Çanakkale Lâpseki-Çardak arasında Truva Petrol-Opet firmasının iş yeri açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, AK Parti Çanakkale Gençlik Kolları Başkanı Alperen Uysal, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş, AK Parti Lapseki İlçe Başkanı Namık Ergin, AK Parti Gelibolu İlçe Başkanı Serhat Sürücü, Truva Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, İl Genel Meclis Üyeleri, Truva Petrol yetkilileri ve çok sayıda davetli ile vatandaş katıldı.

“EKONOMİK BİR TAKIM SORUNLAR YAŞIYORUZ, ÇÖZECEĞİZ”

Açılış töreninde konuşma yapan Bülent Turan, uluslararası konjonktüre rağmen Türkiye’nin her alanda iddiasını sürdürdüğünü söyledi. Turan “Şehrimizde istihdam sağlayan, ekonomiye katkı sunan tüm işletmelerin yanında olmaya gayret ediyoruz. Ekonomik olarak birtakım sorunlar yaşıyoruz. En kısa zamanda çözülmesi için adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Bizim dışımızda gelişen saikler var. Pandemi bilmezdik, 3 yıl uğraştık. Kuzeyimizde devam eden bir savaş var. Güneyimizdeki ülkelerdeki sıkıntılar malum. Ama bunu aşmak bizim görevimiz. Türkiye, güçlü bir ülke. Bu süreci beraber aşacağız. Türkiye, güçlü olmasaydı; Doğu Akdeniz’de, Libya’da, Karabağ’da bu adımları atabilir miydik? Kapalı Maraş’ı ‘açık’ Maraş yapabilir miydik” dedi.

“2022 YILINDA ASGARİ ÜCRET YÜZDE 94,60 ARTTI”

Dünya genelinde bir işçiye verilecek en düşük ücret olarak belirlenen Asgari Ücret, Türkiye’de çalışan nüfusun yüzde 70’inin aldığı ücret haline geldi. Enflasyonun her geçen gün arttığı, ev sahiplerinin kiracıları tehdit ettiği bir ortamda Asgari ücrete yüzde 30’a yakın artış yapılarak 5 bin 500 TL oldu. Asgari ücrete yapılan ara zamma ilişkin de konuşan Turan, “Bazı çevrelerce işverene 100 lira desteğin az olduğu eleştirilerini gördük. İyi değerlendirmek lazım. Asgari ücretin esas düzenlemesi Ocak ayında yapıldı. Asgari ücrete esas artış, o gün yüzde 50 ile yapılmadı mı? Bugünkü yüzde 30 zam ilave artış demek. Böylelikle 2022 yılında asgari ücretteki kümülatif artış oranı yüzde 94.60 oldu. Ayrıca Ocak ayında işveren için damga ve gelir vergisi kaldırılarak 450 lira destek sağlanmıştı. Şimdiki 100 lira destek de işverenimiz için ilave destektir. Toplamda 550 lira bir destek söz konusu. Bu konuyu iyi değerlendirmek lazım. Esas artış yine yılbaşında yapılacak. Tüm çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi için devletimizin önemli adımları var. Türkiye her şeye rağmen büyümeye devam edecek” dedi.

“SORUNLARIMIZ VAR AMA ÇÖZÜM İÇİN GÜÇLÜ BİR İRADE VAR”

Türkiye’nin içinden geçtiği ekonomik sorunları çözeceklerini iddia eden Bülent Turan; “2001 krizini hatırlayalım; çarklar durmuştu, bankalar batmaya başlamıştı. Hamdolsun, Türkiye’de bugün tüm sorunlara rağmen çarklar durmadı, istihdam azalmadı. 1994 krizini hatırlayın. 5 Nisan Kararları’yla sonuçlanmıştı. Öyle bir tablomuz yok. Daha yeni açıklandı; Haziran ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 artışla 23,4 milyar dolar oldu. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı. Türkiye, OECD üyeleri arasında salgın öncesi döneme göre en fazla istihdam artışı sağlayan ülke oldu. Bunlar kıymetli işler. Sorunlarımız var, ama çözüm için de güçlü bir irade var” ifadelerini kullandı.

“BİZ NATO’NUN BÜYÜMESİNİ İSTERİZ”

NATO zirvesi hakkında da görüşlerini açıklayan Bülent Turan; “NATO Zirvesi’nde önemli bir diplomatik başarı sağlandı. Üçlü bildiri, bazı çevrelerce sanki İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede adımlar atmadan NATO’ya girecekmiş gibi yorumlandı. Sadece sürece ilişkin başlangıca evet denildi ve teröre karşı mücadelede önemli taahhütler verildi. Şu anda takip ediyoruz. Sürecin sonunda mutabakat Meclise gelecek, tüm partilerin desteğiyle veya hayır’ı ile şekil bulacak. Eğer taahhütler yerine gelirse, biz NATO’nun büyümesini isteriz. Yerine gelmezse, Türkiye olması gereken yerde durur” şeklinde konuştu.

Şen'den eski başkanlara kabir ziyareti Şen'den eski başkanlara kabir ziyareti

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)