Çerkes Sürgünü'nün 160'ıncı yılı... Çerkes Sürgünü'nün 160'ıncı yılı...

Biga Kaymakamlığı'nın Japonya Büyükelçiliği'nden aldığı hibe ile birlikte uygulamasını başlattığı 'Engelsiz Biga' projesi kapsamında alınan mobil aracın tanıtımını Biga Kaymakamı Erdinç Dolu gerçekleştirdi. Aracın alımında Japonya Büyükelçiliği, 44 bin dolar hibe sağladı. Engelli bireylerin hayata kolay adapte olması, günlük ihtiyaçlarında ve desteğe ihtiyaç duydukları her alanda yanlarında olmak için çalışmalarını sürdüren Biga Kaymakamlığı yeni aracı hibe yoluyla envanterine kazandırmış oldu.

Engelsiz Biga projesinin 3 aşamalı olduğunu dile getiren Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, ilk aşamada Biga'nın engelli bireylerle ilgili envanterini çıkardıklarını, ikinci aşamasında mobil araç aldıklarını, üçüncü aşamada ise Engelsiz Yaşam Merkezi'ni hayata geçireceklerini ifade etti.

Tanıtımda Biga Kaymakamlığı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Müdürü Nermin Şahin de yer aldı. 

"İLK İKİ AŞAMAYI TAMAMLADIK"

Japonya Büyükelçiliği tarafından yapılan değerlendirme sonunda desteklenmeye değer bulunarak 44 bin dolar hibe ile alınan aracın, ilk aşamada engelli bireylerin kamu hizmetlerinden yararlanmasını kolaylaştırmak için kullanılacağını dile getiren Biga Kaymakamı Erdinç Dolu; "Geçtiğimiz yıl Japonya Büyükelçiliğine engelli vatandaşlarımızın kullanımı için bir proje hazırladık ve sunduk. Japonya Büyükelçiliği, her yıl Türkiye genelinde proje çağrısına çıkmakta ve gelen projeler sonucunda da en beğendiği projeyi desteklemektedir. Bizler de geçen sene ilçe genelinde ve köylerde dahil bir engelli envanteri projesi gerçekleştirdik. Bu proje ile birlikte ilçemizde köyler de dahil engelli vatandaşlarımızın sayısından, cinsiyetine, yaşına kadar ve kronik rahatsızlıklarına kadar her türlü bilgiye sahibiz. İkinci aşamada da özellikle engelli vatandaşlarımızın bedensel engelliler başta olmak üzere kamu hizmetlerine ulaşmakta bir kısmı zorluk yaşamakta, bir kısmı ise hiç ulaşamamakta. Bizler de buradaki engeli kaldırmak, zorlukları hafifletmek amacıyla Japonya Büyükelçiliğinden önceki yıl ‘Engelsiz Biga’ adı altında bir proje sunduk ve o projede çok şükür Türkiye genelinde yapılan değerlendirmelerde başarıyla sınavı geçmiş ve yaklaşık 44.000 Amerikan doları tutarında hibe almaya hak kazanmıştık" dedi.

"JAPONYA HÜKÜMETİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Aldıkları hibe nedeniyle mutlu olduklarını dile getiren Biga Kaymakamı Erdinç Dolu; "Vakıf müdürümüz ve personelimiz de alım sürecini bitirmiş şu anda da hizmete hazır bir duruma gelmiştir. Bundan sonra özellikle bedensel engelli vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinde göreceği hizmetlerde sıkıntı yaşadıkları durumlarda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza iletişime geçerek herhangi bir kamu hizmetinde olan işini bu araçla gidip ücretsiz bir şekilde görecektir bu vesileyle hem Japonya hükümetine bizim projemizi destekleyip hibe verdiği için teşekkür ediyorum, hem de bu süreci baştan sona yürüten hem Vakıf müdürümüze hem de Vakıf personelimize teşekkür ediyorum Biga’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

“Buraya geldiğim zaman 3 aşamalı bir eylem planı oluşturmuştuk. 1. aşama engelli envanteriydi, ilk önce ilçemizde kaç tane engelli vatandaşımız var kaçının durumu nedir, hastalığın türüne göre genetik kalıtsal, çok detaylı bir envanter çalışması yaptık. O bittikten sonra ikinci aşamada da bu aracı kazandırmak vardı, bu aracın iki kullanımı olacak birincisi vatandaşlarımızın kamu hizmetine erişmekte zorlandığı noktalarda hiç erişemiyorsa biz bu araçla onlara bir nebze olsun onun zorluğunu, yaşadığı güçlüğü, hafifletmek ortadan kaldırmak istiyorduk. Bu aracın ilerideki ikinci en önemli misyonu bir Engelsiz Yaşam Merkezi projemiz var. Engelli vatandaşlarımızın ister genç yaşta özellikle de 18 yaştan sonra malum öğrenim hayatı olmadığı için sosyalleşemiyorlar, sosyal aktivitelerini yapamıyorlar, vakit geçirebilecekleri herhangi bir alan olmamakta. Bizler de inşallah 3 aşama olarak engelsiz yaşam merkezini ilçemize düşünüyoruz bu konu ile ilgili birkaç kişiyle görüştük bu binayı da hayırseverlere yaptırmak istiyoruz onlar da bu işe olumlu baktılar. Çalıştığımız yerlerde de bu projeye uygulamıştık. Gerçekten o kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın çok olumlu tepkisi ile karşılaştık. İnşallah nasip olursa da Engelsiz Yaşam Merkezini yaptığımız zaman bu arabayla herhangi bir zorluk yaşamadan o yaşam merkezine gelip gönüllerince vakit geçirip tekrar biz onları evine bırakacağız, ama o faaliyete geçene kadar şu anda kamu hizmetleri odaklıyız. Vakıf'la iletişime geçerek herhangi bir kamuya ulaşımda zorluk yaşadığı takdirde onları evlerinden alıp hastanede olabilir bu herhangi bir kamu birimi de olabilir oraya götürüp bu hizmeti gördürmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından basın mensuplarına mobil aracın tanıtımını yapan Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, engelli bireylerin Biga Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurarak mobil araçtan yararlanabileceklerini dile getirdi.

(Haber: Ahmet Tunç)

F5C2C540 6B8E 44Ac Bbed C995Da17A25E

700D7364 825B 4F83 A06B D8Ff9E557F6A

0724290D Dd24 4495 957A 3Aeaf625Dae4

7B7E8749 Aff6 480D 8Bf5 Eafbc97666E1

B9293227 2612 4199 908F 18B3E1F81404

434944226 726253449678701 3055033380304576640 N

Editör: Ahmet Tunç