Milliyetçi Hareket Partisi Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, 12 Eylül darbe döneminde 22 yaşında idam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu için ölüm yıl dönümünde mesaj yayınladı.

Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu için mesaj yayımlayan MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya; "Ülkücü Şehitlerimiz; zamanın ve tarihin özüne ülküleriyle bakan, zalimlere ve hain emellere cesaretle meydan okuyan varlık nişanemizdir. Katil 12 Eylül rejiminin İdam ettiği, hayatını Türk-İslam Ülküsünü yaşatmak için adayan, korkusuzca şehadete yürüyen Ülkücü Şehidimiz Mustafa Pehlivanoğlu ağabeyimizi şehadetinin 42. sene-i devriyesinde rahmet, minnet ve dualarla anıyoruz. Aziz ruhu şad mekanı cennet olsun. Mustafalar ölür, Allah davası ölmez" ifadelerini kullandı.

PEHLİVANOĞLU KİMDİR?

Mustafa Pehlivanoğlu, 12 Eylül darbesinden sonra idam edilen ilk ülkücüdür. Balgat'ta 10 Ağustos 1978 gecesi mahalledeki 5 kahvehane kimliği belirsiz kişilerce tabancalarla tarandı, 5 kişi yaşamını yitirdi. Tarihe 'Balgat katliamı' olarak geçen bu olayda, sol görüşlülere ait üç kahvehanede 3, ülkücülere ait iki kahvehanede de 2 kişi yaşamını yitirdi. Olaydan sonra operasyona başlayan polis, 3 kilometre uzakta, ülkücülerin yoğun olarak oturduğu Karapınar Mahallesi'ne baskın düzenledi ve bir grup genci gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında 22 yaşındaki Mustafa Pehlivanoğlu da vardı.

Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi

7 Ekim 1980 tarihinde idamı onaylanan Mustafa Pehlivanoğlu, 7 Ekim'i 8 Ekim'e bağlayan gece yarısından sonra, solcu Necdet Adalı'dan birkaç saat sonra, Mamak Cezaevi'nde asıldı. Pehlivanoğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü. Mustafa Pehlivanoğlu mahkeme süresi boyunca polis ifadesinin işkence zoruyla alındığını ve kendisinin masum olduğunu iddia etti. İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti. Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç