Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, uzun bir aradan sonra Biga’da görev yapan gazetecilerin yer aldığı bir basın toplantısı düzenledi. Pandemiye, ekonomik krize, mecliste üstünlüğün kaybedilmesine rağmen 3 yılda birçok proje ve çalışmayı tamamladıklarını, hizmet ve projelerin devam ettiğini söyleyen Başkan Erdoğan, genel bir değerlendirme yaparak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Havuz Kafe’de gerçekleşen kahvaltılı toplantıya gazetecilerin yanı sıra Biga Belediye Başkan Yardımcısı ve Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Nazım Hikmet Keskiner ile belediye basın bölümünde görevli 5 çalışan da katıldı.

Toplantının başında konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın Biga Belediyesi’nin mali durumu, seçime ittifakla girilmesi ve belediye meclisinde üstünlüğün kaybedilmesini ima ederek yaptığı yorumlar dikkat çekti. Pandemiye ve yaşanan ekonomik krize de değinen Başkan Erdoğan, Biga Belediyesi’nin borcunu 1 yıl içinde sıfıra indireceklerine inandıklarını söyledi.

Erdoğan’ın seçimlere ittifakla girilmesi ile ilgili söylediği; “Tabi birçok şey bize nasip oldu. Geldik, tam belediyeyi tanımış, iş planlarımızla alakalı planlarımızı yapmışken pandemi başladı. Pandemi bize nasip oldu. İttifaklı seçim bize nasip oldu. Onun ardından pandeminin getirdiği ekonomik çalkantı bize nasip oldu” sözleri ise dikkat çekti.

Belediye Meclisi’nde MHP’li belediye meclis üyelerinin partilerinden ve belediye meclisinde tek MHP’li üye olarak görevine devam eden Sıtkı Keçeci’nin ise başkan yardımcılığı görevinden istifa etmesiyle sonuçlanan süreci akıllara getirdi.

“PANDEMİ VE ARKASIDAN GELEN EKONOMİK KRİZ…”

Pandemi ve arkasından gelen ekonomik krize rağmen güzel işler yaptıklarını söyleyen Başkan Erdoğan; “Bizim işlerimiz devam ediyor. 3 yılımızı tamamladık. Belediyemizin vatandaşlarımıza sorumluluğu olan günlük işlerimizin haricinde güzel işler yaptığımızı, bu zor ve sıkıntılı sürece rağmen, bunları Biga'ya, Bigalı hemşehrilerimizin hizmetine kazandırdığımız için mutluyuz. Tabi birey olarak herkesin etkilendiği bir süreç. Pandemi ve pandeminin arkasından gelen ekonomik çalkantı bütün herkesi etkiledi. Bu durumla alakalı herkesin geleceğe bakışıyla alakalı tereddütleri oluştu. Hepimiz aynı durumdayız. Biz Çanakkaleliyiz, Bigalıyız. Cumhuriyet’in önsözünün yazıldığı Türkiye'nin manevi başkentinin evlatlarıyız. Atalarımız, dedelerimiz vatan mücadelesini imkansızlıklara rağmen kendilerini feda ederek vermiş ve bir karış toprağımızı çok şükür onlara vermemişiz. Biz de onların torunlarıyız. Biz de Milli Mücadele ruhundan bu zorlu süreci Allah'ın izniyle atlatacağımıza inanıyoruz” dedi.

İTTİFAKLI SEÇİM, PANDEMİ, EKONOMİK SIKINTILAR, MECLİS ÜSTÜNLÜĞÜ…

Pandemi ve ekonomik sıkıntıların yanı sıra ittifaklı bir seçime girmenin kendi adaylığına denk geldiğine de değinen Başkan Erdoğan, belediye meclisinde üstünlüğü kaybetmelerini de üstü kapalı olarak ima ederek, sorunların aşılacağını söyledi. Erdoğan konuşmasında “Tabi birçok şey bize nasip oldu. Geldik, tam belediyeyi tanımış, iş planlarımızla alakalı planlarımızı yapmışken pandemi başladı. Pandemi bize nasip oldu. İttifaklı seçim bize nasip oldu. Onun ardından pandeminin getirdiği ekonomik çalkantı bize nasip oldu. Buna rağmen etrafımızdaki belediye başkanlarımızla da sık sık görüşüyoruz, fırsat bulduğumuzda diğer belediyeleri de ziyaret ediyoruz, kıyaslama yaptığımızda hamd olsun biz iyi durumdayız. ‘Biga Belediyesi’nin borcu çok’, ‘O olmuyor, bu olmuyor’ gibi konular bence aşılmış durumda. Belediyenin çalışma sistemini de hepiniz biliyorsunuz. Belediye başkanı, belediye başkanı adayı olarak seçime giriyor. Ve ardından da meclis üyeleri, çalışma organlar… Belediye başkanı yönetici ama meclis, belediyenin çalışmalarını planlayan ve yürüten birim. Bunla alakalı da inşallah sorunlar, işte bu meclisteki durumlar da… Arkadaşlarımızla sık sık görüşüyoruz, yapılacak işleri anlatıyoruz. Sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Çözüldükten sonra da inşallah 2 yıl içinde Bigamızın işte bir çok toplantıda gündeme gelen yöresel ürünlerimizin satış imkanının olması, Biga’nın tanıtımıyla alakalı eksiklerimizin olduğu, pandeminin getirmiş olduğu doğal yaşamla ilgili özlem… Birçok konu da aşılmış olacak” dedi.

