Geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketi sonrası Biga Belediyesi'nin yeterli duyuruları yapmaması eleştiri konusu olmuştu. Yalnızca sosyal medya üzerinden ve hoparlörle yapılan uyarıların yeterli olmadığı sel felaketi sonrası çok sayıda araç su içinde kalmıştı.

SOLOTÜRK Gösteri Uçuşu Gerçekleştirdi SOLOTÜRK Gösteri Uçuşu Gerçekleştirdi

Kocabaş Çayı'nda yağışların da etkisiyle su seviyesinin yükselmeye başladığı görülürken; bugün akşam saatlerinde Biga Belediyesi'nden açık otopark olarak kullanılan Kocabaş Çayı taşkın sahasındaki araçların kaldırılması için vatandaşlar uyarıldı.

Biga Belediyesi'nden yapılan duyuruda; "8 Şubat 2022 Salı günü itibariyle Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilere göre ilçemiz genelinde devam eden kuvvetli sağanak yağıştan dolayı Kocabaş Çayı'nın su seviyesinin yükselmeye devam etmesi sebebiyle çay boyunda araçları bulunan vatandaşlarımızın araçlarını kaldırmaları ve can güvenliği açısından riskli bölgelerden uzak durmaları, ayrıca ulaşımda aksamalar, sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, karla karışık yağmur, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması önem arz etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Polis ekipleri de anonslarla vatandaşları uyarırken, araç sahiplerinin araçlarını kaldırmaya başladıkları görüldü.

NE OLMUŞTU?

Biga Belediyesi Meclis Üyesi Alper Şen de belediye yönetimini eleştirirken dikkat çeken ifadeler kullandı. Meclis Üyesi Alper Şen yaptığı açıklamada; "Biga olarak hepimize geçmiş olsun. Zor bir gündü. Özellikle sahada çalışan herkes için. Olayı sadece doğal afet olarak tanımlayıp, sebeplerini araştırmamak işin kolaycılığı olur. Durumun nedenlerini ve ilave yapılacakları çok daha detaylı oturup konuşmalıyız bu kesin. Bunun yerinin burası olmadığının da farkındayım. Bu mecradan sadece şu eleştirimi yapmak istiyorum. Sabah saatlerinden bu yana 'anons yapıldı, herkese haber verildi, aradık' gibi söylemler havada uçuşuyor. İnsanlar birbirleri ile tartışıp duruyorlar. Bu iletişim kanalıyla herkese ulaşılabileceğini düşünüyor muyuz gerçekten? Maşa ve Koca Ayı isimli çocuk oyununa bile kısa mesaj atma ihtiyacı duyan Biga Belediyesi bu durumu neden bu kanalla bildirmekten imtina etti? Bunu şunun için yazıyorum. Bir tiyatro oyunu iletişimin her kanalından bildirilecek kadar önemli ise, kent yaşamını etkileyebilecek bir doğa olayı da en az onun kadar yönetenler için önemli olmalı. Sestir duyulmaz, yazıdır silinmez.. Yıllar geçse de iletişimin değişmeyen lideri galiba BELEDİYE APÖRLÖRÜ..." ifadeleriyle tepkisini göstermişti.

Editör: Ahmet Tunç