Biga Belediyesi'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında açılışını yaptığı Atatürk Anıtı tepki çekmeye devam ediyor. Çok sayıda platformda tepkilerini dile getiren vatandaşlar Atatürk Anıtı'nda ters kullanılan Atatürk silüetinin düzeltilmesini istiyorlar. Bugün de anıt önünde basın açıklaması gerçekleştiren Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şube Başkanı Hasan Kırım, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'a tepki gösterdi ve sorular yöneltti.

Yapılan basın toplantısına CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar ile Zafer Partisi Biga İlçe Başkanı Muharrem Maral da destek verdiler.

"BİGA'YA YAKIŞMADI"

Meydanların kentin kimliğini oluşturduğunu dile getiren ADD Biga Şube Başkanı Hasan Kırım, anıtın Biga'ya yakışmadığını dile getirdi. Kırım konuşmasında; "Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılını kutlamanın coşkusunu, sevincini ve onurunu yaşıyoruz. Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Biga Belediyesi'nin 29 Ekim'de açılışını gerçekleştirdiği 'Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılına özel olarak hazırladıkları Atatürk Anıtı'na olan tepkimizi göstermek amacıyla burada bulunmaktayız. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak biz yapılana anıt diyemiyoruz. Biga'ya yakışmadı, yakıştıramadık... Çünkü meydanlar bir kentin kimliğini oluşturur. Biga, Çanakkale Savaşı'nda kurulan hastaneleriyle, Biga Belediyesi'nin belgeselini yaptığı Bigalı Mehmet Çavuş ile, Şehit Kaymakam Hamdibey ve yaklaşık 1000'e yakın verdiği şehidiyle en çok şehit veren ilçe olmasından dolayı milli mücadelede yeri önemlidir. Başlattığı milli mücadele ile dünyaya mal olmuş, sömürgeciliğe karşı savaşan ilk lider, eşi olmayan devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e böyle bir anıtı mı yakıştırdınız?" ifadelerini kullandı.

add6

ADD'DEN BAŞKAN ERDOĞAN'A SORULAR

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'a sorular yönelten ADD Biga Şube Başkanı Hasan Kırım şu soruları sordu:

"Biga Belediye Meydanı'na az önce de saydığımız Atatürk'ten Mehmet Çavuş'a, Hamdibey'den şehit olan Bigalı evlatlarımızı kapsayan bir '100'üncü yıl Cumhuriyet' anıtı nesiller boyu kalacak, Biga'ya değer katacak bir anıt yakışmaz mıydı? Soruyoruz sayın Erdoğan. Atatürk'ün büstlerini ters ve ayak hizasına getiren bir anıt Biga'ya sizce yakıştı mı? Biga, geçmişten günümüze birçok kültürü barındırmış zengin bir yerleşim yapısıdır. Biga'nın kültürel zenginliğini yansıtan bir kent özlemini taşıyoruz. Biga Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bu yanlışın düzeltilmesini istiyoruz. Atatürk'ün şu sözünü hatırlatarak basın toplantımızı bitiriyoruz: 'Bir ulus ki resim yapmaz, bir ulus ki heykel yapmaz, bir ulus ki bilimin gerektirdiği şeyler yapmaz; itiraf etmeli ki, o ulusun ilerleme yolunda yeri yoktur. Halkbuki bizim ulusumuz, gerçek özellikleriyle uygar ve ileri olmaya layıktır ve olacaktır." dedi.

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet'in 100'üncü yılı kapsamında Ali Demirkol'un yapımını üstlendiği Atatürk Anıtı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda törenle açılmıştı. Açılış sonrası ise çeşitli platformlarda anıtla ilgii vatandaşlar tepki göstermişler ve anıtta yer alan Atatürk silüetlerinin ters kullanılması ve yere yakın kullanılması tepki çekmişti. Önceki dönem Biga Belediye Başkanı İsmail Işık da yaptığı paylaşımla yapılan yanlışın düzeltilmesini istemiş ve; "Sanatçıların eserlerine ve kendilerine saygımız sonsuz elbette. Fakat yapılan iş bazen normalden fazla düşünmenizi gerektirir. Hele de söz konusu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’se… İyi bir niyetle yola çıkıldığı kanaatindeyim ama bir eş-bir dostunuz söylememiş belli ki. Ben sessiz kalamam. Yüzyüze ilettim ama bir kez de yazılı olarak belirteyim. Bir an önce bu hatadan dönün sayın Bülent Erdoğan. Ülkemizin kurucusu, ilk cumhurbaşkanı, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silüeti kaide üstünde olmasına rağmen ayak hizasında ve ters duramaz ve asla durmamalı!! Gereğinin yapılacağını düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

(Haber: Ahmet Tunç)

add7

add3

Ödüllü Su Altı Fotoğrafçısı’ndan Çanakkale Çağrısı.. Ödüllü Su Altı Fotoğrafçısı’ndan Çanakkale Çağrısı..

add2

add1

Editör: Ahmet Tunç