Çanakkale'de 22 Ağustos'ta başlayan büyük orman yangını, yaklaşık 2 gün sonra kontrol altına alınmış ve 4 bin 80 hektarlık alan etkilenmiş, yedi ev ve 29 ahır da hasar görmüştü. Yangının hasar tespit çalışmaları devam ederken, Biga İlçe Tarım, ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca'nın girişimleriyle Biga'da küçük çaplı bir seferberlik başlatıldı. Seferberlik neticesinde köylülerin bağışladığı hayvanlar, mağdur olan çiftçilere teslim edilecek.

Kısa sürede köylülerin de destek çıkmasıyla 30 çiftçiden 52 koyun, 1 koç, 9 keçi, 1 teke olmak üzere toplam 63 küçükbaş hayvan toplandı. Biga’daki farklı köylerinden toplanan hayvanlar, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teslim edilecek hayvanları taşıyan kamyonet, Biga Belediyesi Mezbahane Tesisleri'nden uğurlandı.

Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, isim vermeden bir köy muhtarının 10 küçükbaş hayvanını bağışladığı bilgisini paylaştı.

Teslim programına Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmacı'nın yanı sıra Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da katıldı.

"MİLLET OLARAK EN ÖZEL TARAFIMIZ"

Erdoğan burada yaptığı konuşmada; "Biga Belediyemizin mezbahanesindeyiz. 1 ay önce Çanakkale'de yaşadığımız büyük yangında mağdur olan hemşehrilerimiz için İlçe Tarım Müdürlüğümüzün yapmış olduğu bu yardım kampanyasında, Bigamız ve köylerimizden yangın bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine gönderilmek üzere 63  damızlık küçükbaş hayvanı ilimize gönderiyoruz. Orada il müdürlüğümüz tarafından orada yangından etkilenen vatandaşlarımıza dağıtılacak. Bu hassasiyeti gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Biga, her zaman olduğu gibi burada da fedakarlığını ve yaşanan yangından etkilenen kardeşlerimizin yanında olduğunu gösterdi. Ben sayın müdürümüze hem de bu desteği veren köylülerimize teşekkür ediyorum. Daha önce nasıl Elazığ, Malatya depreminde bir olduysa, yine Manavgat'taki yangınlarda bir ve beraber olduysa, 6 Şubat'ta yaşadığımız asrın felaketinde nasıl bir olduysa, oradaki vatandaşlarımızın yanında olduysa, bugün de Çanakkale'deki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu tekrar göstermiş oldu. Ben teşekkür ediyorum. Bu, bizim millet olarak en özel tarafımız" ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Tunç)

f71e3c87-6c03-4b1e-bb91-dfee11636dd5

"Kimliklerimizi yenileyelim" "Kimliklerimizi yenileyelim"

192850a5-b070-400c-9049-c75b6a7a45ad

28258f94-4a1c-4413-96c3-5dc2da5b12f4

Editör: Ahmet Tunç