İçişleri Bakanlığı’nın Ramazan genelgesi’ne göre; Toplu katılım gösterilen iftar, sahur gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek. Fırınlardaki ekmek üretimi ve siparişler, iftardan 2 saat önce sonlandırılacak. Koronavirüs nedeniyle zorunlu olarak alınan kararlar nedeniyle bu Ramazan ayı buruk geçecek.

Biga’da da son yıllarda gerçekleştirilen sokak iftarları gibi toplu etkinlikler de bu yıl yapılamayacak. Ramazan davulcuları da para toplayamayacak. Yerel yönetimler Ramazan davulcularına para ödeyecek. Toplu teravih namazları kılınmayacak.

7 ülkenin katılımıyla MODEX 2023 Tatbikatı başladı 7 ülkenin katılımıyla MODEX 2023 Tatbikatı başladı

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge kapsamında, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl Ramazan ayında toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler ile iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.

Genelgede öne çıkan diğer başlıklar şu şekilde:

  • Pide kuyruklarını engellemek için fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel siparişeler iftardan 2 saat önce sonlandırılacak.
  • Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecek.
  • İftar saatleri öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğunun önüne geçmek için iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısı arttırılacak.
  • Mezarlık ziyaretleri kontrollü olarak yapılacak, Arife günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.
  • Ramazan ayında market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacak.