Mart ayının ikinci perşembesinin Dünya Böbrek Günü olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Emrah  DEMİRCİ, “Her yıl mart ayının ikinci perşembesi Dünya Böbrek Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl Dünya Böbrek Günü ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilen 14 Mart Tıp Bayramı ile örtüştü” dedi.

Dünya Böbrek Gününde amacının farkındalık oluşturmak olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Demirci şu ifadeleri kullandı:

“Böbrekler vücudun en önemli organlarındandır. Kandan atık ürünlerin süzülüp temizlenmesinden ve sıvı fazlasının idrar şeklinde atılmasından sorumludurlar. Böbrekler, aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesi,  kırmızı kan hücrelerinin yapılması ve kemiklerin sağlıklı olmasına da yardımcıdırlar.

Halsizlik, çabuk yorulma, bulantı, kusma, idrarın renk ve görünümünde değişiklik (kanlı, çay rengi, köpüksü olması), idrar miktarında değişiklik ve geceleri sık idrara çıkma, ayak bilekleri, bacaklar, el ve yüz gibi vücudun çeşitli bölgelerinde şişme, yüksek kan basıncı, nefes almada zorluk böbrek hastalığının bazı belirti ve bulgularıdır.

Kronik böbrek hastalığı genellikle erken evrelerde sessiz şekilde ilerler ve hiçbir belirti vermeyebilir. Belirtiler genellikle böbreklerin fonksiyonlarının kaybedilmeye başlandığı ileri evrelerde ortaya çıkmaktadır. Kronik böbrek hastalığının belirtileri her hastada aynı şekilde ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle böbrek hastalığı açısından risk altında olanların düzenli olarak kontrollerini yaptırmalarında fayda vardır. Kronik böbrek hastalığı için en büyük risk faktörleri; Diyabetes Mellitus (Şeker Hastalığı), Hipertansiyon, Obezite, ileri yaş ve ailede böbrek hastalığının bulunması veya daha önce böbrek hastalığı geçirmiş olmaktır. 

Kalp sağlığına dikkat Kalp sağlığına dikkat

Eğer böbrek hastalığı saptanmışsa bunun ilerlememesi, ilerlemesinin yavaşlatılması veya geriletilmesi için alınabilecek önlemler ; kan basıncının kontrolü ki kan basıncının iyi kontrol edilememesi böbrek hastalığını hızlandırır, Şeker Hastalığı varsa kan şekerinin kontrolü, tuz alımının azaltılması, bilinçsiz ilaç tüketilmemesi, özellikle romatizmal ağrı kesicilerden kaçınılmasıdır.

UNUTMAYIN! Kronik böbrek hastalığından korunmak ve hastalığı geçirmek mümkündür!

Herhangi bir hastalığımız bulunmasa bile böbreklerimizi korumak adına yapabileceklerimiz vardır, bunlar: vücut ağırlığının kontrolü, düzenli egzersiz, sigaranın bırakılması, alkol tüketiminin sınırlandırılması, yeterli sıvı alımı, yılda bir hekim kontrolü, ailedeki hastalıkların bilinmesi ve kan basıncı ölçümüdür.”

(Haber Merkezi)

Editör: Çiğdem Özden Demiray