Ö.E isimli şahsın suç duyurusunda başlatılan soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde 18 saat süreyle gözaltında tutulan, ardından da serbest bırakılan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün görevden alındığı öğrenildi. Mülkiye Teftiş Kurulu yapılacak ön inceleme ve soruşturmanın selameti için Çan Belediye Başkanı Bülent Öz'ün geçici olarak görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

İÇİŞLERİ BAKANI ONAYIYLA..

Bunun üzerine, yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran'da çıkarıldığı hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Çan Belediye Başkanı Öz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun onayıyla geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. Bakan Süleyman Soylu 4 gün önce Çanakkale’ye gelerek bir dizi temaslarda bulunduktan sonra kentten ayrılmıştı.

Görevden uzaklaştırma kararının, Anayasanın 127'nci maddesi ile Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi kapsamında alındığı bildirilirken Çan Belediyesine henüz bir tebliğ ulaşmadığı ve görevden uzaklaştırıldığını Anadolu Ajansının haberi ile öğrenen Belediye Başkanı Bülent Öz’ün halen görevinin başında olduğu öğrenildi.

"BANA İLETİLMEDİ"

Karar üzerine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, ‘’Bana bir şey iletilmedi, herhangi bir tebliğ yok. Bana da haber linki atılması üzerine okudum ama şu an Ankara’da olduğum için Belediye avukatını aradım ve bir tebliğ olmadığını öğrendim. Tabii bu tamamen bir adaletsizlik, siyasi baskının sonucu… Gözaltı sürecinden sonra, serbest bırakıldık, müfettiş geldi ve evrakların, belgelerin hepsini inceliyor. Bu incelemenin sonucunda bir rapor yazacak, savcılığa iletilecek ondan sonra bir karar verilecek. Onun sonucunda da ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı çıkacak, çünkü belgelerimizde hiçbir şey yok. Her şey mevzuatsal, öyle bir hata yapma şansımız, ihaleye fesat yok. Adaletsizlik.” dedi.

Biga Kent Konseyi Başkanı: Ergün Erkap Biga Kent Konseyi Başkanı: Ergün Erkap

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç