Yüksek maliyetler nedeniyle Türkiye'nin dört bir yanından ekmek fiyatlarıyla ilgili zam haberleri gelmeye devam ediyor. Biga'dan da zam haberi geldi. 200 gram ekmek Çanakkale'de 4 liradan satılacak. Zam kararının Temmuz ayında uygulamaya geçmesi bekleniyor. Art arda gelen zam haberleriyle özellikle dar gelirli vatandaşların beli bükülürken, üreticiler de girdi maliyetleriyle boğuşuyor.

TEMMUZ AYINDA GEÇERLİ OLACAK

Ekmek, Çanakkale’de Temmuz ayından itibaren zamlı fiyatlarla satılacak. Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, oda ve belediye temsilcilerinin katılımıyla kurulan komisyonda 200 gram ekmeğin 4 liradan, 400 gram büyük ekmeğin ise 8 liradan satışa sunulması için karar aldılar. Karar esnaf teşkilatına üye tüm fırıncıları kapsayacak.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve 1 No'lu Gıda Maddeleri İmalatı Meslek Komitesi Üyesi Nurettin Yılmaz son TSO meclis toplantısında komite kararının alındığını söylemişti. Karar ilgili bakanlığa gönderildi. Kararla ilgili gelecek yanıta göre Biga TSO Meclisi ya olağanüstü toplanacak ya da Temmuz ayı meclis toplantısında zam kararı gündeme girecek.

Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve birlik başkan yardımcısı İbrahim Mutur; "Maliyetler çok yükseldi. Fırıncılarımız ekmek çıkaramayacak duruma geliyor. Yüksek maliyetler artık üretimi zorluyor. Vatandaşımız da haklı. Maalesef fırıncılarımızdan gelen yoğun talepleri değerlendirmek zorundaydık" ifadelerini kullandı.

Köprü ve otoyollara büyük zam geliyor Köprü ve otoyollara büyük zam geliyor

FIRINCILAR DA VATANDAŞ DA ŞİKAYETÇİ

Geçtiğimiz Mart ayında uygulanmaya başlanan fiyat tarifesine göre, 210 gram ekmek 3 liradan, 420 gram olarak hazırlanan büyük ekmekler ise 6 liradan satılmaya başlamıştı. Yeni zamla birlikte hem gramaj düştü, hem de ekmeğin fiyatı arttı.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç