Biga Belediyesi'nin öncülüğünde esnaf işgalleri ile ilgili alınan bir dizi karar belediye aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı. 

Biga Belediyesi'nden yapılan açıklamada; "10.06.2024 Tarihinde aşağıda belirtilen oda temsilcilerinin de katılımı ile Biga Belediyesi’nde yapılan toplantıda ilçemizde geçerli olmak üzere esnaf işgalleri konusunda alınan kararlar aşağıdaki gibidir" denilerek alınan bir dizi karar duyuruldu.

Kararlar işyerlerinin kullandıkları kaldırım alanlarının kullanımı,  yük indirme-bindirme yerleri, duraklar ve araç park alanlarının kullanımı, otogalericilerin yol ve kaldırım alanlarını kullanımı gibi başlıkları içeriyor.

Alınan kararlara göre;

1. Kırmızı karo bulunan kaldırımlarda kırmızı karo ile belirlenen bölge sınır kabul edilecektir. Kırmızı karo bulunmayan kaldırımlarda ise 75cmyi aşmayacak şekilde dükkanın ön cephesine bitişik şekilde malzeme konulabilecek olup, belirlenen ölçüyü aşacak şekilde kaldırımın yol tarafına kesinlikle malzeme konulmayacaktır.

2. Esnaf tarafından kaldırıma sabit dolap, dondurucu, camekan, katlanır cam ve benzeri ürünler konulmak sureti ile yayaların geçişi engellenmeyecektir.

3. Kahvehane, kafe ve yeme-içme şeklinde faaliyet gösteren işletmeler, ancak işyerlerinin ön cephesine bitişik şekilde bir sıra masa/sehpa ile tabure/sandalye ve benzeri malzeme koyabilecektir. İşbu düzenleme çarşamba günleri haricindeki haftanın diğer günlerinde uygulanacaktır. Çarşamba günleri herhangi bir şekilde işgale sebebiyet verilmeyecektir.

4. Esnaf tarafından yol üzerine araç park edilmesini engellemek maksadıyla flama, bayrak, duba, sandalye, kasa ve bu amaçla kullanılabilecek başkaca malzemeler konularak işgale sebebiyet verilmeyecek ve kendilerine yer ayırmayacaktır.

5. İlçemiz genelinde belediyemizce belirlenmiş yük indirme-bindirme yerleri, duraklar ve araç park alanları ticari amaçla kullanılmayacak ve işgal edilmeyecektir.

Karabiga'da patlama: 1 ölü Karabiga'da patlama: 1 ölü

6. İlçemizde faaliyet gösteren oto galeriler, oto galeri sitesi yapılıp faaliyete geçene kadar ancak işyerlerinin ön cephesinin genişliğini aşmayacak ve yaya ve trafik akışını engellemeyecek şekilde kaldırım kenarına araç park edebilecektir.

7. İlçemizde yer alan zincir marketler, yük indirme ve bindirme işlemlerini Belediye Emir ve Yasaklarını Uygulama Yönetmeliği 13. Maddesinin 48. Fıkrasının b bendi gereği ve 07/12/2021 tarih ve 2021/95 sayılı Biga Belediye Meclis Kararı doğrultusunda; ekim kasım, aralık, ocak, şubat, mart aylarında 20.00-23.00, nisan, mayıs, haziran, temmuz ağustos, eylül aylarında 21.00-23.00 saatleri arasında şehir içi trafiğini aksatmayacak şekilde yapabilecek olup, belirlenen saatler haricinde yük indirme ve bindirme işlemi için gelen araçları şehir içerisine sokmayacaktır.

Kararların alındığı toplantıya Biga Belediye Başkanı Alper Şen, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Erkan Özkan, Biga Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Hüseyin Erdoğan, Biga Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Tulnay ve Biga Belediye Zabıta Müdürü Gürkan Arslan katıldılar.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç