Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan yıllardır Bandırma-Çanakkale demiryolu projesinin Çanakkale için önemini dile getiriyor. Devleti yönetenlerin karşısına demiryolu talebi ile çıkıyor. Dosyalar hazırlıyor, Bakanlığa görüş bildiriyor. Meclis toplantılarında, Çanakkale’deki sivil toplum toplantılarında projenin Çanakkale için önemini dile getiriyor; “Hayal gibi gözükse de, Çanakkale Boğaz Köprüsü gibi gerçekleşecek” diyor.

“ŞİRKET VE OSB’LERE MALİYET AVANTAJI SAĞLAYACAKTIR”

2021 yılında da Biga’ya demiryolu gelmesi için çalışmalarını sürdüren Şadan Doğan yönetimindeki Biga TSO, demiryolu konusunda hem Ulaştırma Bakanlığı'na hem de Güney Marmara Kalkınma Ajansı'na yazılı başvurularda bulundu. 11 Mart 2021 tarihinde Bakanlığa raylı sistem hakkında görüşlerini ileten Biga TSO yönetimi; Biga-Bandırma arasında yapılacak olan raylı sistemin il genelinde bulunan tüm OSB ve işletmelere büyük maliyet avantajı sağlayacağına dikkat çekti. Ulaştırma Bakanlığı'na sunulan görüşlerde; “Güney Marmara’nın ve Çanakkale’nin önemli yatırım merkezi olan ilçemiz Biga’da, demir-çelik, enerji, madencilik, gıda ve mobilya başta olmak üzere mevcut birçok sanayi yatırımının yanı sıra önümüzdeki dönemlerde de bölgemize pek çok sanayi yatırımlarının yapılması beklenmektedir. Biga sahil bandı cazibe merkezine dönüşmüş olup, halihazırda yoğun yatırımlar yapılmaya devam etmektedir. Biga ve Çanakkale’nin 2023 vizyonunda beklentisi; demiryolu hattının Bandırma-Biga-Çanakkale güzergâhında liman bağlantısı da olacak şekilde yapılmasıdır” ifadeleri dikkat çekti.

Ezine’ye 38 Milyon dolarlık Dev Yatırım Ezine’ye 38 Milyon dolarlık Dev Yatırım

“BÖLGEMİZDEKİ FİRMALARIN REKABET GÜCÜ ARTACAKTIR”

Biga-Bandırma arasında yapılacak raylı sistemin il genelinin yanı sıra bölgede bulunan firmaların da rekabet gücünü arttıracağına dikkat çekilen görüşlerde; “Bandırma’ya kadar gelmiş olan demiryolunun Çanakkale’ye bağlanarak, bölgemizde faaliyet gösteren işletmelerin demiryollarının maliyet avantajlarından faydalanması sağlanmalıdır. Çanakkale, Biga, Çan ve Karabiga’nın demiryolu ulaşım ağına entegrasyonunun sağlanarak, OSB’ler dahil üretilen malların iç ve dış piyasalara ekonomik olarak ulaştırılması büyük önem arz etmektedir. İlçemizde yatırımları olan büyük sanayi kuruluşlarının dışında kalan diğer üyelerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde yıllık 100-150 bin ton demiryolu taşıma kapasitesinin olduğu tespit edilmiştir. Demiryolu bağlantısının yapılması durumunda, bölgemizdeki sanayi kuruluşlarınca maliyet düşürücü unsurlar nedeniyle bu hattın tercih edilmesi kaçınılmazdır. Sanayicimizin, Çanakkale’deki tüm OSB’lerin ve KOBİ’lerimizin ulaşım maliyetlerinin düşürülerek rekabet güçlerinin artırılabilmesi amacıyla bölgemizin demiryolu hattına entegre edilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir” ifadeleri yer aldı.

ÇANAKKALE 2023 VİZYONUNDA BEKLENTİ: DEMİRYOLU

Biga TSO tarafından belirtilen görüşlerde “Biga ve Çanakkale’nin 2023 vizyonunda beklentisi demiryolu hattının Bandırma-Biga-Çanakkale güzergahında yapılmasıdır. Demiryolu ile demir-çelik, mobilya, seramik, maden, taze ve dondurulmuş sebze-meyve ile Biga OSB, Çanakkale OSB ve Ezine Gıda İhtisas OSB’lerinde üretilen muhtelif ürünlerin avantajlı koşullarda sevkiyatı amaçlanmaktadır. Güney Marmara’nın ulaşım olanaklarının yetersiz ve altyapısının ihtiyaçlara cevap vermediği bilinmektedir. Çanakkale, Biga, Çan ve Karabiga’nın demiryolu ulaşım ağına entegrasyonunun sağlanarak, üretilen malların iç ve dış piyasalara ekonomik olarak ulaştırılmasının sağlanması gerekmektedir. Çanakkale Boğazı’na köprü projesi ile birlikte tahmil ve tahliye limanları oluşturulması, uluslar arası transit taşımacılığa uygun demiryolu ve otoyol yapımını da kapsayacak şekilde yatırım yapılması planlara dahil edilmelidir” denilerek raylı sistemin Çanakkale’ye ulaşmasının önemine dikkat çekildi.

Son olarak gerçekleşen Biga Ticaret ve Sanayi Odası'nın Ocak ayı meclis toplantısında Biga TSO faaliyetlerini değerlendiren Şadan Doğan; Çanakkale’nin özellikle Biga’nın uzun zamandır gündeminde olan demiryolu ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile görüşmelerine devam ettiklerini söyledi. Demiryolu ile ilgili Şadan Doğan; “Demiryolu projesi üzerindeyiz. Sayın grup başkanvekilimizle de görüşüyoruz. Belki uzun bir süreç bu. Nasıl 1915 Çanakkale Köprüsü hayal gibi görünüyordu, demiryolu da hayal gibi de görünse çalışmalarımıza başlıyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç