Biga Kaymakamı Dolu'dan Engelsiz Biga projesine adım adım... Biga Kaymakamı Dolu'dan Engelsiz Biga projesine adım adım...
Türkiye’de son 10 gündür Orman yangınları devam ederken; Afrika başta olmak üzere Fransa, İtalya ve komşu ülke Yunanistan’da da orman yangınları var. Yunanistan'da hafta başında başlayan orman yangınları bazı bölgelerde tehlikeli bir şekilde devam ediyor.
Başkent Atina yakınlarındaki ormanlık alanları kasıp kavuran yangın şimdi de doğudaki Evia (Eğriboz) Adası ile güneydeki Mora Yarımadası'nın kalbinde bulunan ve antik dönemde olimpiyatların yapıldığı arkeoloji alanını tehdit ediyor. Türkiye'nin birçok yerinde çıkan orman yangınlarının dumanı farklı illere ulaştı.
Çanakkale, İzmir ve Manisa çevresinde sabah saatlerinden itibaren hava sarı ve turuncu bir renge büründü. Hava kapalı olduğu İçin güneş yüzünü gösteremezken; kül bulutlarının olması vatandaşları endişelendirdi. Biga da kül bulutlarından nasibini aldı.
Çanakkale ve ilçelerine sabah saatlerinden bu yana havadan kül yağıyor. Birçok bölgede dumanların Güneş'i kapattığı ve ışığın azaldığı görüldü. Güneş'in rengi de kırmızıya büründü.
6 ilde 13 orman yangını devam ederken yangınların dumanı İzmir, Manisa, Balıkesir, Çanakkale gibi illerde gökyüzünü kapladı. Çanakkale'de kül bulutlarının Yunanistan'da ve ülkemizde meydana gelen orman yangınlarından kaynaklandığı düşünülüyor.
Gökyüzünün bu illerde renk değiştirmesi sosyal medyada da gündem oldu...

Editör: TE Bilisim