Çanakkale  haftalık 100 bin kişide 100'ün üzerine çıkarak yüksek riskten çok yüksek risk grubuna geçiş yaptı. Çanakkale’nin de aralarında yer aldığı 8 il için tekrar kısıtlama gündeme geldi. 4 gün için de kırmızı riskli bölgeden tekrar turuncu riskli bölgeye geçilmezse; kısıtlamalar tekrar gündeme gelecek. 15 Mart'ta son kararı ise Valilik ve İl Hıfzısıhha kurulunun vermesi bekleniyor. 1 Mart'ta yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ülke genelinde kademeli normalleşme başlatılmıştı. Sokağa çıkma kısıtlamaları gevşetilmiş, yüz yüze eğitim başlatılmış, kafe,  lokantalar ve kıraathaneler açılmıştı. Aradan 1 hafta geçti, Sağlık Bakanı Koca'nın her hafta açıkladığı harita kırmızıya döndü. 1 Mart'ta 9 bin 891 olan vaka sayıları 8 Mart itibariyle 13 bin 215'e yükseldi.

4 GÜN İÇİNDE YAŞANACAK GELİŞMELERE GÖRE..

İstanbul'un da aralarında bulunduğu 8 şehre yeni kısıtlamalar ve yasakların gelme ihtimali gündemde. Önümüzdeki 4 gün içinde yaşanacak gelişmelere göre; karar alınması bekleniyor.  Kısıtlamaların valilik kararlarıyla il bazında alınması bekleniyor. Örneğin Aksaray'da önceki gün marketlerde kalabalık olmaması için indirim yapmaları yasaklanmıştı.

ÇOK YÜSKEK RİSK GRUBUNA HIZLI GEÇİŞ

8 ilde vaka sayıları haftalık 100 bin kişide 100'ün üzerine çıkarak yüksek riskten çok yüksek risk grubuna geçiş yaptı. Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilde, 15 Mart'a kadar vaka sayılarında düşüş yaşanmazsa çok yüksek risk grubunda olduklarından restoran, kafe, çay bahçeleri ve kıraathaneler yeniden kapanacak.

Tatil Sonrası Enerjinizi Artırmak ve Hızla Toparlanmak İçin Diyet İpuçları Tatil Sonrası Enerjinizi Artırmak ve Hızla Toparlanmak İçin Diyet İpuçları

ESNAF AYLAR SONRA KEPENK AÇTI!

Çanakkale’de; kafe, lokanta ve çay ocağı gibi işletmeler de aylar sonra kepenk açtı. Esnaf ve işletmeler büyük ölçüde kurallara ve tedbirlere uygularken; başta Çanakkale Valisi İlhami Aktaş olmak üzere zabıta ve polis ekipleri de denetimler gerçekleştiriyor. Çanakkale'de kontrollü normalleşme süreci kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının kalktığı ilk Cumartesi gününde, 3 aydır hafta sonları evde olan vatandaşlar, güzel havayı da fırsat bilerek, kordon boyuna akın etti. Kimi sahilde yürüyüş yaparken, kimi de oltasını alıp, balık tuttu. Bazıları da banklara oturarak, kahvesini içti. Maske kuralına uyulduğu görülürken, sosyal mesafeye ise uyulmadığı dikkat çekti. Biga'da da sokakların kalabalık olması dikkat çekiyor.

VAKALAR UÇTU

27 Şubat-5 Mart tarihleri arasında haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayıları İstanbul'da yüzde 111.57, Kırklareli'de yüzde 116.94, Tekirdağ'da yüzde 111.19, Kocaeli'de yüzde 112.25, Yalova'da yüzde 134.76, Çanakkale'de yüzde 107.29, Mersin'de yüzde 100.82 ve Kilis'te yüzde 163.17 oldu.

15 MART’A KADAR KIRMIZIDAN TURUNCUYA GEÇMELERİ LAZIM

Sağlık Bakanlığı'nın 15 Mart'a kadar yapacağı değerlendirmelere kadar bu 8 ilde kafe, restoran, çay bahçeleri ve kıraathanelerin yeniden kapanmaması için söz konusu illerin kırmızı (çok yüksek riskli) renkten turuncuya (yüksek riskli) geçiş yapmaları gerekiyor. Alt kategoriye inilmezse kapanma devam ediyor: Bilindiği gibi düşük, rota ve yüksek risk grubunda restoran, kafe, çay bahçeleri ve kıraathaneler açıkken çok yüksek riskli kategorilerde ise bir alt kategoriye inilmediği sürece kapalı kalıyor.

Editör: TE Bilisim