Meclis üstünlüğünü kaybeden Bülent Erdoğan’ın başkanlığındaki Biga Belediyesi’nde, bugün gerçekleşen ve tartışmalarla geçen belediye meclis toplantısında 35 milyon 677 bin liralık borçlanma talebine onay çıkmadı. Cumhur İttifakı 35 milyon 677 bin liralık borçlanma talebini 18 Temmuz tarihinde yeniden meclis gündemine taşıyacak. İkinci oturumdan da onay çıkmazsa, Başkan Erdoğan konuyu yargıya taşıyacak.

Borçlanma talebi onaylansaydı Biga Belediyesi'nin borcu 130 milyon liradan 165 milyon 667 liraya çıkacaktı. Esnafa olan borçlar ve Biga Kent Hizmetleri AŞ'nin borçları bu rakam içinde yer almıyor.

İyi Partili İbrahim Demircan'ın aydınlatma direklerinin ihale süreciyle ilgili sorularına ise ısrarla net yanıt vermeyen Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, meclis sonunda konunun yeniden görüşülmesini istedi.

Borçlanma talebiyle meclis gündemine gelen Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde orta refüjdeki aydınlatma direkleri sökülerek yenileri dikilmişti. Aydınlatma direklerinin ödemesi için talep edilen 5 milyon 197 bin lira ile Biga’daki beton parke, kaldırım taşı ile yol kaplaması işlerini kapsayan ihalenin finansmanı için 30 milyon 480 bin lira belediye meclisinden alınan onayla ödenecekti.

Meclis toplantısını izleyenler arasında Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan'ın yanı sıra CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk de yer aldı. Meclis üyeleri toplantıya eksiksiz katıldılar.

YARGI YOLU GÖRÜNDÜ

Belirlenen cadde ve sokaklardaki yenilemeler için kullanılması planlanan krediye oy çokluğuyla onay verilmedi. Meclisten istediği borçlanma miktarı için onay alamayan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Bu karar meclisimizin kararı. Meclisimizin kararına saygılıyız. Bu konuyla yasaların belediye başkanına verdiği bir takım yetkiler var. Kamu yararı içerdiği için bu ve bunun gibi gündem maddelerinde belediye başkanının 5 gün içinde tekrar meclise sunma yetkisi var. Biz de bu yetkimizi kullanacağız. Meclisimiz tekrar itiraz ettiği zaman da idari mahkemeye bu kararla alakalı bizim yargı yoluna başvurma yetkimiz var. O yetkimizi de kullanacağız. 152 senedir Biga’ya hizmet eden Biga Belediyesi’nin her zaman B planı, C planı mutlaka olmalı. Bizim de B ve C planlarımız var. Meclisimiz bu konuda bize yetki vermese de biz bu yapılacak olan, halkımızın hizmetine sunulacak olan acil işleri, çalışmalarımızı yapacağız. Buradaki kararları, yapılan oylamaları halkımızın vicdanına bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

"ÖDEMEYE GÜCÜMÜZ YETER"

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yerleştirilen aydınlatma direkleriyle ilgili ödemelerin yapılabilmesi için Cumhur İttifakı tarafından meclis gündemine getirilen borçlanma talebi de oy çokluğuyla kabul edilmezken, Başkan Erdoğan; “Allah şükür bunun parasını da ödemeye gücümüz var. Hatta bunun parası hazır. Bunu da buradan Bigalı hemşehrilerimize söylemiş olalım” ifadelerini kullandı. Belediye Meclis Toplantısı'nda gündeme gelen borçlanma talebine karşın Erdoğan'ın 'parası hazır' demesi ise dikkat çekti.

"İHALEDE NASIL BİR YOL İZLEDİNİZ?"

İyi Partili İbrahim Demircan; "Başkanım elektrik direklerini nasıl satın aldığınızı da açıklayabilir misiniz? Nasıl bir yol izlediniz?" diye sorarken, Erdoğan; "Biga Belediyesi motosiklet dahi alsa bunun belli bir prosedürü var. Kamu kurumları kafasına göre alım yapamıyor. Bunu 4 encümen toplantısının dördünde de sana açıkladık. Fen İşleri Müdürümüz de bunu açıkladı. Kamu İhale Kanunu’na göre herhangi bir kusur olmadan, ne gerekiyorsa, kanuni bir şekilde ihalesi yapıldı. Size de hak veriyoruz. Birçok belediyede birçok olay oluyor, duyuyoruz. Etkilenmeniz çok normal. Bu konularla alakalı bir iddianız olduğunda, bizim ilgili birimlerimizden bilgi alabilirsiniz. Ona da inanmıyorsanız yargı yoluna başvurabilirsiniz" yanıtını verdi.

Demircan soruyu yineleyip; "Bu açıklayıcı bir konuşma değil başkanım. İhale sürecini nasıl yaptığınızı soruyorum sayın başkanım" derken, Erdoğan ise; Kanunun bize verdiği yetkiyi kullanarak tamamen hukuka, kanuna uygun olarak ihalesi yapılarak aldık. 4 sefer sana izah ettik. Vatandaş sorduğu zaman vatandaşa da anlatırız İbrahim" ifadelerini kullandı.

"İHALE YAPILDI MI? YAPILDIYSA KİMLER KATILDI?"

İhalenin yapılıp yapılmadığı, hangi firmaların girdiğini soran Demircan; "İhale yapıldı mı? Kaç firma girdi? Hangi firmalar girdi? Ben bu süreci merak ediyorum. Dördünde de ayrı bilgi aldım. Burada bütün Biga’nın bilgi almasını istiyoruz. Ama siz bize bilgi vermiyorsunuz. ‘Kanunun bize verdiği yetkiyi kullandık. Bize parayı verin’ diyorsunuz. Bana değil, vatandaşın anlaması için anlatmanızı istiyorum" dedi.

"BİZ MECLİS ÜYESİ DEĞİLİZ HERHALDE"

"Bağımsız Meclis Üyesi Zeki Mutlu ise soruların yanıtlanmamasına tepki gösrerek; "Sayın başkanım. Siz İbrahim beye anlatıyorsunuz. Biz mecliste bunu hiç duymadık. Biz sadece yolda gördük yaptığınız işleri. Bir tek İbrahim beye anlatmakla halloluyorsa biz meclis üyesi değiliz herhalde. Halkımız da bilmiyor. Sen yapıyorsun, parasını bizden istiyorsun" ifadelerini kullandı.

Başkan Bülent Erdoğan; "Basındaki arkadaşlarımız yayını kesmiyoruz. Gündem maddeleri bittikten sonra Mali Hizmetler ve ihaleyi yapan Fen İşleri Müdürümüz kürsüye gelsinler, ihaleyi nasıl yaptığımızı meclise anlatsınlar" şeklinde konuşurken; CHP'li Zafer Demirbaş ise; "Meclis biter bitmez yayını kapatıyorlar. Kapatmasınlar" uyarısında bulundular.

Su ücret tarifesi, şehir içi ve Ağaköy arası uygulanacak toplu ulaşım ücret tarifesi, kreş ve yüzme havuzu ücretleri ise 18 Temmuz tarihinde görüşülecek.

3 YILDA YAKLAŞIK 23 MİLYON LİRA KREDİ ONAYLANDI

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Belediye Meclisi'nin onayıyla 3 yılda 22 milyon 932 bin lira kredi kullandığını açıkladı. Seçim zamanı söylediği ve çok eleştiri alan 'satmaya değil, yapmaya geliyoruz' sözleriyle ilgili de açıklama yapan Erdoğan; 3 yılda katlı otoparkta 7, Kapalı Çarşı'da 1 ve Belediye Ticaret Merkezi'nde 2 işyerini sattıklarını ve bu satışlardan , 4 milyon 364 bin lira aldıklarını söyledi. 3 yılda belediyenin 5 milyon 640 bin lira kamulaştırma yaptığını açıklayan Erdoğan; 60 milyon lira da borç ödediklerini söyledi.

Melisa bebek hayata tutunamadı Melisa bebek hayata tutunamadı

"ORTADA NE VAR?"

Geçtiğimiz Haziran ayında Medya Lokum'u ziyaret eden CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk ise borçlanma talebinin meclise geleceğini söylemiş ve; "Biz belediye meclisinde 4 defa borçlanma yetkisi verdik. Ortada ne var? Zaten aydınlatma direği olan caddeye aydınlatma direği koymak nasıl bir vizyondur? Geçmişte ağaçlara takılan 3-5 led ışığa laf edenler yapıyor bunu. Belediye Meclisi’nde 5 yıl sessiz sedasız oturup belediyenin borçlanma taleplerine olumsuz oy kullananlar yapıyor bunu. Seçimde satmaya değil yapmaya geldiklerini söyleyenler yapıyor bunu" ifadelerini kullanmıştı.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç