“Yabancılara Rehberlik İmkânı Tanıyorsunuz, Yapmayın” “Yabancılara Rehberlik İmkânı Tanıyorsunuz, Yapmayın”

CHP’li Özgür Ceylan, 24 Haziran 2022 Cuma gecesi Resmî Gazetede yayınlanan Karadağ’dan ithal edilen etlere “0” sıfır gümrük vergisi uygulanmasını kapsayan 5749 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini ağır bir dille eleştirdi.

Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayınlanan kararnameye göre bin 700 ton büyükbaş hayvan eti, bin ton koyun ve keçi eti ve 150 ton sakatata sıfır gümrük vergisi uygulanmasının karara bağlandığını ifade ederken, “Bir ay önce çiftçiler gününde söyledim. O dönemde maliyeti 120 olan etin kilosunu 100 liradan satıp üretimden el çekerken, ithalat bu fiyatı 90 liraya düşürüyor” dedik. İthal etmeyin dedik. 14 Mayısta 22,03 TL olan mazot bugün 30 TL oldu. Girdi maliyetlerinde bir ay öncesine göre sadece mazot bile 8 TL artmış durumda. Şimdi 0 gümrük vergisi ile et getiriyorsunuz. Üreticiye bu kadar mı kulağınızı tıkadınız?” diye sordu.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Türkbesicisinin teknik olarak üretebilme kapasitesine sahip olmasına karşın, ürettiği malın karşılığı olan değeri göremediği için üretime ara verirken bu kez de Karadağ üreticisinin desteklendiğini ifade ederken,“Çiftçimizin ifadesi net, üretimi etkileyen ürünlerin taban fiyatlarını bilse çiftçi yani neyi kaça üreteceğini bilse üretime devam edebilecek. Ama bu yetmezmiş gibi sırtında ithalat sopası var. 120 liraya mal ediyor, ithalat başlıyor, üretici 120 liraya mal ettiğini 90 liraya anca satabiliyordu. Saray İthalat sopasını yine eline aldı ve üreticiye vuruyor. Bu kararname içinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda üretime vurulan en büyük darbedir.” dedi.

Özgür Ceylan, etin yanı sıra, şeftali, ahududu, yaban mersini, buğday ve mahlût unu ile makarnada da gümrük vergilerinin sıfırlandığını ifade ederken, “Saray yerli üreticiyi yok saymakta, tarımı, hayvancılığı bitirmek için elinden geleni yapmaktadır. Hasat döneminde bu vergi istisnalarının amacı ne olabilir? Hangi ulusal çıkar düşünülerek böyle bir kararname imza altına alınmış olabilir?” diye sordu. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, yayımlanan 5749 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bir darbenin de yerli şarap üreticisine vurulduğunu belirtirken, Karadağ’dan ithal edilecek 2 bin 500 hl şaraba vergi muafiyeti getirildiğini söyledi.

AMAÇ NEDİR?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Karadağ’a ve belirli ürünlere böylesi bir muafiyet getirilmesinin de ayrı bir soru işareti olduğunu ifade ederken, “Kararnamenin belirli ürünlere getiriliyor olması, “Kişiye ya da şirkete özel kararname mi?” sorusunun getiriyor insanın aklına” diye konuştu. Özgür Ceylan, Karadağ’dan ithalat yapan firmaların araştırılması gerektiğini ifade ederken, “Türk çiftçisi, Türk üreticisi yok sayılmış, Karadağ çiftçisi desteklenmiştir. Belki Karadağ’dan ürün toplayan bir şirket desteklenmiştir? Bilemiyoruz. Ama bir gerçek var o da Saray eliyle Türk çiftçisine bir darbe daha vurulmuştur” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç