İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak 3269 sayılı Kanunu’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Uz; Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz parçası, milletimizin aziz evlatları uzman çavuşlarımıza da görevlerinde başarılar diliyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimizde görev yapan 230 bin uzman çavuşumuz vardır, Türkiye'nin ve dünyanın her noktasında canları pahasına vatan savunması görevini yerine getiriyorlar. İlk defa, 1986 yılında, Anadolu'nun yıkık evli, kavruk çocukları, PKK terör örgütünün, köyleri basarak çoluk çocuk demeden öldüren, camileri pisleyen, karakollarımızı basan aşağılık eylemlerinin önüne geçmek adına oluşturuldu. Sözleşmeli erlerin bu süreci 1986'dan 2023'e kadar süren bir dönem fakat bu sözleşme hiçbir zaman yenilenmemiş. Maalesef, uzman çavuşlarımızın kıdemli rütbeden sayılmamaları, sağlık yönetmeliklerinin olmaması, çalışma yönetmeliklerinin olmaması, nöbet yönetmeliklerinin olmaması, mesleki güvencelerinin olmaması, atama yönetmeliklerinin olmaması, sicil yönetmeliklerinin olmaması ve hukuksal teminatlarının olmaması da önemli” dedi.

Başkan Erkek Mal Varlığını Kamuoyuyla Paylaştı! Başkan Erkek Mal Varlığını Kamuoyuyla Paylaştı!

“Uzman çavuş ve jandarmalarımıza gösterge bağlanmasını talep ediyoruz”

Uz, uzman çavuşların ordu evlerine giremediklerini ifade ederek, “Vatan için görev yapan ve şehit olduğunda cennete giren uzman çavuşlarımız, maalesef, hayattayken orduevlerine giremiyorlar ve hatta şehit olsa bile, eşi, annesi, babası dahi orduevlerine alınmıyor. Sözleşmeli erler ise amirlerinin iki dudağı arasında ve artık uzman çavuşlarımızın da yüzde 74'ünün lisans mezunu ve yetişmiş Türk evlatları olduğu da göz önünde bulundurulmalı. Aynı zamanda, 45 yaşında ikinci basamaktan en düşük maaşla zorunlu emekli ediliyor olmaları yani Hükûmetimizin ‘Siz dağda vatan savunmasında sağ kaldınız ama biz bu düşük maaşla sizi açlığa mahkûm ediyoruz’ demesidir. 3269 sayılı Kanun'un düzeltilmesini ve uzman çavuşların sözleşmeli statüsünden çıkarılıp kadroya alınmasını, ayrıca uzman çavuş ve jandarmalarımıza gösterge bağlanmasını talep ediyoruz. Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz diyor, Meclisimizi ve kahraman askerlerimizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç