Çanakkale kamuoyunda; “1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçişleri arttırmak için yapılan zam” söylentileri ile gündeme gelen GESTAŞ A.Ş’nin yüzde 117’ye varan zam artışı tepkileri de beraberinde getirdi. İzmir ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin deniz taşımacılığı yaptığı firmalarının mesafelerinin daha uzun olmasına rağmen, daha düşük ücret alması GESTAŞ’a tepkileri arttıran bir başka sebep oldu.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılışından bir ay sonra Çanakkale'de boğaz ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş., Ocak ayında yaptığı yüzde 30'luk zammın ardından Nisan ayında da yüzde 42 ile yüzde 117 arasında değişen oranda zam yaptı.

Buna göre, 95 lira olan araç geçişi 135 liraya, 6,50 olan yaya geçişi ise 10 liraya çıktı. Firmanın sitesinde yer alan fiyat listesinde 25 TL olan motosiklet ücreti 40 TL'ye, kamyon geçiş ücreti 136 TL'den 295 TL'ye, tır geçiş ücreti ise 265 TL' den 400 TL'ye yükseltildi.

İDO SEFERLERİ İLE KIYASLAMA SOSYAL MEDYADA..

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam

Siyasetçiler kadar vatandaşların da tepkisini çeken son zam sonrasında GESTAŞ hedefe oturtuldu. Özellikle 1915 Çanakkale Köprüsü’ne araç sahiplerinin ilgi göstermemesi, feribot seferlerinin aynı yoğunlukta devam etmesi sonrasında yapılan zamlar kamuoyunda “Köprüye Kıyak” olarak nitelendirildi.

Çanakkale iskelesinde GESTAŞ’ın tarifelerinin asıldığı tabelanın görseli ile İDO Deniz İşletmeciliğinin fiyat tarifelerine yaptığı zam haberinin görseli birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılarak tepki gösterildi.

Sirkeci – Harem arasında deniz feribot seferleri tam yolcu 10 liraya yükselirken; aynı ücret GESTAŞ Eceabat Çanakkale seferi içinde uygulanmaya başlandı. Asıl fark ise diğer araç geçiş ücretlerinde. Motosiklet geçiş ücretleri İDO 12 TL, Otomobil için 29 TL, Arazi aracı için 29 TL, Minibüs ve küçük otobüs türü araçlar için 38 TL, Otobüs ücretleri 75 TL, ve N! Sınıfı araçlar için 65 TL uygulanırken; tüm bu araçlar Eceabat – Çanakkale hattında ise daha yüksek olduğu görüldü.

Örneğin Eceabat-Çanakkale seferinde otobüs fiyatları 310 TL, Kamyon 295 TL, Otomobil ücreti 135 TL, motosiklet fiyatları motor hacimlerine göre 20 ila 45 TL arasında değişiyor.

Editör: Ahmet Tunç