Mevsim değişiminde bağışıklığımızı desteklemek için yapılacak adımlar Mevsim değişiminde bağışıklığımızı desteklemek için yapılacak adımlar
Bigalı radyocu ve yazarımız Saim Tunçman'ın kontrolsüz anız yakılmasıyla ilgili 'Ben çocuğuma anlatamadım, siz bir şey söyleyin' başlıklı yazısı sonrası Medya Lokum'a konuşan Biga Kaymakamı Mustafa Can, Eylül ayından bu yana 96 kişiye idari para cezası ve 1 kişiye ise adli işlem uygulandığını ifade etti. Kaymakam Can; "Bu görüntüleri biz de istemiyoruz" dedi.
 
Anız yakılmasının doğru olmadığı konusunda hemfikir olduğunu ifade eden Kaymakam Can özetle; "Anız yakılması doğru değil elbette. Çok sayıda şikayet bize de geliyor. Çeşitli dilekçeler alıyoruz. Cimer'den çok sayıda şikayet geliyor. Bizler de yasalar doğrultusunda elimizden geleni yapıyoruz. Anız yakılması sonrası gerekli cezaları uyguluyoruz. Bu konuda farklı yöntemler uygulanabilir elbette. Ancak bizler yetkimiz dışında hareket edemeyiz. Bize gelen şikayetleri de ciddi bir şekilde takip ediyoruz. Gerekli işlemleri uyguluyoruz. Biga tarihinde görülmemiş şekilde de ilgilendik. Biga Kaymakamlığı olarak hiçbir işlem yapmama gibi bir tutumumuz yok tabi. Bizler bu yaşanan görüntülerin oluşmasını istemiyoruz. Ancak her tarla başına da görevli dikmemiz mümkün değil. Çiftçimiz de anız yakılmasının para cezası ile cezalandırılacağını biliyor. Biz görevimiz gereği işlemleri gerçekleştiriyoruz. Eylül ayından bu yana 96 para cezası işlemi, 1 de adli işlem olmak gerçekleştirdik. Anız yakılmasıyla ilgili kayıtsız kalmadık" ifadelerini kullandı.
Çiftçiyle ilgili kurumlara ve kooperatiflere de görevler düştüğünü ve bunların yanı sıra çiftçinin de bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade eden Kaymakam Can; "Anızların yok edilmesiyle ilgili farklı yöntemler var. Bu konuda bilinçli hareket etmek gerekiyor. Anız yakılmasının çok farklı zararları var. Yol kenarlarında yakılan anızlardan kaynaklı dumanlar nedeniyle trafik kazaları dahi olabiliyor. Anız yakılmasıyla ilgili cezalar, dönüm başına 60 lira olarak belirlenmiş. Meskun mahallere yakın yerlerde yakılmasında ise cezalar 5 katına kadar çıkabiliyor" dedi.
 
Özellikle vatandaşlardan anız yakılma dönemlerinde ciddi tepkiler gelirken, Tunçman yazısında; "Bu soruları tüm çocuklar soruyor. Peki çocukların bile bu denli mantıklı sorular ürettiği bir konuda neden hiçbir şey yapılmıyor? Neden hiçbir ilgili kurumdan tek bir açıklama yapılmıyor? Birlikte yaşıyorsak, birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Aileler sorumlu davranarak sosyal medya sayfalarında bu konuyu gündeme taşıdılar. Biz yerel gazeteciler bu konuda haberler yaptık. Ancak hiçbir gelişme olmadı. Her yaz aynı manzara ile karşılaşıyoruz. Vatandaşlardan bu konuda herhangi bir çaba göremiyorsak, yetkililerin müdahale etmesi gerekiyor." ifadelerini kullanarak anız yakanları da sorumluluk içinde hareket etmeye davet etmişti.
 
Editör: TE Bilisim