Aybaşında Resmi Gazete'de yayımlanan taşınmaz ilanı düzenlemesi ile kaçak emlakçılığın önüne geçilecek. Yeni düzenlemeyle artık emlakçı bir portala ilan girmek istiyorsa, yetki belgesi alması gerekecek ve sözleşme olmadan ilanlar portallarda yayınlanmayacak. Yeni düzenlemenin hem vatandaşı hem de emlakçıyı koruduğunun altını çizen Biga Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEYDER) Başkanı Ergün Erkap, kötü niyetli emlak danışmanlarının vatandaşları zarara uğratmasının önüne geçileceğini kaydetti.

Geçtiğimiz haftalarda Biga Emlakçılar Derneği yönetimi, Başkan Ergün Erkap yönetiminde bir toplantı gerçekleştirdiler. Toplantıya Başkan Ergün Erkap’ın yanı sıra başkan yardımcısı Mustafa Demirtaş, sekreter Kerim Özdemir ile birlikte sayman Hakan Sevinç ve üye Sadettin Yüzer de katıldılar.

Biga Emlakçılar Derneği yönetim kurulu toplantısı sonrası konuşan Erkap; “Bundan sonra yasal olarak dükkanı olmayanlara para cezası var. Yeni dükkan açacak kişiler için lise mezunu 1 yıl, üniversite mezunu 6 ay staj görecek. Yetkisiz bir şekilde emlakçılık yapan çok sayıda insan var. Emlakçılığın da artık bir mesleki düzenlemesi var. Bu, bizim açımızdan sevindirici” dedi.

95ab77c9-759f-4f18-b1c0-1ab1e8fa2de8

“YETKİ BELGESİ ALANDAN BAŞKASI İLAN GİREMEYECEK”

Resmi Gazete'de yayımlanan taşınmaz ilanı düzenlemesi sonrasında emlakçılık yetki belgesi almadan taşınmaz alım satımı için ilan verilemeyeceğinin altını çizen Erkap; “Yeni düzenleme ile sorumlu emlak danışmanının, yetki belgesi almadan gayrimenkul ilanı vermesi mümkün olmayacak. Son dönemde sayısı artan sahte ve asılsız ilanların önüne geçebilmek için bu kişilere yaptırım ve ceza uygulanacak. Bir süredir bazı kişiler, uygun fiyatlı ev ilanı ile önce insanları çekip, sonra başka evlere yönlendirme yapıyorlardı. Sahte ilan kullanılıyordu. Yasada sahte ilanların verilmesini önleyici maddeler var. Ayrıca artık emlakçı bir ilan girmek istiyorsa, Ticaret İl Müdürlüğü’nden yetki belgesi alması gerekiyor. Dairenizi satmak istiyorsanız ve emlak danışmanı ile çalışacaksanız, bir sözleşme devreye giriyor. Aslında bu sözleşmeler hep vardı ancak düzenleme ile zorunlu hale getirildi. Artık sözleşme olmadan ilanlar, portallarda yayınlanmayacak. Son dönemde sahte ilanlarda artış yaşanıyordu. Yasal düzenleme ile bu sorun aşılacak. Bu duruma aksi davrananlar ve yanıltıcı ilan verenler hakkında 10 bin ile 300 bin lira arasında para cezası kesilecek” ifadelerini kullandı.

“BİZE KATILIN”

Yeni açılan emlakçıları da derneğe üye olmaya davet eden Erkap; “Artık hem müteahhit, hem de emlakçı olunamayacak. Biga’da da 30’a yakın bu şekilde hem inşaatçılık hem de emlakçılık yapan var. Bu isimleri tespit edip gerekli uyarıları yapıyoruz. Dernek olarak mesleğimizi yasal bir zemine oturtup, kaçakçılığın önüne geçmek istiyoruz. Kötü niyetli emlak danışmanlarının vatandaşları zarara uğratmasının önüne geçilecek. Böylece, sahte ilan girenleri Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) veya Ticaret İl Müdürlüklerine şikayet ederek, kişilerin ceza alması sağlanabilir. Biz yeni açılan meslektaşlarımızı da derneğimize üye olmaya davet ediyoruz. Gelin hep birlikte mesleğimizi koruyalım. Vatandaşımızı kaçak emlakçılardan koruyalım. Bu mücadelede bizimle birlikte olmanız bize güç verecektir" dedi.

“KAÇAK EMLAKÇILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Gayrimenkul sahiplerinin herhangi bir danışmana ihtiyaç duymadan evini satabileceğini vurgulayan Erkap, "Kendi eviyse vatandaş, kendi de ilan verebilir. Ancak bir emlakçı kendi evi gibi ilan verip, bu işten komisyon, hizmet bedeli alamayacak. Kaçak emlakçılığın önüne geçilecek" diye konuştu.

Başkan Doğan'dan 'çok çalışma zamanı' mesajı Başkan Doğan'dan 'çok çalışma zamanı' mesajı

(Haber: Ahmet Tunç)

949d8dd1-fa12-4aa4-8774-a2000fae5f87

Editör: Ahmet Tunç