“GELİRLER KALEMLERİNDE CİDDİ ARTIŞ YAPMADIK”

Akaryakıt, enerji gibi gider kalemlerinde güncel fiyat artışlarının yansımasına rağmen gelir kalemlerinde ciddi bir artış uygulamadıklarını söyleyen Başkan Erdoğan; “Belediye dediğimiz zaman, belediye bütçesi olan kar amacı gütmeyen hizmet kurumudur. Buna rağmen belediyemizin her kalemine güncel fiyat artışları yansırken, biz belediye hizmetlerinden bu süreçte birçok belediyenin yapmasına rağmen, gelir kalemlerimizde ciddi anlamda da bir artışa gitmedik. Temmuz ayında tekrar personelle ilgili oranlar belirlenmeye çalışılıyor. Personelle ilgili bir zam artışı olacak. Akaryakıt, enerji giderlerinde artışa yönelik farklı beklentiler var. Buna rağmen Biga Belediyesi şu anda mali anlamda sorumluluğunu yerine getiren bir belediye. Kredi taksitlerimiz olsun, personel giderlerimiz olsun, ödemelerimizde çok şükür 3 yıldan beri büyük sıkıntı yaşamadık. Biga esnafımızla alışverişimiz devam ederken, tabiki alacak verecek durumlarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

BELEDİYENİN BORCUNU SIFIRA İNDİRME İDDİASI

Biga Belediyesi’nde yönetime geldiklerinde belediyenin borcunun kendilerini korkuttuğunu söyleyen Başkan Erdoğan, az bir artışla belediyenin borcunu muhafaza ettiklerini söyledi. Belediyenin borcunun 1 yılda sıfıra ineceğine inandıklarını ifade eden Başkan Erdoğan; “3 yıl önce geldiğimiz zaman Biga Belediyesi’nin borç yükü bizi ciddi anlamda geriyordu, korkutuyordu. Bugüne geldiğimizde az bir artışla borcumuzu muhafaza ederek bugünlere geldik. O rakamlara baktığımız zaman ödenmeyecek bir para değil. Hatta belediyemize kazandırdığımız arsalarımız, gelir getirici projelerimizi uyguladığımız zaman 1 yıl içinde Biga Belediyesi’nin sıfır borca kavuşacağına da biz inanıyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde planladık” şeklinde konuştu.

“DİYALOGLARIMIZ GÜZEL GEÇİYOR”

18 Eylül’de Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılının kutlanacağını söyleyen Başkan Erdoğan, büyük bir planlama, heyecan ve coşkuyla hazırlıkların sürdüğünü, basın mensuplarından ve vatandaşlardan da fikir ve önerilere açık olduğunu belirtti. Mecliste grubu bulunan ve veya bulunmayan tüm siyasi partileri ziyaret ettiklerini, fikir ve önerileri aldıklarını, ziyaretlerin güzel geçtiğini ifade eden Başkan Erdoğan, “Biga’mızı istişare kültürüyle yönetiyoruz. Diyaloglarımız güzel geçiyor. Bir araya gelmeler olumlu geçiyor. Çalışmalarımız için ve özellikle fikirlerini sormamız nedeniyle başkanlarımızdan teşekkür geliyor, çalışmalarımızı kıymetli buluyorlar” dedi.

İşte Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın basın mensuplarının sorularıyla oluşan güncel konulara ilişkin verdiği cevapların satırbaşları:

“İLK SÖZÜ BİZ ALDIK AMA İLK YAPAN EZİNE OLDU”

“Geçtiğimiz günlere Ankara’ya gittik. Gitme sebeplerimizden bir tanesi de Millet Bahçesi’ydi. İstenilenler proje ofisimize iletildi. Kurban Bayramı arefesinde proje ofisimiz tarafımızdan projesi teslim edilecek. Ardından ihale süreci başlayacak. Sürecin uzamasıyla alakalı Bakan bey ilk bize Millet Bahçesi sözü verdi. Ama Ezine daha önce yaptı. Ezine’nin yeri hazırdı. Bizim bu sözü aldığımızda Millet Bahçesi ile ilgili bir yer tahsisi yoktu. Biz kamulaştırmaya başladık. Tabi bu da zaman aldı. Kamulaştırmayı yaptıktan sonra karşı tarafta da şahısların yeri vardı. Onları da aldık. Bakan bey bize tip proje değil kendi projemizi hazırlamamızı söyledi. Hazırladık. Bakan bey İller Bankası tarafından yaptırmayı planlıyordu. TOKİ Başkanlığı’na devretti. Şu an TOKİ Başkanlığı işi takip ediyor. TOKİ’nin farklı kriterleri var. Prosedür ve detay anlamında evrak alışverişi, kotlar, yaya köprüleri ile alakalı istekler oldu. Onları da hazırladık. İnşaallah ihalesi yapıldıktan sonra 4-5 ay içinde yapacağız. Önümüzdeki bahar aylarında da inşallah açılışını yapacağız.”

“100. YILA HEYECAN VE COŞKUYLA HAZIRLANIYORUZ”

“Biga’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun inşallah bu yıl 100. yılını kutlayacağız. Bunun bize nasip olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. 100. yıl kutlamaları kapsamında herkesin, basınımızın, STK’larımızın görüşlerini bekliyoruz. Son olarak yazışmalarımızı yaptık ve muharip savaş uçaklarımız Biga semalarında gösteri yapacak. Yağlı pehlivan güreşlerimiz Bigalı Mehmet Çavuş Kurtuluş Güreşleri adıyla yapılacak. Kültür Müdürlüğümüz 100. yıl ile ilgili geniş kapsamlı bir çalışma yapıyor. Toplantılarımız ve istişarelerimiz sürecek.”

dfghk

“KIBRIS ŞEHİTLERİ CADDESİ PRESTİJ CADDE OLACAK”
    
“Kıbrıs Şehitleri Caddesi prestij projemiz çalışması başladı. Burada bize çok güzel, olumlu dönüşler var. Proje üç etaptan oluşuyor. Birinci etapta aydınlatma direkleri, ikinci etapta sıcak asfalt ve üçüncü etapta ise refüj ve peyzaj düzenlemesi olacak. Ulaştırma Bakanımız Çanakkale 1915 köprüsü dolayısıyla çok sık Çanakkale’ye geldi. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan ise Bakanımızla görüşmemizi sağladı. Biz de Biga’mızın ihtiyaçlarını belirterek, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin önemini anlattık. Belediyemizin mali durumunu da anlatarak aydınlatma, kaldırım, refüj ve peyzaj çalışmalarını kendimizin yapacağını ama sıcak asfalt için destek istedik. Kendisi de ‘siz bu kadar mücadele ederken sıcak asfalt çalışmasına da biz yapalım’ dedi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin sıcak asfalt çalışması, Karabiga yolunu yapacak müteahhide verildi. Tabi, ekonomik çalkantının getirdiği kamu ihalelerindeki sıkıntı, bizim bu yolumuzu yapacak müteahhidi de etkiledi. O maliyetlerle iş yaparsa, müteahhit ciddi bir zarar edecek. Son görüşmelerimizde bölge müdürümüz çalışmanın olacağını, fiyat konusunda uzlaşma ve anlaşmanın sonuna gelindiğini söyledi. Caddemizde altyapı çalışmamız da olacak. Tabakhanelerin önünde büzleri görüyorsunuz. Onları biz geçen yıl aldık. Onlar da yağmur suyu hattı. Can Hastanesinden İdriskoru’ya kadar elektrik hatları yer altına alınacak. Belki zaman olarak planladığımızın ötesine geçebilir. Süre tamamen müteahhide bağlı. Yol, kaldırım taşı ihalemiz oldu geçtiğimiz ay. İhalemize giren olmadı. Çünkü yapılacak iş 7-8 aylık bir iş. 7-8 ay sonrasıyla alakalı, bu işi yapacak insanların tereddütleri olduğu için yani biraz sıcak bakılmıyor. Pazartesi günü bir ihalemiz vardı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bütün işlerini yapan, Edincik’te fabrikası olan Baştaş firması ihaleyi aldı. Nasip olursa Kurban Bayramı’ndan sonra bizim müdürlüğümüzün Biga genelinde belirlediği bozuk yolların yenilenmesi çalışmasına başlayacak. İnşallah en kısa sürede caddemiz prestij caddesi haline gelecek. Aydınlatma direklerimiz tamamlandı ve çok olumlu dönüşler alıyoruz ve çok güzel olduğu söyleniyor. Böylece birinci etap bitti. Sıra sıcak asfaltımızda. Ayrıca Kocabaş Köprümüzde ve Atatürk Köprümüzde de araçlar ve yayalar için yenileme, rahat ulaşım için düzenleme ve güzelleştirme çalışması yapacağız.”

cbn

“BİGA’MIZIN YARINLARI İÇİN SPOR KOMPLEKSİ YAPACAĞIZ”

“Biga’mızda 13 spor kulübümüz var. Genç nüfusumuz çok. Şu anda her ne kadar spor alanlarımız yeterli olsa da yarınlar için şehrimiz için kompleks tarzında bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Çavuşköy’de 122 dönümlük alana Açık hava spor kompleksi ve engelsiz yaşam merkezi yapmayı planlıyoruz. Bu alana Atlı Binicilik Merkezi de kazandıracağız. Okul öncesi, anaokulu ve ilkokul öğrencilerimiz orada atları besleyecek, engelli çocuklarımıza terapi verilecek. Örnek tesisleri inceleyerek çalışmalara başladık. Model olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir tesisi var. Arkadaşlarımız oranın sorumlusuyla görüştüler. Projemizin danışmanlığı da yapıyor. Önümüzdeki günlerde de sporun tüm dinamikleriyle bir toplantı yapacağız. Herkes topu birinin önüne koyuyor. Spor kulüpleri, yerel yönetim, stklar bu işin içinde olmazsa bu işi başaramayız. Birlik beraberlik içinde ihtiyaçlarımızı kendi öz kaynaklarımız ve Ankara’ya giderek bunları yapacağız. Bizi kullanın diyoruz. Ankara’dan destek alacağımıza inanıyoruz. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız Ankara ziyaretinde Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile görüştük. Daha biz Biga’ya gelmeden şehrimiz için İl Müdürlüğü’ne ödenekler geldi. İlyas Bayram Stadyumu ve 18 Eylül Stadıyla ilgili yenileme ve onarım çalışmaları da yapılacak.”

“ESKİ PANCAR DEPOSU ALANINA ÇOK GÜZEL BİR PROJEMİZ OLACAK”

“Bu alanımız Biga Belediyesi’ne şartlı bağış yapılmış. Şartı da buraya park yapabilirsin şeklindedir. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile görüştük. Biga Belediyesi’ne ait çevre yolunda bir yer olmadığını, çevre yolumuzun Çanakkale bağlantı yolu olduğunu, Tarihi Alan’a çok vatandaş ve otobüs gittiğini ve bizim istifade edemediğimizi, Biga’mızın yöresel ürünlerini, tarihini ve turizmini anlatamadığımızı belirttik. Bağış şerhinde değişiklik yaparak projemize uygun hale geldi. Biz de projemizi hazırladık. Üçgen kısımda Minia Çanakkale, diğer kısmında ise günübirlik tesiste Biga’mızın yöresel ürünlerinin yer aldığı, kültür derneklerinin kendine yer bulduğu, içinde yeşil alan, park ve otopark yer aldığı bir proje olacak. Kendi imkanlarımızla bu projemizi tamamlayacağız. Minia Çanakkale projemiz içinde Tarihi Alan Başkanlığımızla görüşmelerimiz sürüyor.”

safdfghj

“İNÖNÜ CADDESİNDE ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK”

“Biga’mızın öncelikli bir yol çalışma haritasını geçtiğimiz günlerde meclisimizde paylaştık. Kocabaş Köprüsü başından yani durakların olduğu meydandan çevre yoluna kadar İnönü caddemizi altyapısı ve üst yapısıyla yenileyeceğiz. Parke taş olarak çalışmayı tamamlayacağız.”

“BETON YOLUMUZDAN VATANDAŞIMIZ VE ESNAFIMIZ MEMNUN”

“Beton yol ile ilgili İl Özel İdaremizin 2-3 yıldır ciddi çalışmaları var. Biga’mızdaki bazı köy yollarımızda da uygulaması yapıldı. Biz betonun formülüyle ilk denemimizi Çan Caddemizde yaptık. Çelik hasır yerine elyaf katkısıyla beton yolumuzu tamamladık. Adapark’ta bunu denedik çok memnunuz. Sıkıntılı olan bölgeyi kendi personelimiz ve kendi imkanlarımızla kısa sürede tamamladık. Şu anda burayı yaz ve kış dönemleriyle birlikte izliyoruz. Maliyet olarak kilit parke taştan daha ekonomik oluyor. Çan Caddemizdeki beton yoldan vatandaşımız ve esnafımız memnun. Beton yol altında herhangi bir arıza meydana geldiğinde kesip arızayı giderip tekrar kapatacağız. Yolun altında meydana gelen arızalar içinse cihazlarımızı kullanıyoruz.”

“TABAKHANE İÇİN GÖNEN OSB İLE GÖRÜŞÜLDÜ, ÇALIŞMALAR İLERLİYOR” 

“Tabakhanelerde aktif olarak çalışan arkadaşlarımızla Gönen OSB’ye gittik, gezimiz ve görüşmelerimiz oldu. Tabakhaneler malesef şehrin içinde kaldı. Bu sorunu çözmek için büyük mücadele ediyoruz. Resmi müracatlarını Gönen’deki OSB’ye yapan tabak esnafımıza yerleri gösterildi. Biz de şimdiki Tabakhane alanına TOKİ işbirliğiyle kentsel dönüşümle yıkarak güzel bir yaşam alanı oluşturacağız. Tabakhane konusu tamamen OSB’den gelecek yerler hazır cevabına bağlı olarak ilerliyor.”

“EDS ÇALIŞMA 10 SAATE DÜŞTÜ, SARI IŞIK İÇİN SÜRE UZADI”

“Trafik ışıklarının sorumluluğu tamamen Karayollarına ait ama biz yerel yönetimler olarak Bursa Karayolları Bölge Müdürlüğümüze konuyu ilettik. Çevre yolu ana yol, Kıbrıs şehitleri Caddesi ise ara yol görünüyor. Çevre yolundan günde 25 bin, Kıbrıs Şehitleri Caddesinden ise günde 35 bin araç geçiyor. Sarı ışıklar ile ilgili sorunu çözmek için adım atıldı. Sarı ışık 4 saniye uzatıldı. EDS’ler ile ilgili de görüşmemiz oldu. EDS’ler 24 saatte 14 saat çalışıyordu. Biz bunun düşürülmesini istedik. Şuan da EDS’ler günde 10 saat çalışıyor. Hatta çok telefon aldık ve birçok Belediye başkanının 24 saat çalışmasını isterken siz 10 saate düşürmek istiyorsunuz dediler. Yeniceköy ve Esentepe ile Şirintepe arasında kalan çevre yollarımızdaki 50 olan hız limitinin 70’e çıkarılması için görüştük. Ara refüjlerin bölünmesi ve kapatılması, yayaların geçişinin engellenmesi ile hızın 70’e çıkarılabileceği belirtildi. Biz Biga Belediyesi olarak bizim yapabileceğimiz bir şeyse biz bunu yapacağız.” 

“BELEDİYEMİZE AİT SİYAH PLAKA RESMİ ARAÇLARIMIZA DA CEZA GELİYOR”

“Bu arada acil ve olağanüstü durumlarda EDS’ler ile ilgili itiraz hakları da var. Örneğin hastan var hastaneye gidiyorsun. Hastane giriş evraklarınla itiraz ederek cezayı iptal edebilir vatandaşlarımız. Ambulans ve itfaiye dışında EDS’lerden muaf bir araç yok. Hız limiti ve kurallara uyulmadığı halde Belediyemize ait siyah plakalı resmi kurum araçlarımıza dahi ceza geliyor. Makam aracımızın da EDS’den muaf bir durumu yok. Hız ve ışık kurallarına uymazsak bize de ceza yazılıyor.”

“Kazdağları’ndan Ellerinizi Çekin” “Kazdağları’ndan Ellerinizi Çekin”

“KARABİGA KAVŞAĞINDA ÇALIŞMA BAŞLIYOR” 

“Karabiga kavşağındaki durumu Ulaştırma Bakanımıza detaylı bir sunum yaparak bilgi verdik. Sinyalizasyon olmasının gerekli olduğunu bildirdik. Bakanlığımızın destekleriyle adım atıldı. Son durumu sizlerle paylaşayım. İhaleyi alan firma çalışmaya hazır ancak 12 aydınlatma direğinin kaldırılması bekleniyor. TEDAŞ bölge müdürlüğü ile görüşmemiz oldu. Kurum ile ihaleyi alan firma arasında evrak yazışmasına dahi destek olduk. Aslında bu yolda Karayollarının çalışmasına bakılırsa uyarı ve işaretlerde eksik yok ama ne yazık ki kaza oranı yüksek. İnşallah bu yolda gerekli çalışmalar yakında başlıyor.”

(Haber: Ahmet Tunç-Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç