Bigalı başarılı ve genç girişimci 26 yaşındaki Ömrüm Ergüven, Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP), “FIPWISE Rising Stars 'Yükselen Yıldızlar' listesine adını yazdırmayı başardı.

146 farklı ülkeden 4 milyona yakın üyesi olan Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun belirlediği listede Türkiye’yi eczacı kimliği ile Bigalı Ömrüm Ergüven temsil edecek. Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi dördüncü dönem mezunlarından Ecz. Ömrüm Ergüven, 30 Haziran 2022 tarihinde Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP), “FIPWISE Rising Stars (Yükselen Yıldızlar” listesinde yer aldı. Kadınları bilim ve eğitim alanında desteklemek için dünya genelinde, kendi alanında genç, başarılı ve fark yaratmış kadınların isimlerinin yer aldığı listede Eczacı Ömrüm Ergüven, iki kurulun değerlendirmesinden sonra listeye ismini yazdırmayı başardı. Bu listede yer alan İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden yer alan 20 kadın eczacı arasında, ilk ve tek Türk kadın olma unvanını kazandı.

"20 GENÇ KADIN ECZACI LİSTESİNDE BEN DE YER ALIYORUM!”

Ergüven gurur verici anını şu sözlerle ifade etti; 

“Bugün hayatımın en mutlu günü! 2 ay önce, Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP)’nun “FIPWISE Rising Stars” adında Dünya genelinde, kendi alanında genç, başarılı ve fark yaratmış kadınların aday gösterildikten sonra bir liste belirleyeceğini ve bu isimlerin hayat hikayelerini tüm dünyada paylaşarak “Yükselen Yıldızlar” olarak anacağını sizlere paylaşmıştım. Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı sayın Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan hocam beni “Yükselen Yıldız” olarak aday göstermişti. İlk olumlu dönüş 20 Nisan’da geldi. Aday gösterildikten sonra adaylığım değerlendirilmiş ve uygun bulunmuştu. Eğer ikinci değerlendirmeyi de geçersem 146 farklı ülkeden 4 milyona yakın üyesi olan Uluslararası Eczacılık Federasyonu’nun belirlediği listede Türkiye’yi eczacı kimliğim ile temsil edebilecektim."

LİSTEDEKİ TEK TÜRK KADINI BENİM”

Dünya listesine girmeyi başaran Genç Girişimci Ergüven; "Ve evet! Bugün beklenen haber geldi. Dünya listesindeyim. Şimdilik listedeki tek Türk kadını benim. Bundan sonra ise ilerleyen bu listeye İngiltere, Amerika’da olduğu gibi birden fazla genç Türk kadınını sokabilmek için daha çok çalışıyor olacağım. Bu duygularımı nasıl ifade edebilirim nasıl yazabilirim bilmiyorum ama hissettiğim şey büyük bir gurur ve sonsuz bir mutluluk. Şimdi ise tüm hayat hikayem bir dergide tüm dünya ile paylaşılacak ve podcastlere katılarak hayallerimi, hedeflerimi, değiştirmek istediğim şeyleri ve mesleki aşkımı tüm dünyaya anlatacağım. Bu zamana kadar bana inanan ve her kararımda “sen en iyisini bilirsin” diyen canım aileme, beni “yıldız” statüsünde gören, başvurumu yapan ve “kesin kazanırsın” diyerek bana güvenini her zaman belli eden Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan hocam başta olmak üzere arkamda duran tüm hocalarıma, çabama ortak olup yükümü göğüsleyen proje ortağım ve arkadaşlarıma, son olarak da kalbimi gören ve beni anlamaya çalışan herkese çok teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Son günlerde yaygın görülen 4 hastalık! Son günlerde yaygın görülen 4 hastalık!

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç