Ak Partili Bülent Erdoğan başkanlığındaki Biga Belediyesi’nce pazaryeri peron ücretlerine yapılan 7,5 liralık zam, CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk’ü kızdırdı. CHP’li Gönen ve Çan belediyelerinin hiç zam yapmadığını ve Çanakkale Belediyesi’nin ise sadece 1,5 lira zam yaptığının hatırlatıldığı açıklamada; “Bu iş böyle gitmez. Ayıptır, günahtır” denildi.

İl Genel Meclisi’nde Halil Ertuğrul dönemine doğru İl Genel Meclisi’nde Halil Ertuğrul dönemine doğru

“Pazarcı esnafının yakasından düşün” ifadesiyle başlayan açıklamada dikkat çeken ifadeler kullanıldı.

CHP Biga İlçe Başkanı Öztürk yaptığı açıklamada; “Esprili bir dille söylediğimiz ve gerçeğe dönüşen nefes almak bile parayla sözü bir kez daha gerçeğe dönüştü. Ekonomik zorluklar yüzünden elini cebine atmaya korkan vatandaşlarımıza bir çelme de AKP yönetimindeki Biga Belediyesi taktı. Gönen ve Çan belediyelerinin 2022 yılı için peron ücretlerine zam yapmadığı, Çanakkale Belediyesi’nin sadece 1.5 lira zam yaptığı pazaryeri peron ücretlerini Biga Belediyesi tam olarak 17.00 Türk Lirası’ndan 25.50 Türk Lirası’na çıkardı. Geçinmekte zorluk çeken pazarcı esnafı, tek kalemde yapılan 7.5 liralık artışın ardından şok yaşadı ve isyan etmeye başladı” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk yaptığı açıklamayı şu sözlerle tamamladı:

‘’Esnafın yakasını bırakın artık, ne yapmaya çalıştığınızı anlamış değiliz. Vatandaş geçim derdiyle uğraşsın diye özel bir çaba harcamaya kalksanız bu kadarını başaramazsınız. Ne istiyorsunuz bu insanlardan. Çiftçi zaten zor durumda. Üretim durma aşamasına gelmiş. Bir de bunlar yetmezmiş gibi durmadan bir şeylere zam yapıyorlar. Herkesin devletten hibe alıp iş adamı olduğunu düşünüyorlar herhalde ki, hiç düşünmeden fiyat üstüne fiyat bindiriyorlar. Boş siyaset yapmayı bırakın da çıkın sokağa esnafın halini sorun, pazaryerine uğrayın. Tabi yüzünüz varsa! Hem pazarcının hem de vatandaşın halini sorun. Bu iş böyle gitmez. Yazık! Ayıptır günahtır.”

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç