CHP’nin organizasyonunda, Millet İttifakı’nı oluşturan 6 partinin il ve merkez ilçe başkanları, Truva Otel’de düzenlenen kahvaltıda bir araya geldiler. 6 parti liderinin önderliğinde başlatılan ve kamuoyunda 6’lı masa olarak bilinen buluşma, yerelde, Çanakkale’de de hız kesmeden devam ediyor. Başta parlamenter sistem olmak üzere, başkanlar bilhassa ekonomik sorunlar ve ekonomide atılması gereken adımlar üzerinde durdular.

Gerçekleşen buluşmaya CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, İYİ Parti İl Başkanvekili Metin Kümet, Saadet Partisi İl Başkanvekili Süleyman Saçıkara, Demokrat Parti İl Başkanı Nail Babacan, DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, Gelecek Partisi İl Başkanı Vahap Özsüer, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Nesim Elçik, Demokrat Parti Merkez İlçe Başkanı Ercan Uyar, DEVA Partisi Merkez İlçe Başkanı Kemal Kavut, Gelecek Partisi Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Özer ve CHP İl Yönetici Orhan Orhan katıldı.

Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi

“KUTUPLAŞTIRILMIŞ SİYASET ÜLKEYE ZARAR VERİYOR”

Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, “Bugün biz 6’lı masa olarak, 6’lı masanın Çanakkale’deki il ve merkez ilçe yöneticileri bir araya gelerek, kahvaltı buluşmasıyla, yerel gündemi değerlendireceğiz. Biz bu buluşmalara yeni başlamadık. 6’lı masamız daha toplantılara başlamadan önce, 2 yıl önce neler yapabiliriz diye 4 parti bir araya gelmeye başlamıştık. İl yönetimlerimizde toplantılar yapmıştık. Çanakkale’nin geleceğinde, birlikte neler yapabilirizi görüşmüştük. Kutuplaştırılmış bir siyasetle karşı karşıyayız. Bir tarafta Cumhur İttifakı, diğer tarafta ise Millet İttifakı. Kutuplaştırılmış siyasetin ülkeye ne kadar zarar verdiğini görmekteyiz. En önemli sorunun ekonomik sıkıntılar olduğunu görmekteyiz. Bugün kadın cinayetlerinin ana nedeni ekonomiktir. Bir çocuğun ailesini katletmesi olayı tamamen ekonominin geldiği noktayı göstermektedir. Hepimiz sahadayız, hepimiz görüyoruz. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanların sıkıntılarını hep birlikte yaşıyoruz. Ekonomi ile başlayan stresin büyümesini yaşıyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE’DE 4-0’I NASIL YAPARIZI GÖRÜŞTÜK”

Çanakkale’de insanların hayat pahalılığından bunaldığını, ekonomiden dış politikaya kadar ülkenin uçuruma sürüklendiğine dikkat çeken CHP İl Başkanı hedeflerinin Çanakkale’deki tüm milletvekillerini Millet İttifakının kazanması olarak gösterdi. Ural; “İşsizlik ise bir diğer önemli kriterdir. Siyasi il başkanları olarak, Çanakkale kamuoyunun bizlerden beklentileri olmalı. Çanakkale’de 4-0’ı nasıl yaparız, bunu konuşuyoruz. Bizler inanıyoruz. Değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Çanakkale’de yaklaşık 1 hafta önce tüm Türkiye’de yapılan, 52 ilimize giden vekillerimizle saha çalışmamız oldu. Çanakkale’nin öncelikleri nelerdiri tespit etmeye çalıştık. Partimiz ise dert raporu yayınladı. Çanakkale’deki dert raporuna baktığımızda, birinci gündem maddesi işsizliktir. İkinci gündem maddesi 8 ilde terör ve asayiş ile ilgili sorunlar gündeme gelmiş durumdadır. 4 ilde de geçici sığınmanın sorunları gündemdedir. Şu anda Çanakkale’de 20 bin kayıtlı işsiz olduğunu tespit etmekteyiz. 8 bin 500 kişi kendilerine ödenek bağlanmasını talep etmiştir” dedi.

“İKTİDARIN HATALARINI MİLLETİMİZE ANLATACAĞIZ”

Çanakkale’nin sorunlarına da değinen CHP İl Başkanı Ural; “Çanakkale’nin bir diğer sorunu tarımsal üretim ve hayvancılıktaki girdi maliyetlerinin yükselmesi. Bir diğer sorun Çanakkale’nin göç alması. Çanakkale en yüksek göç alan illerden bir tanesidir. Sağlık hizmetlerinden halkın faydalanamaması gündemdedir. Siz bir hastasınız MR çektirmek istiyorsunuz. Randevuyu 3 ay sonrasına alıyorsunuz. Bir diğer sorun ise yapılan köprüye bağlı yolların eksikliğidir. Köprü bitti tamam. Oradan iniliyor ve Lâpseki’de sıkışıklıklar meydana geliyor. En önemli konu yolların İzmir otobanına bağlanması gerekliliğidir. Biz gerçekten 6’lı masaya bağlı olarak oluşturduğumuz, 6 il başkanımız ve merkez ilçe başkanlarımızın da katıldığı toplantının en önemli gündem maddesi siyasete nasıl katkı koyarız, iktidarın yaptığı hataları, tek düşünce tarzı ile kitlelere nasıl aktarabiliriz olacaktır” dedi.

“GÖREVİMİZ; HALKIN HUZUR VE MÜREFFEH YAŞAMINI SAĞLAMAKTIR”

Ülkenin içinde bulunduğu şartlardan memnuniyetsizliğin her geçen gün arttığına dikkat çeken Demokrat Parti İl Başkanı Nail Babacan, “Siyasi partilerin görevleri Türkiye Cumhuriyeti devletini ayakta tutmak, halkın huzur ve müreffeh yaşamını sağlamaktır. AKP iktidarına baktığımızda, ekonomi çökmüştür. Eğitim çökmüştür. Dış işleri çökmüştür. Dış işlerinde en kısa örnek, bir devletin en zayıf anında Yunanistan bize kafa tutmaya başlamıştır. Gazeteciler cezaevine atılmıştır. Biz Millet İttifakı olarak bir sorumluluk kendimizde hissettik. Ülkemizin bu durumdan kurtulması için halkın huzur ve can-mal güvenliğini sağlamak üzere burada bulunuyoruz” dedi.

“FARKLI ALANLARDA DA BİRLİKTE HAREKET ETMEYE HAZIRIZ”

Ülkenin ve Çanakkale’nin sorunlarının ortak akıl ve el birliği ile çözülebileceğine dikkat çeken DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, “6’lı masa olarak, yarının Türkiye’sini inşa etmek için gerek yerelde gerek ulusalda hep birlikte mücadele edilmesi gerekliliğine inanıyoruz. Toplumsal mutabakat sağlanmadan, sadece belli kesimlerin hitap ederek siyasi anlayışın doğru olmadığını belirtiyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem olsun, sandık güvenliği olsun birlikte hareket etmeyi sağlıklı ve doğru buluyoruz. Farklı alanlarda da birlikte hareket etmeye hazırız. Çanakkale’de ve ulusalda her zaman beraber çalışmaya hazır olduğumuzu belirmek isterim” dedi.

“SABAH EKMEĞE, GECE YARISI BENZİNE ZAM..”

Türkiye’de yoksulluğun her geçen gün arttığına, hükümetin ise önlem almaktansa hiçbir çözüm bulamadığına dikkat çeken İYİ Parti İl Başkanvekili Metin Kümet, “Her iki başkanımızın da anlattıkları konuların altına İYİ Parti olarak imza atarız. Tüm ilçe ve beldelerimizi neredeyse ikişer defa ziyaret ettik. Sabah ekmeğe, gece yarısı benzine zam. 6-7 madde üzerinde bugün duracağız. Gündemin güncelliğini diri tutmak anlamında, 6’lı masanın Çanakkale nazarında daha sık bir araya gelmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

“BU SON YAZ.. YA HER YAZIMIZ GÜZEL GEÇECEK.. YADA HEP KARA KIŞ..”

Gelecek Partisi İl Başkanı Vahap Özsüer, ise vatandaşlardan esnafa, öğrencilerden memura kadar toplumda erken seçim beklentisi olduğuna dikkat çekerek; “İlkini bilindiği üzere 6’lı masa liderleri bir araya gelmeden önce Çanakkale’de 13 Şubat’ta yapmıştık. İkincisi ise bugüne nasip oldu. Daha sık bir araya geleceğiz. Gelecek Partisi olarak 100 günlük bir kampanyayı başlattık. 6’lı masanın belli konularda birlikte çalışmaları sürüyor. Bu birliktelik daha sık devam edecek. Bu artık son yaz. Ya bu yazdan sonra her yazımız çok güzel geçecek ya da hep kara kış geçecek. Var gücümüzle, ölümüne çalışmamız gerekiyor. Bu yaz AK Parti’nin son yazı olacak” açıklamasında bulundu.

“TOPARLAMAK 6’LI MASAYA KALMIŞTIR”

Türk insanının 6’lı masa olarak bilinen millet İttifakından büyük beklentileri olduğuna dikkat çeken Saadet Partisi İl Başkanvekili Süleyman Saçıkara, “Bu 6 ‘lı masa hareketi iyilik hareketidir. İyilik hareketi nedir? Bir ülkenin refahı için iki ülkenin ahlakı çıkmıştır. Bunu toparlaması bu 6’lı masaya kalmıştır. Ekonomi çökmüştür, toplamak ve toparlamak 6’lı masaya kalmıştır. Bu il başkanlarımızın daha önceden de başlattıkları hareket için teşekkür ediyorum. İnşallah daha sık sık bir araya gelirsek, daha iyi olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç