 20 bin kadar Türk’ün kaldığı, bunlarında yarısının tahliye edildiği biliniyor. Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşların yardımına ise bir kahraman ortaya çıktı.

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Çeltik Köyü doğumlu İsa Çelebi, uzun yıllardır Ukrayna’da yaşıyor. Çatışmaların başlamasıyla birlikte gönüllü olarak harekete geçen İsa Çelebi, ilk başta kendi daha sonra da devlet desteği ile Türk vatandaşlarının tahliyesi için gönüllü olarak çalışmaya başladı.

KENDİ EVİNDE SAKLIYOR, SINIRA KADAR GÖTÜRÜYOR

Bigalı İsa Çelebi yurda dönmek isteyen vatandaşlara ulaşıp onları tahliye anına kadar gerek kendi evinde saklıyor, yeri geldiğinde ise aracıyla sınıra kadar götürüp yolcu ettikten sonra geri dönüyor. İmkanları ölçüsünde vatandaşların tüm ihtiyaçlarını da karşılayan Bigalı İsa Çelebi tüm bu çalışmaları ise gönüllü yürütüyor.

400’ÜN ÜZERİNDE TÜRKÜ TAHLİYE ETTİ

Bugüne kadar 400 Türkü kendi imkanları ile tahliye eden ve tek bir Türk Vatandaşı kalmayacağı ana kadar çalışacağını dile getiren İsa Çelebi; “İhtiyacı olan herkese yetebildiğimiz kadar ulaşmaya çalışıyoruz. Benim evim burada müstakil yerimiz geniş. Her şeyden önemlisi insanın kalbi geniş olmalı. Evime sığınan 400’e yakın Türk vatandaşının tahliyesini sağladım. 77 kişiye kadar ulaştığımız oldu. kendi evimde 40’ını ağırladım. Kayınvalidem ve kızımın evi dahil olmak üzere evimize sığınan herkesi ayrım yapmadan tahliye ettik. Dışarıdan gelenler ana yolları bilir. Biz dağ yollarını çok iyi biliriz. Sınır kapılarına en kısa nasıl gidilir bildiğimiz için halkımızı çok hızlı tahliye ettik.  Özellikle Moldovya üzerinden çok fazla kişinin tahliyesini sağladım. Çünkü Moldovya’dan çok daha hızlı tahliye söz konusu. Harkov’dan gelen arkadaşlar benzini bitenler, evimizi görseniz keşke; benzinlik gibi. Benzinleri alıyoruz, herkese 5’er 10’ar kilo olmak üzere benzin takviyesi yapıyoruz. Çocuklarını olanları sıra bekleyenleri alıp evimize getiriyoruz. İhtiyaçlarını görüyorlar, sıcak çorba içiyorlar. Tekrar kendi arabalarına götürüyoruz. Yetişemediklerimiz de oluyor. Onların hepsinden özür diliyorum. Herkesin ihtiyacını karşılayamadık ama elimizden geldiği kadar yapmaya çalıştık. Rabbim bilsin yeter” dedi.

“HİÇ BİR MENFAAT KARŞILIĞI YAPMIYORUM”

Devletin çeşitli kurumlarıyla irtibatta olduğunu ifade eden Bigalı İsa Çelebi; “Emniyet müdürleri olsun, Valilik olsun, birebir görüşme yapıp tahliye için bekleyen otobüslerin burada kalması, burada kaldığı zaman polis desteğini her türlü yardımı sağlamış oluyoruz. Polis eskortu eşliğinde, Türk TIR’larını, Türk Bayraklarını görünce geliyorlar. Ağırlıklı bir şekilde Ukrayna vatandaşları da tahliye için buraya geliyorlar. Biz burada halkımızı temsilen duruyoruz. Hiçbir menfaat karşılığı yapmıyorum.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç