Yıkılan ve yapımı bir türlü gerçekleştirilemeyen okullarla ilgili bir tepki de CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'dan geldi. Medya Lokum'a konuşan Ceylan, en azından Biga Ortaokulu'nun ikinci döneme yetişmesi gerektiğini söyledi.

“2 YIL GEÇTİ...”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’de iki yıl önce depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek yıkım kararı verilen ve bu sürede bir kısmı yıkılan okullar ile ilgili hiçbir adım atılmadığını ileri sürerek, “2 yıl geçti ancak yıkılan okulların yeniden yapılmasıyla ilgili hâlâ hiçbir faaliyet gözükmüyor. Ödeneğinin de hazır olduğu belirtiliyor. Bu okullar ne zaman yapılacak? Bu okullarda eğitim öğretim gören çocuklarımız ikili eğitim için ilçedeki diğer okullara yönlendirildiler. Süreçte yıkılan okulların bir an önce yapılması ve çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı koşullarda eğitimlerine devam edebilmeleri bütün velilerimizin beklentisiydi. Yetkililerin okulların yıkılacağı açıklamasını yapmalarının üstünden 2 yıl geçti. 3'üncü eğitim öğretim dönemine gireceğiz. Ancak yıkılan okulların yeniden yapılmasıyla ilgili hâlâ hiçbir faaliyet gözükmüyor. İhalenin parasının hazır olduğunu ve ihalenin yapılacağını öğrenmiştik. Önümüzdeki eğitim öğretim döneminin ikinci yarısına yetişeceğinin planlandığı bilgisi verilmişti. Hala bir adım atılmadığını görüyoruz. İktidar milletvekillerini, kamu idarecilerini, bakanlıktaki bürokratları, Biga’nın sivil toplum kuruluşlarını okulların hızlıca yeniden yapılması konusunda kamuoyu oluşturmaya davet ediyorum" dedi.


İHALE İLE İLGİLİ SÜREÇ İLERLEMİYOR

Kurban Bayramı öncesi Biga Kaymakamı Erdinç Dolu'yu ziyaret eden Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "Diğer beş yapı için süreç devam ediyor. Daha önce İhaleyi alan ve inşaatı bırakan firma tarafından yapılan itirazlar nedeniyle süreç bugüne kadar uzamış durumda. Yeni şartnamenin bayrama kadar hazırlanmasını ve Temmuz ayında ihaleye çıkılıp inşaata başlanması bekleniyor. İkinci döneme yetişmesi en büyük umudumuz. Beş inşaatın içinde en önemli ve acil olanı elbette ki Biga Ortaokulu. Kesinlikle en kısa sürede tamamlanmalı Okulun şartlarına göre yeni ihaleyi alan müteahhitlerin kaçmaması için gereken önlemler alınmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye birincisi öğrenciler gururlandırdı Türkiye birincisi öğrenciler gururlandırdı

(Haber: Ahmet Tunç-Çiğdem Özden Demiray)

(5 AĞUSTOS 2022 TARİHLİ MEDYA LOKUM GAZETESİNDE YAYINLANAN HABER)

Editör: Ahmet Tunç