Son zamanlarda artan mantar zehirlenmeleri hakkında mantar konusunda uzman olan Ali Aydoğdu, Medya Lokum'a yaptığı açıklamada mantar sevenleri uyardı. Son zamanlarda mantar zehirlenme vakalarının arttığını dile getiren Ali Aydoğdu; "Bilmeden mantar toplamayın" uyarısında bulundu.

"DEDEDEN KALMA YÖNTEMLERLE TOPLAMAYIN"

Biga'da ve Gümüşçay'da bayram temizliği Biga'da ve Gümüşçay'da bayram temizliği

Mantar toplarken dededen kalma gelenekler ile mantar toplamanın doğru olmadığını söyleyen Aydoğdu; "Son zamanlarda çok fazla mantar zehirlenmesi yaşanmaya ve bu konu hakkında bana soru gelmeye başladı. Artık dedelerden kalma gelenekler ile mantar tüketmeyi bırakın. 'Kurt giren mantar, keçinin yediği mantar yenir' gibi akla aykırı şeylere inanmayın. Pazardan kasalarca toplanmış mantarlardan (Eğer mantarları tanımıyorsanız) almayın" dedi.

"BEN KIRK YILLIK MANTARCIYIM"

Mantar türlerini iyi bilmeden toplamanın zehirlenmelere neden olabileceğini dile getiren Aydoğdu; "Unutmayın ki, kardeşinizi nasıl karıştırmıyorsanız ancak o kadar iyi tanıdığınız türleri tüketebilirsiniz. Özellikle Balkadın'a (Clitocybe geotropa) çok benzer zehirli türleri iyi öğrenin. Gelen mantar fotoğrafları genelde entoloma, hebeloma ve clitocybe cinsine ait. Bu cinsleri iyi öğrenin. Şemsiye mantarı olan macrolepiota procera türünü detaylı öğrenin. İnternette 'Mantarlı Yaşam' gibi tüm detayları bulabileceğiniz bir devasa bilgi deposu sunduk sizlere. Üşenmeden okuyun. Lütfen bilimsel adı ve özelliklerini bilmeden 'Ben kırk yıllık mantarcıyım' edası ile mantar toplamayınız. Sağlıkla kalın" ifadelerini kullandı.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

409022265_10160969688449861_2776889131526879390_n

Editör: Ahmet Tunç