Geçtiğimiz yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Serkan Serbes, Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya’nın tören programından İzmir Marşı’nı 'siyasi figür' diyerek, çıkartması üzerine duruma tepki göstermiş ve basın açıklamasıyla kararı kınamıştı. Çanakkale Şube Başkanı Serkan Serbes hakkında disiplin soruşturması açıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu tarafından da Serbes’e kademe ilerlemesinin durdurulması ve görev yeri değişikliği cezası teklif edildi.

CHP 99 yaşında CHP 99 yaşında

Geçtiğimiz yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Serkan Serbes, Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya’nın tören programından İzmir Marşı’nı 'siyasi figür' diyerek, çıkartması üzerine duruma tepki göstermiş ve basın açıklamasıyla kararı kınamıştı.

Yaptığı açıklamada, “Yapılan bu uygulama tamamen siyasi bir karar olup İzmir Marşı'nı ve Mustafa Kemal Atatürk adını değersizleştirme çabasıdır. Eğitim-İş olarak bu karara ve yapılan Atatürk düşmanlığına asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullanan Çanakkale Şube Başkanı Serkan Serbes hakkında disiplin soruşturması açıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu tarafından da Serbes’e kademe ilerlemesinin durdurulması ve görev yeri değişikliği cezası teklif edildi.

Eğitim İş Genel Örgütlenme Sekreteri Şenol Eyüboğlu, Şube yöneticileri ve üyelerin de katılımıyla Çanakkale’de konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Biga'dan Eğitim İş Biga Temsilcisi Başkanı Okan Yüksel de katıldı.

Eyüboğlu şöyle konuştu:

“Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ön sözünün yazıldığı topraklardayız. Bu topraklarda bağımsızlık mücadelesi verildi ve yüzbinlerce şehit verildi. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’de, Arıburnu’nda, Kireçtepe’de, Anafartalar’da verdiği mücadele ile bir halkın kaderinin değişmesini sağladı. İşte tam da Eğitim-İş ilkeleriyle, mücadele biçimiyle, bütün değerlerini bu topraklarda verilen mücadeleden almaktadır. Sendikamızın son derece önemli olan bağımsızlık vurgusu işte bu topraklardan geliyor. Biz bu topraklarda bugün bu basın açıklamasını yapmaktan tedirginlik duyar hale geldik. Neden? Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Anzaklarla ilgili bir açıklama yaparken, Anzak askerlerinin annelerine, ‘Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır’ demiştir. İnsanlık sevgisini ve onurunu bu kadar yücelten Atatürk’ün bu sözlerine rağmen, bu topraklarda kin tohumu ekmeye çalışanlara asla izin vermeyeceğiz. Şube başkanımızın basın açıklaması ulusal basında yer alması nedeniyle, Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Şube başkanımız hakkında usulüne uygun olmayan bir soruşturma başlatarak, ‘kademe durdurma’ ve ‘yer değişikliği’ teklifi ettirterek cezalandırmak istemiştir. Oysa ilgili mevzuat, yasa ve genelgelere göre sendika yöneticilerinin yaptıkları basın açıklamaları sebebiyle haklarında soruşturma açılamaz. Lapseki Kaymakamı görevi yerine kasaba şerifi gibi davranan Kaymakam Fatih Çelikkaya ve Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürünü, yasa ve mevzuatlara uymadığı için uyarıyoruz. Eğitim-İş olarak Atatürk Devrimlerinin ve Cumhuriyet değerlerinin yılmaz savunuculuğunu yapmaya devam edeceğimizi her yerde ve her zaman haykıracağımızı bildiriyoruz.”

(Haber: Ahmet Tunç)

Eğitim İş Biga Şube Başkanı Okan Yüksel de basın açıklamasına katıldı